UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co zmalowali studenci trzeciego wieku

 
Elbląg, Wystawę można oglądać do 6 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim
Wystawę można oglądać do 6 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim (fot. Anna Dembińska)

Kilkudziesięciu słuchaczy elbląskiego Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych pokazało dziś swoje obrazy, które powstały podczas zajęć sekcji malarskiej. Ciekawe ujęcia tematów, różne techniki i radość „kipiąca” z obrazów – tak można najkrócej podsumować wystawę, którą do 6 kwietnia można oglądać w Ratuszu Staromiejskim. Zobacz zdjęcia.

- Kiedy zaczęliśmy na Uniwersytecie tworzyć sekcje zainteresowań, zgłosili się słuchacze z prośbą o zorganizowanie sekcji malarskiej, bo oni by chcieli spróbować – tak Iwona Orężak, dyrektor elbląskiego Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych wspomina artystyczne początki.
       Od kilkunastu już lat malarze-amatorzy pokazują swoje prace szerokiej publiczności. W tym roku zdecydowali się powiesić obrazy w Ratuszu Staromiejskim. - Kilkanaście lat temu musiałam namawiać naszych słuchaczy, żeby pokazali swoje prace publiczności. Dziś już takiego problemu nie ma – śmieje się Iwona Orężak.
       - Kiedy zostałam rencistką, trzeba było znaleźć trochę czasu dla siebie. A zawsze mnie ciągnęło, to zajęłam się malowaniem – przyznaje Barbara Chmal-Kwiatkowska, jedna z artystek, która dziś przedstawiała swoje prace.
       - Trzeba całe życie marzyć. Kiedy pracowałam zawodowo, na malarstwo brakowało czasu. A gdy przeszłam na emeryturę, to mogę spełniać swoje marzenia – dodaje Danuta Matusiak, kolejna słuchaczka UTWiON.
       Inspiracją może być wszystko. Tematyka wystawionych obrazów jest rozmaita: od kotów poprzez portrety, anioły, martwe natury, do krajobrazów i scenek rodzajowych. - Inspirację czerpię z rozmaitych „ściąg”. Są to np. zdjęcia, fragmenty obrazów, ale ostatnio coraz więcej wymyślam swoich tematów. Jeżeli się ludziom podobają, to się tylko cieszę – przyznaje Barbara Chmal- Kwiatkowska.
       - Maluję architekturę. Inspiruję się obrazami starych malarzy. Potrafię także namalować obraz ze zdjęcia, co nie każdy umie – dodaje Danuta Matusiak. - Na początku trochę szkicuję. Potem instruktor z uniwersytetu sprawdza szkic, udziela wskazówek na temat proporcji. A potem nakładam kolory, lubię, gdy jest dużo kolorów. Maluję szpachelką, lubię, gdy jest farba nałożona grubo.

  Elbląg, Co zmalowali studenci trzeciego wieku
(fot. AD)


       - Niektóre rzeczy, które chciałam namalować, wydawały się łatwe, a później okazywało się, że jest bardzo trudno. Były też sytuacje odwrotne: w niektórych przypadkach wydawało mi się, że nigdy tego nie namaluję, bo jest trudne, a okazywało się łatwe – śmieje się Barbara Chmal-Kwiatkowska.
       Wystawę można oglądać do 6 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim. A co potem? - Swoje obrazy rozdaję rodzinie i całkiem obcym ludziom, którym moje dzieła się podobają – mówi Barbara Chmal-Kwiatkowska.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama