UWAGA!

Czwartki z Almodóvarem

Elbląg, Pedro Almodóvar.
Pedro Almodóvar.

3 lipca o godz. 18 Gotycka.pl zaprasza do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie Klubu Ambitnego Kina. Tym razem wyświetlony zostanie film Pedro Almodóvara „Porozmawiaj z nią”. Kolejne czwartkowe spotkania będą również poświęcone kinematografii tego reżysera. Wstęp wolny.

3 lipca godz. 18
     „Porozmawiaj z nią”
     Film jest doskonale zrealizowanym, niezwykle wciągającym i pełnym wyobraźni studium na temat samotności i kontaktów międzyludzkich. Wychodząc od mało prawdopodobnych historii o dwóch kobietach pogrążonych w śpiączce reżyser osiąga znakomity efekt końcowy. Talent reżysera, subtelny scenariusz i wspaniałe kreacje aktorskie - wszystko to sprawia, że Porozmawiaj z nią to film niezwykle dojrzały i wzruszający. Almodóvar sugeruje, że każdy powinien radzić sobie z samotnością w sposób, który uważa za słuszny, nawet jeśli innym wydaje się on dziwaczny. Ważne jest jedynie to, by nikogo przy tym nie zranić".
     
     10 lipca godz. 18
     „Złe wychowanie”
     Złe wychowanie to najbardziej kasowy z pośród wszystkich dzieł słynnego reżysera i zarazem pierwszy w historii hiszpański obraz, który otworzył festiwal filmowy w Cannes. Quentin Tarantino, przewodniczący canneńskiego jury, określił film mianem arcydzieła, a Złe wychowanie zostało przyjęte owacją na stojąco. Sam Almodóvar mówi o tej produkcji: to pełen tajemnic thriller, w którym wszystkie postacie podejmują ryzyko, nie bojąc się konsekwencji. Na początku lat 60. dwaj chłopcy, Ignacio i Enrique, odkrywają w katolickiej szkole miłość, kino i strach. Ojciec Manolo, dyrektor szkoły i nauczyciel literatury jest świadkiem, a zarazem częścią tych odkryć. Te trzy osoby spotkają się jeszcze dwukrotnie - pod koniec lat 70. i w latach 80. Te spotkania zaważą nie tylko na ich życiu, ale i śmierci.
     
     17 lipca godz. 18
     “Volver”
     Volver jest komedią, a przynajmniej komediodramatem, bo w każdej mojej komedii jest czas na łzy, a w każdym dramacie - czas na śmiech. Przez całą opowieść przewija się śmierć, ale to nie jest smutny film. Podziwiam przede wszystkim codzienność śmierci w małych miasteczkach, takich jak to, z którego pochodzę, sposób w jaki uczłowiecza się tam rytuały śmierci. Pokazuję to wszystko z szacunkiem, wiernie oddając swoje wspomnienia z dzieciństwa. (Pedro Almodóvar)
     
     ***
     Pedro Almodóvar (właśc. Pedro Almodóvar Caballero) reżyser, scenarzysta, aktor, scenograf, producent. Urodził się 24 września 1951 w Calzada de Calatrava, La Mancha, Hiszpania. Jeden z najpopularniejszych hiszpańskich reżyserów w skali międzynarodowej, prezentujący oryginalną i barwną wizję świata, której nie brakuje także swoistego poczucia humoru. Kino Pedro Almodóvara było opisywane jako postmodernistyczne kino nadmiaru, operujące na wielu poziomach. Jednak pod błyskotliwą powierzchnią reżyser dotyka także kwestii społecznych, takich jak problem przemocy i wyobcowania samotnej jednostki, nie propaguje jednak konwencjonalnej moralności, ani nie oferuje przejrzystych rozwiązań. Almodóvar nie ukrywa tego, że jest gejem. Do panteonu kolorowych postaci jego filmów należą także transwestyci, transseksualiści i homoseksualiści. Bohaterkami jego filmów są jednak przede wszystkim kobiety oraz ich emocje. Reżyser przyznaje się do wpływów kina amerykańskiego, w szczególności klasycznych melodramatów oraz surrealistycznych filmów Luisa Bunuela. Jest autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama