UWAGA!

Chłopcy z Kolhapur

Elbląg, Chłopcy z Kolhapur

Nieprawdopodobna tematyka, fantastyczny pomysł. Efekt? Fotoreportaż, który musicie zobaczyć. Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Tomasza Wyrwasa w czwartek, 19 października o godz. 17 do Galerii na Wyspie.

Większość państw azjatyckich ma swój tradycyjny styl zapasów. Hindusi swoją odmianę nazywają Kushti. Można również spotkać się z inną nazwą, Pehlwani, zwłaszcza na północy kraju. Nazwa ta wywodzi się z Królestwa Partów, czyli państwa na terenie starożytnego Iranu, istniejącego od ok. 238 p.n.e. do 226 n.e. Największe znaczenie dla rozpowszechnienia się tego stylu walki było podbicie Półwyspu Indyjskiego przez potomków Czyngis-chana i założeniu państwa Wielkich Mogołów w XVII wieku. Do dzisiaj walki zapaśnicze można podziwiać na terenie Afganistanu, Pakistanu, Indii i Bangladeszu.
       Centralne miejsce w tym sporcie zajmuje Akhara, w sanskrycie oznaczająca dosłownie "arenę do zapasów", gdzie dwóch zawodników na piaszczystej arenie stara się położyć przeciwnika na plecy i tym samym udowodnić swoją wyższość nad nim.
       Droga do mistrzostwa nie jest prosta. Trening przeprowadza się dwa razy dziennie. Większość zapaśników musi dodatkowo ciężko pracować w ciągu dnia, aby wyżywić swoje rodziny. W dzisiejszych czasach zawodnicy kushti nie szczycą się takim prestiżem jak jeszcze pół wieku temu. Wpływy naszej cywilizacji, w tym mała „medialność” tego sportu oraz brak finansowania ze strony rządu sprawia, że obecnie znaczenie słowa akhara bliższe jest naszemu określeniu „siłownia”.
       Obowiązkiem ćwiczących jest dbanie o dietę, na którą składają się mleko, migdały, klarowane masło, jajka oraz chapati oraz prowadzić przykładny tryb życia - bez wszelkiego rodzaju używek. Wszystko to ma na celu dążenie do doskonałości zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej.
       Trening siłowy jest bardzo ciężki, począwszy od ręcznego spulchnienia gleby areny, poprzez wspinaczkę na linie, ćwiczenia z hantlami i kompilacji przysiadów z pompkami. To wszystko oczywiście tylko rozgrzewka do o wiele bardziej męczącej walki z przeciwnikiem.
       Kolhapur, które leży na południu stanu Maharasztra, słynie ze szkół Kushti, których w mieście jest kilkanaście. To właśnie trenujący tam na co dzień są tematem fotoreportażu „Chłopcy z Kolhapur”.
       Zdjęcia zrobione zostały podczas tegorocznej, piątej już, podróży do Indii. Tomasz Wyrwas prezentował swoje fotografie z poprzednich wypraw w Bibliotece Elbląskiej w 2016 roku. Na co dzień uczy informatyki oraz prowadzi Klub Multimedialny w MDK w Elblągu.
      
Młodzieżowy Dom Kultury
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama