[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będą badali miecze i zapełniali skrzynie

Elbląg, Będą badali miecze i zapełniali skrzynie
(fot. Anna Grzelak)

Elbląskie Muzeum Archeologiczno - Historyczne otrzymało właśnie dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na projekt badawczy, dotyczący średniowiecznej broni. Razem z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie tu w 2010 r. realizowanych pięć projektów na prawie pół miliona złotych - to wszystko za sprawą dobrze napisanych wniosków.

Własny projekt badawczy muzeum nosi nazwę „Technologia produkcji mieczy na ziemiach polskich od V do końca XV wieku”. Kierownikiem projektu jest dr Grzegorz Żabiński, specjalista od uzbrojenia. Na realizację badań Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 100 tys. zł, przy czym czwarta część tej kwoty jest przyznana na tegoroczne działania.
       Muzeum będzie też kontynuowało pilotażowy w kraju projekt „Skrzynie pełne tajemnic”. W tym roku zakupione zostaną dwa cenne portrety dawnych elblążan i wydany będzie katalog, podsumowujący stan badań i wystawę dotyczącą osady Truso. Muzealnikom przybędzie też sporo ścian ekspozycyjnych i gablot, by lepiej prezentować wystawy czasowe. – Cieszę się, że te wszystkie projekty uzyskały akceptację i będziemy mogli rozszerzać nasze działania. To też wyraźny znak, że jesteśmy dobrze przygotowani do pozyskiwania dodatkowych pieniędzy i skutecznie wykorzystujemy te możliwości – wyjaśnia dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
       Niedawno muzeum podsumowało ubiegłoroczny projekt nowatorskiego nauczania historii za pomocą skrzyń, w których znajdują się m.in. kopie zabytków, książki, mapy, instrukcje dla nauczyciela. Skrzynie wypożyczane są z muzeum przez szkoły oraz inne placówki edukacyjne i wychowawcze. Te pilotażowe działania zaowocowały też przyznaniem projektowi patronatu Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Piotr Adamczyk z Muzeum, koordynator projektu, przygotował więc wersję uzupełniającą poprzednie wyposażenie zestawów, a także rozszerzającą o cztery kolejne, tematyczne skrzynie. Wśród nich jest m.in. skrzynia do nauczania patriotycznego – o barwach, hymnie i godle...
       Ciekawą inicjatywą muzealników, która w tym roku doczeka się realizacji, jest zakup dwóch miniatur portretowych dawnych elblążan, należących do patrycjuszowskiej rodziny von Bodeck. Zostały one namalowane w pierwszej połowie XVII wieku przez urodzonego w Elblągu Laurensa de Netera.
       Kolejny projekt, który przeobrazi się w bogato ilustrowany katalog, to wydawnictwo związane z badaniami osady i wystawą eksponatów z Truso. Katalog będzie nosił nazwę „Truso. Między Weonodlandem a Witlandem”. Dwujęzyczne, polsko-angielskie wydawnictwo będzie liczyło około 400 stron. Zawrze w sobie niemal pół tysiąca grafik, zdjęć, planów i map.
       Równie ważnym projektem, na który udało się uzyskać dofinansowanie, jest zakup całego szeregu ścian i gablot ekspozycyjnych. Ponad 30 nowych elementów wystawienniczych pozwoli na dużo ciekawsze aranżowanie wystaw czasowych, z możliwością wykorzystania w nich większej liczby eksponatów.
      
      
      
Ewa Trocka, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama