UWAGA!

Czy szkoła muzyczna doczeka się remontu?

 
Elbląg, Wiceminister Piotr Żuchowski
Wiceminister Piotr Żuchowski (fot. WS).

Wiele wskazuje na to, że tak. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski, który był w Elblągu w miniony piątek, zadeklarował w imieniu swojego resortu 5 do 8 milionów zł na remont Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Miasto pomaga szkole w przygotowaniach do remontu od strony organizacyjnej i projektowej.

Organem prowadzącym Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu jest nie – jak w przypadku większości placówek oświatowych w mieście – elbląski samorząd, lecz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
       Budynek szkoły muzycznej odbiega swoim wyglądem od większości obiektów oświatowych w mieście, ma jednak wielki atut – salę koncertową, która, niestety, wygląda tak, jak cały gmach, ale ma bardzo dobrą akustykę. Wobec faktu, że w dającej się określić perspektywie budowa przy Ratuszu Staromiejskim prawdziwej sali koncertowej jest mało realna, sala szkoły muzycznej, właściwie zmodernizowana, byłaby jakąś alternatywą dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i jej publiczności. Za takim rozwiązaniem lobbuje dyrektor EOK Bożena Sielewicz oraz prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Miasto ma pomóc szkole przygotować projekt jej modernizacji i złożyć go w Ministerstwie Kultury do końca kwietnia.
       – Projekt, o którym wspomniała pani Bożena Sielewicz, jest projektem o dużej złożoności, ale bardzo zależy nam, żeby w końcu w sposób skuteczny przeprowadzić remont Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu – mówił wiceminister Piotr Żuchowski przed piątkowym koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej promującym jej debiutancką płytę. – Na tyle skuteczny sposób, aby objął również modernizację sali koncertowej, żeby to była sala, jakie bywają w XXI wieku. Aby to się zadziało, pan prezydent Nowaczyk i jego służby pomagają w przygotowaniu wniosku, a ja robię wszystko, żeby 5, może 8 mln zł znalazło się na to przedsięwzięcie.
       Projekt modernizacji szkoły muzycznej ma zostać złożony na rozpisany już program „Infrastruktura i środowisko”, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano na ten program dodatkowe środki. Wnioski mają być składane do końca kwietnia, a rozpatrywane latem tego roku. Jest więc szansa, ale trzeba szybko przygotować dobry projekt.
      
