UWAGA!

Bez korekty - wystawa rzeźby prof. Stanisława Radwańskiego

 Elbląg, Bez korekty - wystawa rzeźby prof. Stanisława Radwańskiego

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w czwartek, 5 grudnia  o godz. 18 na wernisaż wystawy rzeźby "bez korekty", na której będzie można obejrzeć prace prof. Stanisława Radwańskiego oraz jego absolwentów. Na wernisaż wstęp wolny.

O wystawie pisze jej kurator, prof. Mariusz Białecki:
       "Wystawa „bez korekty” to projekt skupiający rzeźbiarzy, adeptów pracowni dyplomowej, prowadzonej przez prof. Stanisława Radwańskiego, wybitnego rzeźbiarza, cenionego pedagoga z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest to inicjatywa tzw. oddolna. Z pracowni tej wyszło około 80 absolwentów. Wielu z nich to pracownicy naukowi, pedagodzy, twórcy pomników, wielu artystycznych wydarzeń, artystów tworzących w różnych przestrzeniach kultury. To w większości czynni rzeźbiarze. Pierwszy roboczy tytuł wystawy to "Wokół postaci". Dychotomia tytułu miała oddawać zarówno przestrzeń tematyczną pracowni, jak i postać Mistrza, osi projektu. Ostatecznie powstał tytuł "bez korekty", by pokazać i odnieść się do czasu po-akademickiego zaproszonych artystów. Punktem wspólnym na osi czasu jest przypomnienie prac dyplomowych, powstałych w pracowni Profesora. Projekt ten to niezwykle emocjonalna podróż do lat akademickich, ale i konfrontacja z teraźniejszością. Prezentacja pokoleń artystów ukazać ma szeroki wachlarz retoryki rzeźbiarskiej. Prof. Stanisław Radwański to dla nas, byłych studentów, postać pomnikowa, nie tylko z powodu skali obiektu. To przede wszystkim jego majestat, spokój, inteligencja i niezrównany dowcip (najlepsze, zaskakujące, sytuacyjne, kultowe dowcipy padały z ust Profesora). I jeszcze jedno, lubi się spóźniać. Tradycyjne już spotkania w pracowni Profesora na ul. Mariackiej, to czas degustacji do świtu, to opowieści o sztuce z naciskiem na sztuki piękne, rozglądanie się, zaglądanie do bogatej pracownianej biblioteki z barkiem. Tradycją były „wkupiny” nowego rocznika studentów w pracowni na Mariackiej. Cieszy mnie fakt, że moi studenci mogą wciąż czerpać z doświadczenia artystycznego i pedagogicznego Profesora, ale nade wszystko poczuć aurę mojego Mistrza. Nasza wspólna wystawa, którą Profesor zaproponował jako wystawę partnerską, poprzedzona była dwoma Jego indywidualnymi pokazami: w Galerii „Refektarz” w Kartuzach oraz w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Projekt prezentowany będzie również w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 2014 r. Wydana zostanie monografia, która jest w trakcie przygotowań. Poskładany z różnych elementów portret pracowni nie będzie oczywiście całościowy, jednoznaczny. To tylko wypadkowa zestawu absolwentów."
       Stanisław Radwański studiował rzeźbę w pracowni prof. Horno-Popławskiego. Od 1973 r. jest pedagogiem ASP w Gdańsku, a w 1995 r. zyskał tytuł profesora zwyczajnego. W macierzystej uczelni pełnił wiele funkcji, m.in. dziekana wydziału rzeźby (1981-1990) oraz rektora przez dwie kadencje (1990-1996). Wystawiał w Polsce i za granicą. Dzieła jego znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz odznaczony został srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rzeźba prof. Radwańskiego pozostaje w obrębie tematu człowieka. Interesuje go portret współczesny i historyczny, a na który patrzy zwykle z dystansującej, surrealistycznej perspektywy. Mówiąc o naturze człowieka, sięga często po stylistyczny kostium form historycznych, którym nadaje funkcje symboliczne.
       Nowe wartości znaczeniowe i formalne wynikają z indywidualnego sposobu wykorzystania cytatu stylistycznego, zabarwionego przekornym, ironicznym stosunkiem do form stworzonych w przeszłości. Wiedzie swój własny dialog z historią i kulturą, a także z odbiorcą, dzięki odwołaniu do czytelnych, skonwencjonalizowanych form i stylów. Choć jest świetnym portrecistą i w jego dorobku są realistyczne portrety, w tym realizacje pomnikowe, to także nawiązuje do rzeźby portretowej nie dla indywidualnych cech postaci, ale dla symbolizacji określonych postaw czy abstrakcyjnych pojęć. Własną twórczość przez lata łączył z pracą dydaktyczną, której efekty uzmysławia wystawa, skłaniając do pytań o skuteczność metod prowadzenia młodych talentów. Nie jest bowiem przypadkiem, że z jego pracowni wyszło wielu znakomitych rzeźbiarzy o odmiennych indywidualnościach, różnych postawach, świadomych własnej drogi artystycznej. Nie jest też przypadkiem, że dziś wspólną wystawą identyfikują się z miejscem, z którego wyszli i nauczycielem, który ich ku tej osobności poprowadził. Jest jednak coś co ich łączy, a co jest niewątpliwym śladem obecności w pracowni Profesora - to żywy i twórczy stosunek do historii i tradycji, w której odnajdują własne tropy i adekwatne do nich środki wyrazu. (Zofia Watrak)
       Uczestnicy wystawy: Stanisław Radwański, Jan Szczypka, Marcin Plichta, Marta Branicka, Tomasz Skórka, Mariusz Białecki, Rafał Synowiec, Tomasz Radziewicz, Sylwia Jakubowska, Małgorzata Wiśniewska, Dariusz Sitek, Tomasz Sobisz.
       Patronat honorowy nad wystawą objęła rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska.
       Wystawa czynna do 19 stycznia 2014 r.
       Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel. 55 625 67 80, beata.b@galeria-el.pl
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W czwartek 5-go grudnia odbywać się ma promocja nowej książki Ryszarda Tomczyka w Ratuszy Staromiejskim o godz. 18-ej !!!!! Szkoda, ze dwie imprezy prawie jednocześnie, ale może elblążanie zdążą być tu i tam !!!!
Reklama