UWAGA!

Co robić, by zachować pamięć o historii

 
Co robić, by zachować pamięć o historii
fot. nadesłana

Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy konferencji pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii", która wczoraj (22 kwietnia) odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

- Jeszcze parę lat temu pojęcie wirtualnych możliwości wydawało się być czymś nierzeczywistym – mówił podczas otwarcia konferencji Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Jednak obecnie technologia daje nam nowe możliwości. Cyfrowa pamięć, digitalizacja obiektów nie jest dziś już czymś niewyobrażalnym. Jest rzeczywistością, a nawet koniecznością. Jako pierwszy w naszym regionie prace digitalizacyjne w technice 3D rozpoczął „Światowid”.
       I to właśnie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się wczoraj (22 kwietnia) konferencja pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii". Wzięli w niej udział przedstawiciele Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Biblioteki Narodowej, Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproszeni goście podkreślali znaczenie nowoczesnej techniki w ochronie dziedzictwa kulturowego.
       - Dlaczego trzeba chronić niematerialne dziedzictwo kultury? Z prostej przyczyny - ono nadaje znaczenia naszej tożsamości, wskazuje na jej unikalność, zapewnia jej trwałość i rozwój - podkreślił Waldemar Majcher z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
       Nowoczesne skanery pozwalają digitalizować nie tylko książki czy obrazy, ale także rzeźby, a nawet budynki. Wczoraj można było też oglądać pokazy możliwości specjalistycznego sprzętu, który pozwala na tworzenie w wirtualnej rzeczywistości obrazów 3D. Tym zajmuje się Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       - Pracownia powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. - Dzięki niej zarówno większe placówki muzealne o określonej renomie, jak i mniej znane, ale równie ważne dla regionu muzea mogą zaprezentować swoje zbiory szerokiemu gronu odbiorców. Mogą zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości, zachęcając tym samym internautów do ich odwiedzenia i odkrycia obiektów w rzeczywistości.
       Efekty pracy Regionalnej Pracowni Digitalizacji, można śledzić na utworzonym w ramach projektu portalu: www.cyfrowewm.pl.
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)