UWAGA!

Czas na głos

 
Elbląg, Orneta,
Orneta, fot. Piotr Siemienas

Był teatr tańca, teatr przedmiotu teraz czas na pracę z głosem. Dziś w Oleśnie zaczynają się warsztaty, które poprowadzi Tomasz Rodowicz - historyk filozofii, aktor, muzyk i reżyser. Efekty pracy będzie można zobaczyć już 19 lipca.

Projekt „Pajęczyna” jest realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Właśnie w lipcu odbywają się główne działania, których efekty będziemy mogli wkrótce oglądać.
       Do tej pory odbyły się już warsztaty w Elblągu, a jutro – spektaklem mają zakończyć się warsztaty w Ornecie. Z kolei dziś grupa z Oleśna zaczyna szkolić się z pracy nad głosem. Pomoże im w tym Tomasz Rodowicz - aktor, reżyser, muzyk, pedagog, swego czasu historyk filozofii i pszczelarz. Urodzony w 1951 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Historii Filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Współzałożyciel pierwszego w Polsce ośrodka socjoterapii dla młodzieży uzależnionej od narkotyków. Współpracował z Jerzym Grotowskim w latach 1974-1979. Współtwórca Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i jego członek w latach 1977-2003. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i jego szef od 2004 roku. Dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki w Łodzi od 2007 roku. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETRO/PE/SPEKTYWY CHOREA.
       Warsztaty zakończą się premierowym spektaklem – w piątek, 19 lipca w Oleśnie, ale jeszcze wcześniej, bo 16 lipca w Ornecie będzie można zobaczyć występ grupy, pracującej w oparciu o teatr przedmiotu i plastyczny. Tego dnia o godz. 19 w Ornecie, w MDK na scenie zagrana będzie pierwsza odsłona spektaklu przygotowywanego przez ornecką młodzież z Anetą Głuch - Klucznik.
       - Czy przy pomocy zwykłych rekwizytów można opowiedzieć historię? Oczywiście! Niejedną! Już drugiego dnia pojawiły nam się nie lada persony spektaklowe: nieśmiały kurczak, patykowaty wampir, Olbrzym kryjący w sobie tajemnicę – opowiadali uczestnicy projektu. - Na tych warsztatach niczego nie wyrzucamy. Tu każda rzecz może stać się lalką. Czerwona miska, żółte rękawiczki, dziurawy balon, jednorazowy kubeczek, wiklinowy kosz, plastikowa butelka, korek itp.
       Efekty będzie można zobaczyć 16 lipca, ale spektakle grup z Elbląga, Oleśna i Ornety będą grane również:
       21 lipca w Szymonowie (trzy spektakle) - godz. 19 - 20.30 przy Domu Dziecka
       26 lipca w Ornecie (trzy spektakle) - godz. 18 - 19.30 MDK Orneta
       27 lipca w Oleśnie (trzy spektakle) - godz. 17 - 18.30 Stodolarnia w Oleśnie
       28 lipca w Elblągu (trzy spektakle) - godz. 19 - 20.30 CSE "Światowid"
       - Każda z grup poznaje teatr od innej strony, jedni zaczną od pracy z przedmiotem, inni od pracy z głosem, a kolejni od pracy z ciałem. Każda z grup pracuje nad warsztatem aktorskim, bazując na różnych narzędziach pracy – opowiada Edyta Machul koordynator projektu. Dlatego bardzo ciekawy będzie moment ich spotkania i konfrontacji.
       Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny.
      
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

      
      
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama