UWAGA!

Człowiek legenda powraca

2008-07-03
Aktualizowany 2008-07-13 22:00
Elbląg, Człowiek legenda powraca
fot. Paweł Serocki

Pierwszym ważnym wydarzeniem artystycznym wpisującym się w cykl Elbląskiego Lata Kulturalnego był dzisiejszy (13 lipca) koncert poezji śpiewanej zatytułowany „Stachura, czyli List do Pozostałych”, który odbył się w Bibliotece Elbląskiej.

Spektakl jest próbą przedstawienia dramatycznego losu i niezwykłej, splątanej osobowości poety otoczonego nimbem wiecznego buntownika. Osobowości artystycznej będącej inspiracją dla kilku pokoleń czytelników.
     Wiersze i piosenki Stachury, do których muzykę skomponował jego przyjaciel - Jerzy Satanowski - zaprezentowali Mirosław Czyżykiewicz, Jan Janga Tomaszewski, Radosław Elis i Andrzej Perkman.
     Elbląska publiczność usłyszała m.in. „Życie to nie teatr”, „Biała lokomotywa” oraz inne utwory. Muzyka, scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski.
     Edward Stachura - poeta i prozaik znany pod pseudonimem „Sted”. Urodził się 18 sierpnia 1937 roku w Point - de - Cherry we Francji. W 1948 roku powrócił wraz z rodzicami do Polski, ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego debiut autorski miał miejsce w 1957 roku. W swoich opowiadaniach „Falując na wietrze” i autobiograficznych powieściach „Cała jaskrawość’ „Siekierezada”, a także tekstach, lirykach, poematach zaprezentował dezaprobatę dla szaleństw współczesnej cywilizacji. Bohaterami jego utworów są przeważnie wyobcowani samotnicy przeżywający swój los jako nieustanną ucieczkę przed śmiercią, zbuntowani, choć świadomi, że bunt jest daremny.
     Poeta znany był także z dość oryginalnego sposobu na życie jakim było wędrowanie. Był w Meksyku i na Bliskim Wschodzie, Jugosławii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii i Kanadzie. Już za życia był legendą, a jego tragiczna śmierć (samobójstwo) w lipcu 1979 roku przerodziła legendę w rodzaj kultu, który narósł wokół jego osoby i twórczości.
     
     Mówi rzecznik Prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak:
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama