UWAGA!

Co ugotujesz na święta?

 
Pfeffernusse. Talerz i obrus pochodzą z XVIII wieku,
Pfeffernusse. Talerz i obrus pochodzą z XVIII wieku, fot. Artur Wasielewski

W okolicach świąt Bożego Narodzenia na Żuławach wypiekano dawniej ciasteczka korzenne Pfeffernusse. W ciągu roku chętnie przygotowywano i jedzono np. naleśniki. Jutro - w środę, 25 listopada, w Elblągu o historycznej i współczesnej kuchni żuławskiej opowie Artur Wasielewski, ​autor książki "K​ulinaria żuławskie"​​. Atrakcją spotkania będą prezentacje ​potraw i produktów regionalnych.

- Pfeffernusse znano w wielu regionach. Na Żuławach w Wigilię dzieci wystawiały specjalne talerze, na których rano znajdowały ciasteczka, orzechy - wyjaśnia Artur Wasielewski, pasjonat historii regionu, technolog żywności i piwowar domowy. - Przepis na Pfeffernusse, który umieściłem w książce, pochodzi z Elbląga, z 1875 roku.
       Nadchodzące święta to dobra okazja, by przypomnieć sobie co na te wyjątkowe dni w roku przygotowywali do jedzenia nasi rodzice, dziadkowie, a może i pradziadkowie. Warto sięgnąć do zeszytów z przepisami i podtrzymać tradycję. Można też rozważyć przyrządzenie czegoś nowego, ale opartego na tradycjach kulinarnych regionu.
       - Na ponowne odkrycie czekają na pewno: gęsina, brukiew i owoce, które często pojawiają się w starych przepisach - wskazuje Artur Wasielewski. - Inspiracją mogą być sprawdzone i przywoływane we wspomnieniach przez dawnych mieszkańców Żuław przepisy na potrawy z ryb, dania jednogarnkowe, kiełbasy i zupy.
       Rozmowie o książce (którą będzie można kupić na miejscu) i o historii będą towarzyszyły prezentacje kulinarne.
       Miejsce: Galeria Nobilis Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Plac Jagiellończyka 1.​ Początek o godz. 18. Wstęp jest wolny.
      
       ***
       Książka do wygrania w konkursie portEl.pl
      
      
Agnieszka Jarzębska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)