UWAGA!

Barwy Pogranicza w Braniewie

 
Elbląg, Barwy Pogranicza w Braniewie
(fot. KS)

Przez trzy dni w Braniewskim Centrum Kultury koncertowały zespoły prezentujące ukraińską muzykę i taniec. Obecna edycja Barw Pogranicza upamiętniała 70-lecie Akcji Wisła, czyli masowych wysiedleń Ukraińców ze wschodnich terenów obecnej Rzeczypospolitej.

Wskutek powojennej migracji ludności oraz przymusowej deportacji ludności ukraińskiej na terenie powiatu braniewskiego ukształtował się tygiel narodowościowy i etniczny, z poważnym udziałem Ukraińców, Łemków, Bojków. Według szacunkowych danych braniewskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz Parafii Greckokatolickiej, w samym Braniewie i najbliższych okolicach zamieszkuje około 200 rodzin – łącznie około 700 osób pochodzenia ukraińskiego.
       Dlatego też pierwszy dzień imprezy wypełniły filmy obrazujące ukraińskie losy. Najbardziej przejmujące były niewątpliwie wypowiedzi mieszkających w Braniewie i okolicach Ukraińców. W krótkich filmowych etiudach można było wysłuchać opowieści losów z tragicznych lat czterdziestych, gdy przestępstwem było przyznanie się do narodowości ukraińskiej. Etiudy zrealizowali uczniowie braniewskiego „ogólniaka”, bo w tej szkole jest także grupa ucząca się języka ukraińskiego. Zajęcia prowadzi Mirosława Szulchan, przewodnicząca koła Związku Ukraińców w Braniewie.

  Elbląg, Barwy Pogranicza w Braniewie
(fot. KS)


       Następne dni to przede wszystkim koncerty muzyczne. Największy entuzjazm widowni wzbudził zespół „Harazd” z Górowa Iławeckiego. Muzycy grali jak „Enej”, a może i lepiej…Nie dziwota więc, że zachwytom nie było końca. Z kronikarskiego obowiązku warto też napomknąć, że w imprezie uczestniczyli muzycy z Gdańska (zespół pod kierownictwem Igora Dubickiego) oraz z … Kaliningradu. Bo i tam mieszka mniejszość ukraińska.
      
      

ksz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Roman Dmowski był wizjonerem: "Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we własnych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, spekulantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji: Niemcom, Francuzom, Belgom, Włochom, Anglikom i Amerykanom pośpieszyliby z pomocą miejscowi lub pobliscy Rosjanie, Polacy, Ormianie, Grecy, wreszcie najliczniejsi i najważniejsi ze wszystkich Żydzi. Zebrałaby się tu cała swoista Liga Narodów… Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. Byłaby to wszakże szczególna elita, bo chyba żaden kraj nie mógłby poszczycić się tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii. Ukraina stałaby się wrzodem na ciele Europy;
  • To jakaś paranoja. Może jakieś upamiętnienia wymordowania Polaków z Wołynia przez zbrodniarzy z Ukrainy ?
  • Akcja "Wisłą " nie była akcją represyjną wymierzoną przeciwko cywilnej ludności ukraińskiej zamieszkującej Bieszczady, nie było mordów, gwałtów itd, a jedynie przesiedlenie na inne tereny ( głównie północne ) miało to na celu odcięcie ukrywających się w niedostępnych lasach oddziałów UPA od zaopatrzenia i uzupełnień, bylo to najlepsze z możliwych wyjść, gdyby nie te działania, wojna trwała by tam jeszcze latami i, przyniosłą by wiele strat, zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie, z pewnościa wysiedlenie z rodzinnej ziemi jest dla każdego bolesne ale akcja " Wisła " uchroniła przed śmiercią również wiele ukraińskich istnień.
Reklama