UWAGA!

Cóż wiemy o miłości?

Od 2 do 6 kwietnia w Elblągu odbywać się będzie XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”. Miłosne słowa padać będą z ust recytatorów, zostaną wyśpiewane, jak również zagrane na scenie. Nie zabraknie również gwiazd teatru i piosenki - wystąpią m.in. Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Mariusz Kiljan oraz Anna Maria Jopek.

Przypomnijmy - festiwal jest imprezą o randze ogólnopolskiej, na która składają się konkursowe prezentacje w kategoriach: piosenka artystyczna, recytacja, małe formy teatralne i teatry jednego aktora.
     XII OFSS „...Czy to jest kochanie?” zainauguruje recital Ilony Sojdy pn. ,,Kadish dla róży”. Artystka jest laureatką m.in. poprzednich edycji Festiwalu „...Czy to jest kochanie?”, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia 2005”. Następnie usłyszeć będzie można koncert przygotowany specjalnie na 12 edycję elbląskiego Festiwalu - „Każdy marzy o miłości...” w wykonaniu Piotra Gąsowskiego, Hanny Śleszyńskiej, Mariusza Kiljana, Roberta Rozmusa oraz zespołu muzycznego pod kierownictwem Wojciecha Zielińskiego. Inauguracja OFSS odbędzie się 2 kwietnia o godz. 19 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
     Z kolei 4 kwietnia o godz. 19 w dużej sali kina Światowid wysłuchać będzie można recitalu Jarosława Jara Chojnackiego, jednego z najwybitniejszych interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju. Elblążanie mogli posłuchać artysty podczas koncertu poezji Krzysztofa Cezarego Buszmana „Najwcześniej później” na ostatnich Nocach Teatru i Poezji, w których przekonywał ich w piosence finałowej: „nie wracajmy jeszcze na ziemię, w brokacie gwiazd nam do twarzy, pobujajmy jeszcze w obłokach, w obłokach najlepiej się marzy”. Warto dodać, że Chojnacki dokładnie 10 lat temu, w 1998 r., na elbląskim festiwalu zdobył Grand Prix.
     Koncert galowy w wykonaniu laureatów XII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?” zaplanowano na 6 kwietnia o godz. 18 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek, która w koncercie ,,Spróbuj mówić kocham...” zaprezentuje m.in. utwory z najnowszej płyty „ID”.
     - Pamiętać jednak należy, że nasz festiwal jest przede wszystkim konkursem – zaznacza kierownik artystyczny festiwalu Aleksandra Bednarczuk. - Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w czterech kategoriach: recytacji, teatrów jednego aktora, małych form teatralnych oraz piosenki artystycznej.
     Elbląg szykuje silną, sześcioosobową reprezentację w kategorii piosenki i trzy grupy w kategorii małych form teatralnych.
     - W sumie w przesłuchaniach weźmie udział blisko 60 uczestników - dodaje Aleksandra Bednarczuk. - Selekcja zgłaszających była bardzo mocna - dopuszczeni do festiwalu zostali tylko najlepsi i najbardziej utytułowani artyści. Ich prezentacje oceniać będzie jury w składzie: Grażyna Matyszkiewicz, Andrzej Głowacki, Sławomir Grzymkowski i reprezentujący Elbląg Marek Kopyla, redaktor naczelny „Tygodnia w Elblągu”.
     I tak 4 kwietnia jury oceniać będzie recytatorów, 5 kwietnia - teatry jednego aktora, recytatorów i wykonawców piosenki artystycznej, a 6 kwietnia - małe formy teatralne. W trakcie OFSS odbywać się będą także konsultacje uczestników z jurorami.
     Tak duża impreza, jaką bez wątpienia jest OFSS „...Czy to jest kochanie?”, jest kosztownym przedsięwzięciem. - Tegoroczna edycja pochłonie ok. 150 tysięcy złotych - mówi Aleksandra Bednarczuk. - Dlatego bardzo ważny jest udział sponsorów. Mamy grupę stałych przyjaciół, do której dołączają nowi.
     Organizatorami Festiwalu są: centrum kultury Światowid, Urząd Marszałkowski w Olsztynie oraz Teatr im. A. Sewruka w Elblągu. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jacek Protas - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Henryk Słonina - prezydent Elbląga.
     
     Program XII OFSS „...Czy to jest kochanie?”
     2 kwietnia (środa), Teatr im. A. Sewruka, godz. 19 - Inauguracja Festiwalu: „Kadish dla róży” - recital Ilony Sojdy oraz: Gąsowski, Kiljan, Rozmus, Śleszyńska, czyli „Miłosny wielokąt”
     4 kwietnia (piątek), duża sala kina Światowid, godz. 19 - „Nie wracajmy jeszcze...” - recital Jarosława „Jara” Chojnackiego
     6 kwietnia (niedziela), Teatr im. A. Sewruka, godz. 18 - Gala XII OFSS „...Czy to jest kochanie?”: koncert galowy w wykonaniu laureatów; „Spróbuj mówić kocham...” - koncert Anny Marii Jopek, która zaprezentuje m.in. utwory z najnowszej płyty „ID”
     
     Prezentacje konkursowe:
     4 kwietnia (piątek), od godz. 17 - kategoria: recytacja
     5 i 6 kwietnia (sobota i niedziela), od godz. 9 - kategorie: małe formy teatralne i teatry jednego aktora
     5 kwietnia (sobota) od godz. 16 - kategoria „piosenka artystyczna”
     Na przesłuchania konkursowe wstęp jest wolny.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama