UWAGA!

Czechow w roli głównej

Spektakl „Wujaszek Wania” w wykonaniu artystów Teatru Młodego w Kijowie zainauguruje w niedzielę 20 kwietnia o godz. 16 Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora - Antoni Czechow.

Z roku na rok rośnie ilość wystawianych przez teatry na całym świecie sztuk Czechowa. Co najmniej od pięćdziesięciu lat jest on, obok Szekspira, najczęściej granym autorem dramatycznym. Czym przemawia Czechow do nas, ludzi XXI wieku? Odwaga stawianych pytań, precyzją obserwacji ludzkich zachowań i charakterów, maestrią łączenia tego, co w człowieku śmieszne, z tym, co wzniosłe.
     
     W niedzielny wieczór - o godz. 19 na Małej Scenie aktorzy elbląskiego teatru zaprezentują spektakl „Niedźwiedź i Oświadczyny” w reżyserii Wiaczesława Żiły. To utwory pełne dowcipu, akcji, dynamizmu oraz błyskotliwych dialogów. Z pozoru dwie różne historie łączy wspólny mianownik - uczucia. Aktorzy (Marta Masłowska, Teresa Suchodolska-Wojciechowska, Mariusz Michalski, Lesław Ostaszkiewicz i Jerzy Przewłocki) na scenie przedstawią cały wachlarz emocji - od miłości po nienawiść, od złości aż po pasję.
     Cena biletu 20 zł.
     
     W poniedziałek 21 kwietnia o godz. 19 spektakl „Iwanow” zaprezentuje Teatr im. S. Jaracza w Łodzi. To był debiut teatralny młodego, 26-letniego Czechowa (1860-1904). W liście do brata Aleksandra Czechowa autor napisał: „Temat jest złożony i niegłupi, każdy akt kończę jak w opowiadaniach: akcję prowadzę spokojnie, gładko, a na końcu - trzask widza w pysk.”.
     W spektaklu, którego reżyserem jest Paweł Łysak, występują: Dorota Kiełkowicz, Milena Lisiecka, Matylda Paszczenko, Justyna Wasilewska, Mariusz Jakus, Michał Jarmicki, Marek Kałużyński, Radosław Osypiuk, Mariusz Saniternik, Andrzej Wichrowski.
     Cena biletu 50 zł.
     
     We wtorek 22 kwietnia o godz. 19 widzowie będą mieli okazje obejrzeć „Czajkę” w wykonaniu artystów Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Dramatycznego. „Czajka”, podobnie jak dwa inne najczęściej grywane dramaty Czechowa - „Trzy siostry” i „Wiśniowy sad” - rozgrywa się gdzieś na prowincji i mówi o niespełnieniu w miłości i niespełnieniu w sztuce. Życie u Czechowa jest jak sen, z którego nie można się obudzić. Przebłyski świadomości są sygnałami, że istnieje jakaś inna, prawdziwa rzeczywistość, że sens życia jest „gdzie indziej”. Dlatego wszyscy tęsknią, ale nie wiedzą, za czym. Świat bohaterów „Czajki” to sanatorium, gdzie trwanie, stagnacja, bezczas przetykane są przyjazdami i wyjazdami Arkadiny. Spędza się czas na byciu nieszczęśliwie zakochanym, spędza się życie na próbie tworzenia sztuki - tego, co powinno być wieczne, a nie jest. Nieustanne poczucie niespełnienia - w sztuce i miłości, poczucie przemijania i życia właściwie - zmarnowanego - towarzyszą na swój sposób każdej z postaci. Spektakl wyreżyserował Algirdas Latenas (Litwa).
     Cena biletu 20 zł.
     
     W środę 23 kwietnia o godz. 19 aktorzy Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego zaprezentują „Wujaszka Wanię”. W obsadzie znaleźli się: Paulina Chruściel, Irena Grzonka, Kazimiera Nogajówna, Maria Rybarczyk, Witold Dębicki, Michał Grudziński, Aleksander Machalica, Mariusz Puchalski.
     „Chciałem zrobić przedstawienie o przenikaniu się świata teatru ze światem realnym - mówi reżyser Waldemar Śmigasiewicz. - Każdego dnia podejmujemy próbę, żeby dowiedzieć się, kim tak naprawdę jesteśmy, bo nie wiemy do końca, czy jesteśmy dobrzy, czy źli. Chcemy być szczerzy, lecz nieustannie ukrywamy się w języku, którym wyrażamy siebie. Czechowa też nie można grać dosłownie. Trafiłem u niego na przestrzeń, która jest nie do ogarnięcia. Jedna droga nęci. A druga jest fantastyczna.”
     Cena biletu 50 zł.
     
     We czwartek 24 kwietnia od godz. 17 w Bibliotece Elbląskiej będzie można obejrzeć spektakle Teatru Telewizji: „Wesele z generałem”, „33 omdlenia” i „Płatonow”. Wstęp wolny.
     
     - Wszystkie spektakle zagraniczne będą tłumaczone symultanicznie na język polski - zapowiada Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiej sceny. - Oznacza to, że każdy chętny widz będzie mógł - za pozostawieniem dowodu osobistego w zastaw - otrzymać słuchawki.
     Wśród imprez towarzyszących festiwalowi znalazł się wernisaż plakatów Leszka Żebrowskiego „Psycho” (20 kwietnia w przerwie między spektaklami - foyer Dużej Sceny), recital Antoniny Krzysztoń (22 kwietnia o godz. 17 w Bibliotece Elbląskiej), monodram Jurka Milewskiego „Dreck” (Gnój) - spektakl w języku niemieckim (24 kwietnia o godz. 19 - Mała Scena).
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama