UWAGA!

Blask renesansu

Zamek w Malborku zaprasza na nową wystawę ze zbiorów Ermitażu.

Ermitaż to największe muzeum na świecie. Mieści się w kilku osiemnastowiecznych pałacach, wśród których jest Pałac Zimowy - dawna rezydencja carów. Pozostałe pałace caryca Katarzyna Wielka wybudowała z myślą o gromadzeniu dzieł sztuki. Dla publiczności Ermitaż otwarty został w 1852 roku. Do dziś podziwiać tam można m.in. dzieła Bouchera, Fragonarda, Watteau, David’a i Ingresa, van Gogha, Gauguina, Cezanne'a, Picassa i Matisse’a.
     W Malborku, który kontakty z Ermitażem utrzymuje od ponad 30 lat, tym razem oglądać można dzieła sztuki dekoracyjnej i użytkowej doby renesansu. Oś wystawy stanowi 25 tapiserii - tkanin, które zdobiły niegdyś wnętrza zamków i pałaców w zachodniej Europie. Licząca 300 tapiserii kolekcja Ermitażu jest największa w Rosji i należy do największych na świecie.
     Jak przypomina komisarz wystawy, dr Janusz Trupinda, tapiserie to dywany tkane w szczególny sposób na podstawie szkicu artysty, wieszane później na ścianach. Technika ta jest pracochłonna, wymaga wielkich umiejętności i wyczucia koloru. Z tapiserii komponowano często całe cykle. Opowiadały one historie religijne lub świeckie, przedstawiały treści mitologiczne, ale także alegoryczne.
     Na wystawie w Malborku oglądać można fragmenty kilku takich serii, m.in. sceny z życia Marii i Chrystusa, "Historii Heraklesa" czy sceny polowań. Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że ze względu na rozmiary i wytyczne konserwatorów tego typu obiekty wystawiane są bardzo rzadko.
     Malborska wystawa należy do największych prezentacji na świecie, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Oprócz tapiserii na drugiej kondygnacji Zamku Wysokiego oglądać można renesansowe meble i ceramikę majolikową, powstałą głównie w warsztatach Italii.
     Obie wystawy czynne będą przez cztery najbliższe miesiące.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama