UWAGA!

Barykada 44 po raz siódmy

2019-09-04
Aktualizowany 2019-09-06 09:36
Elbląg, Barykada 44 po raz siódmy

W sobotę, 7 września w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu po raz siódmy odbędzie się inscenizacja historyczna pod nazwą "VII Barykada 44". W jej trakcie o godz. 13, 14 i 15 z wykorzystaniem środków pirotechnicznych zaplanowano kolejną atrakcję - nalot bombowy.

Organizatorem inscenizacji pod hasłem "Ulica Warszawska podczas powstania” jest Międzyszkolne Koło Historyczne. Przed budynkiem Gimnazjum Elbląskiego młodzież oraz odtwórcy historyczni zrzeszeni w Międzyszkolnym Kole Historycznym odtworzą codzienne życie jednej z ulic Śródmieścia Warszawy, które zgodnie z zapisem historii, najdłużej było w rękach powstańców. W związku z tym najdłużej toczyło się tam normalne, jeśli można je tak określić, cywilne życie w oblężonym mieście. W związku z notorycznymi bombardowaniami Śródmieścia warszawiacy większość dni spędzali na ulicy bojąc się przebywania w kamienicach, które stanowiły notoryczny cel ataków bombowych oraz okrutnej śmierci głodowej bez możliwości odgruzowania w piwnicach zawalonych budynków. Historycy w dużej ilości odkrywali ślady takiej śmierci na przykład listy, testamenty, napisy wyryte na ścianach i w cegle w trakcie odgruzowywania po drugiej wojnie światowej. Zgodnie ze stanem faktycznym, odtworzona przez Międzyszkolne Koło Historyczne ulica warszawskiego Śródmieścia, będzie tętniła życiem w każdym z jego aspektów co przekażemy tworząc:
      Kwatery powstańców - w których publiczność, nasi ukochani współobywatele elbląscy, będą mogli odpocząć na siennikach wypchanych słomą.
      Teatrzyk kukiełkowy - zgodny z przekazem filmowców Powstania Warszawskiego dla najmłodszych.
      Poczta polowa harcerska - w której będzie można wysłać list z repliką powstańczego znaczka pocztowego dla osób, które będą uczestniczyły w koncercie.
      Kanały - każdy z odwiedzających inscenizację przejdzie chrzest bojowy na linii ognia jako uciekający z innych dzielnic miasta cywil i chociaż przez moment odczuje grozę kanałów warszawskich.
      Szpital polowy - wypełniony rannymi powstańcami, w którym oczekujemy od zwiedzających pomocy przy zwijaniu bandaży i podawaniu kropel wody rannym łyżką.
      Pralnia polowa - niezwykle istotna dla rodzin szczególnie dla młodych mężów, by mogli docenić pracę kobiet piorąc ręcznie, wyżymać i powiesić na sznurze mokre koszule.
      Kuchnia uliczna - serwująca chleb ze smalcem oraz gorącą herbatę ugotowaną na wolnym ogniu. (Uwaga chleb ze smalcem wydajemy do wyczerpania zapasów!)
      Sztab zgrupowania powstańczego - z odręcznymi mapami oraz łączniczkami gotowymi w każdych warunkach przenieść rozkazy do walczących oddziałów.
      Skład broni (Arsenał) - w którym będzie można zapoznać się z powszechnymi w Powstaniu Warszawskim rodzajami broni oraz ich historiami.
      U wejścia na dziedziniec muzeum będzie rozstawiona barykada z dumnie powiewającą biało-czerwoną flagą jako symbol - punkt docelowy - naszej odtworzonej podczas inscenizacji ulicy ze Śródmieścia Warszawy. Inscenizacja odbędzie się w sobotę, 7 września w godz. 11 - 15 na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W jej trakcie o godz. 13, 14 i 15 z wykorzystaniem środków pirotechnicznych zrealizujemy kolejną atrakcję - nalot bombowy.
      Nalot bombowy o godz. 15 będzie jednocześnie stanowić preludium do koncertu piosenek z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. W przypadku wystąpienia opadów atmosferycznych koncert może być odwołany lub odbędzie się w formie a cappella bez nagłośnienia.
      Międzyszkolne Koło Historyczne współtworzące “VII Barykadę 44” wystąpi w składzie uczniów i nauczycieli następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 19, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu oraz stałych członków.
      Tak szybkie zorganizowanie inscenizacji, w której uczestniczy młodzież naszych elbląskich szkół zrzeszonych w ramach Międzyszkolnego Koła Historycznego, zważywszy na to, że inscenizacja będzie się dziać w pierwszą sobotę po rozpoczęciu roku szkolnego, zdarzyć się może tylko w Elblągu, albowiem, co wielokrotnie udowodniliśmy na innych inscenizacjach i młodzież, i nauczyciele, i stali członkowie MKH podkreślamy, iż jesteśmy najlepsi w Polsce, za co w swoim imieniu wszystkim serdecznie dziękuję.

Piotr Imiołczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama