UWAGA!

Co w kulturze piszczy? – Zbyszek Opalewski

 Elbląg, Zbyszek Opalewski
Zbyszek Opalewski

Co w kulturze piszczy? O najważniejsze wydarzenie kulturalne ubiegłego roku pytamy kreatorów elbląskich wydarzeń kulturalnych, artystów, literatów. W tym tygodniu zagadnęliśmy Zbyszka Opalewskiego, dyrektora Galerii El.

- Trudno wskazać jednoznacznie na jedno wydarzenie kulturalne, które można by wskazać jako najważniejsze w ubiegłym roku – odpowiedział na nasze pytanie Zbyszek Opalewski, szef Galerii El. – A jeśli w regionie, to gdzie sięgają jego granice?
     Dyrektorowi elbląskiej galerii najbardziej w ubiegłym roku podobał się koncert B.B. Kinga, który odbył się latem w Operze Leśnej w Sopocie.
     - Ale to kwestia gustu – podkreśla.
      A w Elblągu?
     - Mieliśmy kilka koncertów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zorganizowany przez nas koncert Stańki, który odbył się w teatrze. Prezentowaliśmy wystawę "Język geometrii", którą nawiązaliśmy do idei galerii Kwiatkowskiego (założyciela Galerii El - przyp. red.) – kontynuuje Opalewski. – W warsztatach multimedialnych zaprezentowaliśmy nie łatwe w odbiorze, ale współczesne nurty w sztuce, czyli to, co w głównych ośrodkach w Polsce obecnie się dzieje.
     Galeria El przechodzi od kilkunastu miesięcy gruntowny remont. Na konferencji prasowej w grudniu 1999 roku Opalewski stwierdził wręcz, że największym wydarzeniem w nadchodzącym roku będzie remont systemu ogrzewania w Galerii El.
     - W tym roku remontujemy kolejną połać dachu, dlatego obchody 40-lecia Galerii (przypadające w czerwcu br. - przyp. red.) nie będą tak uroczyste, jak z pewnością 50-lecia.
     Jak przystało na twórcę kultury, Zbyszek Opalewski skarży się na brak pieniędzy.
     - Zaplanowaliśmy kilka imprez na ten rok, ale nie mamy odzewu od sponsorów – powiedział.
     Opalewski nie traci jednak humoru. Zaprasza już dziś na cyklicznie odbywający się Salon Elbląski.
     - Mimo że twórców w Elblągu nam nie przybywa, a wręcz odwrotnie, będzie to dobra okazja do zaprezentowania się rodzimych artystów.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • czdowa koszula panie zybyszku:))
  • mam nadzieje ze remont dachu sprawi ze galeria wroci do swojej swietnosci jak dawniej i nikt nie bedzie bal sie wystawiac obrazow bo moze zostana zalane wierze w panskie mozliwosci i swietnosc galeri ktora ma nadzieje powroci! coz tyle slyszalem o tej swietnosci od artystow z kazimierza ze jest za czym tesknic
  • co w kulturze piszczy...tak sie podobno nazywa ten tekst, wiec chcialbym sie dowiedziec co naprawde w elblaskiej kulturze piszczy a nie czytac jakies bzdety o remoncie dachu czy systemu ogrzewania w Galerii El, co przeciez nie jest wydarzeniem kulturalnym. Po drugie koniec lutego to chyba troche pozno na podsumowanie roku ubieglego w kulturze. I tak z tekstu zapowiadajacego sie zupelnie ciekawie internauta dostaje flaki z olejem. Pozddrawiam i zycze wiecej dziennikarskiego wyczycia dziennikarzom Softelu.