       Pierwsza płyta
      
Piotr Żuchowski przyjechał do Elbląga na koncert promujący pierwsza płytę Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zatytułowaną „Mercadante, Doppler, Karłowicz”. Minister Kultury był głównym mecenasem tego wydawnictwa, drugim był Prezydent Elbląga.
       – To naprawdę ważne, że Elbląg zdecydował się na ten krok i powstała Elbląska Orkiestra Kameralna – powiedział Piotr Żuchowski. – Są dwie szkoły, pierwsza jest taka, że trzeba uczynić wszystko, żeby przyjeżdżali do nas ci najlepsi artyści i im płacić. Jako wiceminister kultury wiem, że czasami warto zapłacić. Byłem ostatnio w Operze Narodowej, obejrzałem „Wojnę i pokój” Prokofiewa, rzeczywiście, wyjątkowe przeżycie. Doskonały zespół przyjechał do Polski, ale przyjechał na dwa dni i pojechał. Dlatego bardziej cenię sobie tę drugą szkołę. Jeśli ma się własną, dobrą orkiestrę, to tak naprawdę wtedy można mówić o prawdziwej kulturze, bo ona ma większy sens. Jeśli orkiestra związana jest z tymi ludźmi, którym musi służyć, których musi cieszyć... Dlatego z radością poszukiwałem możliwości dofinansowania tej płyty przez Ministerstwo. To wyjątkowe doświadczenie, że mając własną orkiestrę, możecie jej posmakować dodatkowo na płycie. To jest ten fenomen kultury, że możemy robić to, co jest naprawdę ważne – rozwijać naszą wrażliwość, tę prawdziwą.
       Prezydent Grzegorz Nowaczyk podkreślił inny walor wydania płyty: – Elbląska Orkiestra Kameralna zrobiła tą płytą znakomity prezent sobie, ale również nam, melomanom i jej fanom. W ten sposób Orkiestra buduje swoją pozycję na rynku muzycznym orkiestr kameralnych, a dodatkowo jest to wspaniała promocja naszego miasta poza jego granicami.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoła muzyczna powinna przejść gruntowny remont temu nikt nie zaprzeczy. Chcę tylko się zapytać DLACZEGO w Elblągu nie zostanie wybudowany budynek filharmonii. Zaplecze Elbląg ma-szkoła muzyczna, Ekstra Orkiestrę też, talenty muzyczne są. CO olsztyn nie pozwala???? Popatrzmy na inne województwa Miasta Grodzkie mają takie same obiekty jak miasto wojewódzkie!!!!WIĘC DLACZEGO ELBLĄG JEST KOPANY. BUDUJCIE A NIE TO S. .. .. cie.
 • Czytając artykuł stwierdzam że P. Sielewicz i P. Nowaczyk nie są za budową budynku filharmonii TYLKO za przebudową w szkole muzycznej. TYLKO tych osób rządy mogą się skończyć a Elblążanie chcą szybkich zmian i budowy takich obiektów które posłużą wiele lat WSZYSTKIM. Tak że budujcie z głową co kasy wam żal na filharmonię. Miłośnicy muzyki poważnej a jest ich wielu nie podarują WAM tego.
 • Na filharmonię nas po prostu nie stać. Sala w SM wymaga remontu, ważne by zrobić to tak, by EOK na tym skorzystał.
 • Pani Bożeno niech Pani czyta!Pani wychodzi ze skóry aby chociaż takie warunki zagwarantowac Orkiestrze a tu mondrala wyżej nieczego nie rozumie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Moscicka D.(2012-04-04)
 • Ważne, że Minister chce pomóc a tacy mądrale zawsze sie znajdą.
 • Pomóc komu i gdzie. Jak na razie to w Elblągu obiecują budowę wszystkiego. I NIC. A budują wszystko w olsztynie. I dobrze napisali pierwsze -dwa wpisy pierwsze. CO NIE W SMAK że Elblążanie upominają się o lepsze życie i obiekty godne miasta 130 tys. Komu nie pasuje do olsztyna tam takich potrzebują.
 • Byłem w środku. .. Tragedia ! Ten budynek nadaje sie tylko do gruntownej przebudowy, lub zburzenia. Nie nadaje sie na potrzeby szkoły. Lepszy byłby jakiś wyremontowany koszarowiec po Jednostce Wojskowej i jakaś nowa aula, niż inwestowanie w ten PRLowski architektoniczny gniot w środku miasta.
 • owszem, szkoła wymaga remontu, lecz posiada wielki atut. Wspomnianą salę koncertową. Akustyka wyśmienita.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jolkaaaa(2012-04-04)
 • A z czego utrzymamy filharmonie? Zabierzemy szkołom, a moze nie będziemy płacić za długi szpitala? Ludzi trzeba nauczyć chodzić na koncerty, na których jest zawsze ta sama grupa osób i spytać się czy na pewno potrzebują filharmoni w pierwszej kolejności.
 • super, że w końcu będzie remont szkoły
 • gdyby powstal w koncu budynek filharmonii, a nie stadion dla kibicow arki gdynia ktorzy robia dym w miescie, to bysmy mieli REWELACYJNY osrodek kultury w elblagu, orkiestra, chór, moze zespoly jazz i rozrywka, konserwatorium. sztuka muzyczna w 1 miejscu. przykro mi ze inwestuje sie kiboli, a zaniedbuje sie ludzi z klasa i na poziomie :/
 • do archi: jestes stronniczy. Nalezy wszystko umiejetnie wywazyc bo szkalujac kiboli ukazujesz swoje lapy na oczach. nie rozumiesz ze kazdy ma prawo do egzystencji złodziej, prawnik, sedzia, murzarz czy prezydent obok siebie? nie ma jednolitosci. Stadion czy filharmonia? Prezio obiecywał stadion wiec musi to zrobic inaczej wyjdzie na kłamcę a kibiców jest tak samo duzo jak klasyków, a tego nie obiecywał. Za drogo!; ) zrozum to. Mi nie jest przykro ze nie myslisz bo wiem ze ludzie sa rozni :)
Reklama