UWAGA!

Biesiada Specjala

 Elbląg, Biesiada Specjala
Fot. nadesłane.

Stało się już tradycją, że początek września w Elblągu to nie tylko początek roku szkolnego, ale także Biesiada Specjala. W ciągu czterech lat gościliśmy na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej i Muzeum Archeologicznego takie gwiazdy jak Formacja Nieżywych Schabuff, Zakopower, Kapela ze Wsi Warszawa, Orkiestra Zbigniewa Górnego czy Maciej Maleńczuk. W tym roku 4 września będziemy mieli okazję pobawić się nie tylko przy doskonałym rock’n’rollu i swingu, ale i przy zabawnych (i często kontrowersyjnych) tekstach, z których słyną oba zaproszone zespoły: Big Cyc i Czarno Czarni. Imprezę poprowadzą frontmani obu zespołów: Krzysztof Skiba i Jarosław Janiszewski.

Biesiada rozpocznie się o godz. 18.00 koncertem zespołu Czarno Czarni, ok. 20.00 wystąpi Big Cyc. Zakończenie planowane jest na godz. 22.00. Publiczność będzie miała także okazję wziąć udział w licznych konkursach.
      
       Big Cyc
       To historia polskiego rock’n’rolla. Ich piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy. Na początku swojej działalności, która przypadła w końcówce lat 80-tych, Big Cyc był uznawany za totalnie podziemny i anarchistyczny. Członkowie zespołu brali czynny udział w działaniach Pomarańczowej Alternatywy, która urządzała liczne happeningi, wyśmiewające komunistyczną władzę. Na jednym z takich happeningów w 1988 r., będącym jednocześnie koncertem, zespół zainicjował swoją działalność. Początkowo Big Cyc grał ostrą muzykę punk rockową. Z czasem muzycy złagodnieli, jednak teksty nadał bardzo często budziły kontrowersje. Właściwie każda wydawana przez zespół płyta łączyła się z celowo wywołanym skandalem: na okładce płyty „Nie wierzcie elektrykom” widniał wizerunek Lecha Wałęsy z wpiętym w klapę znaczkiem Playboya, do płyty „Miłość Muzyka Mordobicie”, wydanej w 1993 dołączono prezerwatywę, co na owe czasy było dość nowatorskim pomysłem. Przedostatnia płyta „Moherowe berety” (2006) została okrzyknięta pierwszą zakazaną płytą IV RP. Jest to satyryczne rozliczenie polityków z pierwszych stron gazet. Utwory były ignorowane przez media a w Internecie biły rekordy „ściągalności”. 1 kwietnia 2008 ukazała się ostatnia płyta zespołu „Szambo i perfumeria”, która jest także komentarzem do najnowszej historii Polski. W jej nagraniu brali udział Paweł Kukiz, Maciej Maleńczuk, a także Jerzy Połomski.
      
       Czarno Czarni
       To projekt części muzyków Big Cyc, wspomaganych wokalem Jarka Janiszewskiego z zespołu Bielizna. Pierwsza płyta Czarno Czarnych ukazała się w 1998 r. Nagrano ją przy użyciu starych bułgarskich wzmacniaczy, enerdowskich gitar i radzieckich organów, a samą perkusję przy pomocy tylko trzech mikrofonów. Najważniejsze jednak było to, że Czarno Czarni nagrywali swój materiał wyłącznie dla własnej przyjemności traktując to jako świetną zabawę. W piosenkach Czarno Czarnych nie ma miejsca dla polityki ani agresji, dużą rolę odgrywają absurdalne teksty Jarka, które dotyczą przede wszystkim miłości i radości z życia. W 2003 Czarni wystąpili na festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie przeboje 40-lecia wykonali wiązankę starych przebojów zwieńczoną utworem „Nogi”. Jesienią 2004 roku zespół wydał płytę „Sułtani swingu”, zawierającą swingowe wersje klasycznych polskich przebojów z lat 30., 40. i 50. Czarno Czarni wbijają się w smokingi i porażają wszystkich stylową elegancją. W 2009 roku ukazała się ostatnia płyta „Nudny Świat”, utrzymana w stylu lat 60-tych.
      
       Krzysztof Skiba
       urodził się 7 lipca 1964 roku w Gdańsku. Zdał maturę w znanym w trójmieście I LO im. M. Kopernika w Gdańsku. Ukończył kulturoznawstwo na Wydziale Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Znany jest przede wszystkim jako współzałożyciel, autor tekstów i frontman rockowego zespołu Big Cyc. Wraz z zespołem uzyskał szereg nagród muzycznych m.in.: Przebój Roku (Berlin Zachodni), Zespół Roku, Autor Tekstów Roku. Od 1998 roku nagrywa solowe płyty i występuje ze swoim kabaretem jako Skiba i Kosmiczne Blondyny. Pełni też funkcję dyrektora Muzeum Polskiego Rocka, mieszczącego się w Gdańsku, gdzie organizuje liczne koncerty i akcje happeningowe. Skiba jest także wziętym felietonistą. Jego teksty publikowała Gazeta Wyborcza, Tygodnik Literacki, Kwartalnik Brulion. Felietony były tłumaczone na język francuski w ramach ćwiczeń Szkoły Tłumaczy działającej przy paryskiej Sorbonie. Obecnie ma stałe rubryki w tygodniku Wprost, miesięczniku CKM i Hustler. Był także prowadzącym liczne programy telewizyjne: Lalamido czyli porykiwania szarpidrutów, Podróże z żartem, Mini szansa na sukces.
      
       Jarosław Janiszewski
      
Urodził się 18 sierpnia 1962 r. Założyciel zespołów Bielizna, Czarno Czarni i Doktor Granat. Znany głównie jako autor tekstów przesyconych absurdalnym humorem i właściciel bardzo charakterystycznego wokalu. Często występuje jako konferansjer przeróżnych imprez masowych (m.in. koncerty na festiwalu w Jarocinie). W 1991 roku prowadził najdłuższą cykliczną audycję na żywo – Rock Noc.
       Organizatorem Biesiady jest Biblioteka Elbląska a jej wyłącznym sponsorem Browar w Elblągu – producent marki Specjal.
Arkadiusz Kowalczyk, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama