UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chciał oddać cześć, ale zgubił drogę

 
Elbląg, Chciał oddać cześć, ale zgubił drogę
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Złoto, kadzidło i mirra to dary, które według przekazów złożyli w Betlejem przed Dzieciątkiem Jezus trzej królowie. Pewna stara legenda opowiada też o czwartym królu, który wraz z trzema innymi wyruszył w drogę, by oddać pokłon nowonarodzonemu dziecku. Podarkiem, który król zabrał ze sobą w drogę, były trzy kamienie szlachetne o wielkiej wartości…

Opowieść nieznanego autora głosi, że król, który zabrał ze sobą jako prezent dla Dzieciątka trzy szlachetne kamienie był najmłodszym spośród czterech idących za gwiazdą do Betlejem. Zmierzając do celu, usłyszał jednak zawodzący płacz dziecka. Kiedy podszedł bliżej, ujrzał leżącego chłopczyka, który był nagi i krwawił z pięciu ran. Bezbronne i poranione dziecko zrobiło na nim takie wrażenie, że jego serce napełniło się litością. Młody król podniósł dziecię i zawrócił do wioski, którą właśnie minął, ale tam nikt nie znał chłopczyka. Pielgrzymujący do Betlejem król poszukał więc kobiety, która zgodziła się zaopiekować malcem i przekazał jej jeden z drogocennych kamieni, by w ten sposób zabezpieczyć życie dziecka, po czym udał się w dalszą drogę. Gwiazda nadal wskazywała mu kierunek, ale z każdym krokiem coraz bardziej zdawał sobie sprawę, że bezbronne dziecko uczyniło go wrażliwym na nędzę świata.
       Kiedy król przechodził przez miasto, naprzeciw niego szedł orszak pogrzebowy żegnający zmarłego ojca rodziny. Jak się okazało, żona zmarłego i ich wspólne dzieci miały zostać sprzedane do niewoli tuż po ceremonii pogrzebowej. Poruszony tą wiadomością król przekazał im drugi drogocenny kamień i w ten sposób uratował życie matki i dzieci. Gdy powędrował dalej, zorientował się, że nie widzi już gwiazdy, która miała zaprowadzić go do Syna Bożego. Zaczął dręczyć się wyrzutami sumienia, że nie był wierny wobec swojego powołania i nie wypełni swojej misji. I wówczas jeszcze raz zajaśniała na niebie gwiazda. Wędrował za nią przez nieznane ziemie, na których trwała wojna. Kiedy król dotarł do pewnej wioski, zobaczył, jak żołnierze zgromadzili razem wszystkich mężczyzn, żeby ich zabić. Poruszony tym widokiem czwarty król wykupił ich życie od oprawców za trzeci szlachetny kamień. Jednak pertraktacje zajęły jakiś czas i król nie zorientował się, że gwiazdy, za którą podążał, już nie widać. Pozbawiony kosztowności dalej wędrował pomagając potrzebującym wsparcia ludziom. Doszło nawet do tego, że gdy przybył do pewnego portu w chwili, gdy ojciec rodziny jako wioślarz na jednej z galer miał odpokutować za swoją winę, on sam zaofiarował siebie za niego i pracował przez wiele lat na galerze. Wtedy, wśród tęsknoty za najbliższymi i własnym krajem, w jego sercu pojawiło się wewnętrzne światło i ogarnęła go spokojna pewność, że mimo wszystko wybrał właściwą drogę. Panowie, którzy go zatrudniali przeczuwając niezwykłość człowieka, wypuścili czwartego króla na wolność. Wówczas we śnie znowu zobaczył gwiazdę i usłyszał głos: „Pospiesz się! Pospiesz!”. Zbudził się w środku nocy i wówczas ujrzał gwiazdę, która doprowadziła go do bram wielkiego miasta. Tam wraz tłumem ludzi został wypchnięty na wzgórze, na którym stały trzy krzyże. Ponad środkowym krzyżem jaśniała dobrze znana mu gwiazda. Kiedy zerknął w stronę ukrzyżowanych, jego spojrzenie spotkało się ze wzrokiem człowieka, który wisiał na tym właśnie krzyżu. Jego spojrzenie było pełne cierpienia, ale też widać w nim było bezgraniczną miłość. Jego ręce były przybite do krzyża gwoździami i rozchodziły się z nich jakby promienie. Ten przejmujący widok przywołał u króla myśl, że chyba właśnie odnalazł cel, do którego pielgrzymował niemal przez całe życie. Pomyślał, że ten człowiek na krzyżu jest królem wszystkich ludzi utrudzonych i obciążonych sprawami świata. Wtedy opadł pod krzyżem na kolana, a w jego otwarte ręce spadły trzy krople krwi, które lśniły bardziej niż szlachetne kamienie, które chciał podarować Dziecięciu. A kiedy Jezus umarł z okrzykiem na ustach, umarł też wpatrzony w niego czwarty król. Jego twarz była spokojna i jaśniała jak gwiazda…
      
       Sprawdź, co będzie działo się w Elblągu z okazji Trzech Króli. 
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Ciemnogród teraz grzecznie udaje się do kościoła i niech nie zapomni o kosztownościach!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  33
  Wasz pazerny proboszcz(2017-01-06)
 • @Wasz pazerny proboszcz - Twoja"kultura osobista". .. nie zna granic
 • Co tam czterech ? Lider parti Nowoczesna Ryszard P. ( pseudo De. il ) zna legendę nawet o sześciu;)
 • Może i jestem ateistą, ale niech mi ktoś wyjaśni tok myślenia lewaka. Plują na stosunkowo łagodnych katolików, za to bronią za wszelką cenę islamu, w którym jest jasno napisane, że mają nas mordować z zimną krwią.
 • 3 królowie, ten z nowoczensnej kodu i PO :D
 • Poseł PO zapytany o imiona Trzech Króli. UWAGA! "Kacper, BELZEBUB, Melchior". Poseł Platformy Obywatelskiej był dzisiaj "Gościem Poranka" na antenie TVP Info. I długo Arkadiusz Myrcha zapamięta ten występ, bo będzie obiektem kpin. Zapytany przez dziennikarza o imiona Trzech Króli, wymienił wśród nich. .. Belzebuba.
 • A może tak Petru - Portugalczyk wymieni imiona tych 6 ciu Króli ?!
 • hehehe
 • Polska dzięki Kaczyńskiemu nie wpuściła islamistów do siebie i chwała mu za to. Zobaczmy co się dzieje we Francji Niemczech Belgi wszędzie wojsko na ulicy chadza z kałachami. Gdyby rządziło po lub nowoczesna mielibyśmy to samo w Polsce. Posłowie z nowodzesnej i po chodzą w marszach protestach kodu w imię obrony demokracji. Liderem kodu jest Kijowski który nie płaci alimentów łamiąc tym samym konstytucje. Namawia do obalenia rzadu wybranego w demokratycznych wyborach kolejne lamanie konstytucji. Twierdzi ze utrzymuje go rodzina nie pobiera żadnych wynagrodzeń z kodu. Wczoraj wyszło na jaw ze wziął ze zbiorek kodu ponad 91 tys zl. to jest wlasnie lider komitetu obrony demokracji :) bardziej pasuje lider komitetu obalenia demokracji. Nastepny Rysiu petru donosi do europy ze w Polsce nie ma demokracji łamane są wszelkie prawa. okopując sejm i lawe marszalka sam lamie konstytucje. Mimo tak skandalicznej sytuacji jak on twierdzi ze jest w Polsce bierze sobie poslanek i leci na sylwestra do porugali. pokazal ze preferuje kopulacje niz okupacje :) HEHE ciekawe co na to jego zona. Rysiu nie potrafi nawet wyslac poprawnie przelewu dzieki niemy jego partia stracila pare milionow dotacji. Chce rzadzic Polska nie majac zadnego planu wyborczego. dzisiaj pewnie obchodzi swieto 6 kroli z dawidem kameronem :) moglbym pisac duzo na temat pana Rysia ale powiem krotko koncz wasc wstydu oszczedz
 • Nie czterech tylko sześciu !
 • tak to widzą tuzy intelektu stawiane za wzór przez PortEl
 • Ja dzisiaj na spacerze znalazlem konkretny bursztyn po sztormie. Waga tego znaleziska 1630 gram.
Reklama