UWAGA!

Czekając na skarby z rzeki

 Elbląg, Lech Trawicki (z lewej) i Aleksander Ostasz podczas otwarcia wystawy. Między nimi XVIII-wieczne działko relingowe
Lech Trawicki (z lewej) i Aleksander Ostasz podczas otwarcia wystawy. Między nimi XVIII-wieczne działko relingowe (fot. Michał Skroboszewski)

Muzealnicy z nadzieją czekają na prace pogłębiarskie na torze wodnym w rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Mają nadzieję, że uda się z dna wyłowić wiele ciekawych eksponatów z różnych okresów historycznych i zachować ja dla pokoleń. Wyobraźnię rozpalają eksponaty, które można oglądać na otwartej właśnie wystawie w muzeum. Pochodzą z prac prowadzonych przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia.

- Ta wystawa nie jest tu przypadkiem. Chcemy zwrócić uwagę, że podczas dużych inwestycji takich jak gazoport, pogłębienie toru wodnego na Świnie możemy liczyć się z odnalezieniem dużej ilości artefaktów. Mam nadzieję, że ten mechanizm działania uda nam się wykorzystać przy pogłębieniu toru wodnego związanego z przekopem Mierzei i z pożytkiem dla muzeum i dziedzictwa historycznego Elbląga, zwłaszcza tego morskiego – mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Elblągu, który sam jest nurkiem i uczestniczył w wyławianiu artefaktów podczas budowy gazoportu w Świnoujściu.

Wówczas z dna akwenu wyłowiono m.in. XVIII-wieczne działko relingowe, w które był uzbrojone ówczesne statki handlowe, czy karabin skałkowy. Odrestaurowane można je zobaczyć na wystawie w głównym budynku elbląskiego muzeum. - Bardzo często te obiekty był gubione wskutek gwałtownych działań. Są to bardzo często militaria, utracone podczas bitew wojen, katastrof. Liczymy na odnalezienie ciekawych zabytki związane z Elblągiem. Bardzo chętnie byśmy te zabytki pozyskali, zakonserwowali i dołączyli do naszych zbiorów – dodaje Lech Trawicki.

Wystawę na temat artefaktów znalezionych w Świnoujściu przygotowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, którego dyrektor kierował podwodnymi poszukiwaniami podczas budowy gazoportu. Można ją oglądać w budynku głównym muzeum.

- Wasze miasto ma setki lat tradycji. Było miastem handlowym, dużo się tu działo, więc w wodzie będą kapitalne zabytki. Należy zrobić wszystko, żebyście wy jako mieszkańcy i muzeum było przy tej inwestycji (pogłębieniu toru wodnego – red.) i by te wszystkie rzeczy były przeglądane, by do was trafiły i tu zostały. To wasza lokalna historia, spuścizna. Jeśli o to nie zadbacie, to to stracicie. Bo dla firm, które będą to robić, będą to przedmioty bez znaczenia. Będą dbały o to, by szybko wykonać prace i pójść dalej. A dla Elbląga to bezcenne artefakty. Chętnie w tym pomogę, to niepowtarzalna okazja, by wzbogacić kolekcję muzeum – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Przetarg na pogłębianie toru wodnego w rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym ma być ogłoszony przez Urząd Morski jeszcze w tym roku.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Raczej niech się spodziewają niewybuchów i innych śmiercionośnych pamiątek z czasów II wojny. Oby nikt nie zginął podczas tych prac!
 • Dzięki Prawu i Sprawiedliwośći spełniane są marzenia pokoleń mieszkańców Elbląga. Zwykli Elblążanie są bardzo wdzięczni i nigdy nie zapomną komu to zawdzięczaja. Nasz polski Kanał Sueski będzie nam znosił złote jaja a malkontenci pierwsi ustawią się do spijania śmietany. Powodzenia w poszukiwaniach a może uda się znaleźć bursztynową komnatę, to by było wspaniale.
 • @J233 - Smutna prawda
 • @TeofilSkorupa - Weź już skończ z tym prawem i sprawiedliwością twoja. nudne i obrzydliwe to jest.
 • @TeofilSkorupa - E tam komnatę, może odnajdą Atlantydę.
 • NAJWIĘCEJ znależć można wzdłuż zamechowskiego brzegu, jest to archiwum bubli.
 • Brawo Pis z Panem premierem, prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Dziś Elbląg to już zupełnie inny level. Wracmy tam gdzie nasze miejsce. Jeszcze raz dziękujemy, także premierowi Morawieckiemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  22
  Kaczan(2021-06-29)
 • @TeofilSkorupa - Choroba twoja nie cofa się
 • Zima była bardzo ostra, caly Zalew Wiślany był zamarzniety, Szkopy w wilkim popłochu i panice wiali przez Zalew, targali czesto swoj najcenniejszy dobytek, być może chcieli go wywieźć, albo chociaż ukryć, gdzieś po drodze gdyż losy wojny zmieniały się z godziny na godzinę, jedne slady, a właściwie plany prowadziły do Pasłęka a drugie do Elbląga, jest bardzo prawdopodobne iż bursztynowa komnata mogła być w wyniku bombardowania sowieckiego lotnictwa, zatopiona gdzieś na Zalewie a nawet gdzieś blisko wejścia do rzeki Elbląg. .Byłoby to odkrycie na skalę światową. Nie chcę nawet myśleć i zgadywać jakie by to miało znaczenie dla odmrożenia stosunkòw z Rosją. O bursztynie było głośno na początku przekopu, - może się okazać, że dzwonili, ale nie w tym kościele.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  Dzwonnik ... ale z Elbląga(2021-06-29)
 • towarzyszu skorupa-wasz zaginiony brat Kaczan znowu nadaje. .. ..
 • @TeofilSkorupa - Rycerzu Populizmu i Socjotechniki, że też ci się na wymioty nie zbiera gdy tak kolejny raz włazisz PARTII w zad bez wazeliny, pieszczot ani nawet szarego mydła. ..
 • Będziemy pogłębiarkami rozgrzebywać cmentarz setek ofiar sowieckich nalotów na uciekającą ludność cywilną. .. ale bolszewizm PARTII zobowiązuje, taka jest tradycja ? Czy muzeum szykuje się do eksponowania wydobywanych szczątek ludzkich, bo że nie ma szans ma godny pochówek to właściwie pewne. .. Zaraz odezwą się głosy, ze zasłużyli na swój los. .. Ten wojenny, pewnie tak. .. ale ten współczesny. .. ? ! Zanosi się na całkiem realny egzamin z człowieczeństwa i wartości, również tych chrześcijańskich tak pompowanych przez obecną władzuchnę. Jak nam pójdzie, oto jest pytanie ?
Reklama