UWAGA!

Ciągle elbląski Tygiel

Do kiosków i księgarni trafił najnowszy numer Kwartalnika Elbląskiego Tygiel.

“Tygiel chce być środowiskowym pismem kwartalnym, wypełniającym lukę między prasą bieżącą a naukowym Rocznikiem Elbląskim. Obszarem jego zainteresowania będzie przestrzeń rozpinająca się między teraźniejszością z lekka tylko obramowana granicami regionu, gdyż w świecie dzisiejszej komunikacji nie podobna funkcjonować w izolacji od ogólnych procesów, rzeczy i zdarzeń” - tak 11 lat temu zaczynał się artykuł wprowadzający nowego elbląskiego pisma.
     Inicjatorem powołania Kwartalnika Elbląskiego Tygiel i jego pierwszym redaktorem naczelnym był Ryszard Tomczyk. Od początku oprawę fotograficzną zawdzięczało pismo Czesławowi Misiukowi. Przez pierwsze pięć lat istnienia (1991- 1996) ukazało się dwadzieścia numerów Tygla. Potem nastąpiła kilkuletnia przerwa i dopiero dwa lata temu udało się wznowić wydawanie tego periodyku, którego wydawcą zostało nowo powołane Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów (SEKA).
     Pierwszy numer po przerwie ukazał się w roku 2000. W ubiegłym roku SEKA wydało dwa zeszyty. Przed kilkoma dniami drukarnię opuścił kolejny numer (26 w kolejności) zeszyt Tygla.
     W numerze znalazły się teksty współpracujących z pismem autorów - m. in. Andrzeja Lipniewskiego, Bohdana Wrocławskiego, Lecha Lele Przychodzkiego, Andrzeja Chodubskiego Elżbiety Wiśniewskiej.
     W najnowszym numerze Tygla nie zabrakło tekstów elbląskich autorów. Ryszard Tomczyk omówił nowe teksty dramatyczne Lecha Brywczyńskiego oraz zbiór wierszy Janusza Ryszkowskiego Do snu nie przemycisz domowych zapachów, opisał także niektóre aspekty twórczość Magdaleny Abakanowicz, w tym jej udział w I Biennale Form Przestrzennych w roku 1965. A pretekstem do tekstu Powrót Abakanowicz była jej najnowsza elbląska wystawa indywidualna prezentowana kilka tygodni temu w Galerii El.
     Jan Miłoszewski tekstem Uwag kilka “O rupieciarni tekstów różnych" Ryszarda Tomczyka usiłował zrecenzować książkę Ryszarda Tomczyka pt. Pakamera. Przypomniał również postać zmarłego młodo elbląskiego autora Jana Janasiewicza.
     Zajmujący się od pewnego czasu pisaniem utworów scenicznych Lech Brywczyński tym razem opublikował Dziennik elewa, będący zapisem wspomnień młodego człowieka powołanego do wojska i wysłanego na odbycie przeszkolenia w szkole podoficerskiej wtedy jeszcze Ludowego Wojska Polskiego.
     Z kolei Zbigniew T. Szmurło tekstem Kultura hellenistyczna w Armenii przybliża sztukę tego odległego, a jakże ciekawego i obfitującego w zabytki starożytnego kraju.
     Janusz Charytoniuk opisuje postać niemieckiego pisarza Hermnna Sudermanna (1857 - 1928), który przez dwa lata (1870-1872 ) przebywał w Elblągu, pobierając nauki w gimnazjum realnym.
     Grzegorz Baranowski, autor m.in. książki Ulice Elbląga w artykule Nazwy ulic po przełomie opisuje, jak to w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniono wiele zadomowionych w naszym mieście nazw ulic.
     Oprócz tego czytelnika może zaciekawić tekst Macieja Zareckiego. Autor próbuje ukazać obraz elbląskich mediów po reformie administracyjnej kraju.
     Najnowszy 26 numer Kwartalnika Elbląskiego Tygiel trafia aktualnie do sprzedaży w kioskach Ruchu. Można go także nabyć w księgarniach i redakcji Dwutygodnika Elbląskiego Regiony (ul. 1 Maja 2).
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama