UWAGA!

Dawne brzmienie

Elbląg, Ostatnie próby przed Festiwalem
Ostatnie próby przed Festiwalem (fot. Damian Matwiejczyk).

Zespół Muzyki Dawnej działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu przygotowuje się do XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu „Schola Cantorum”, który odbędzie się w Kaliszu w dniach 13-18 lutego.

Elbląscy muzycy wyruszają do Kalisza już za kilka dni, dziś odbyła się próba generalna kwintetu. W skład zespołu wchodzą: Kasia Kopyt, Marta Kierszka, Aneta Latoszewska, Joanna Szatanik oraz Przemek Nagórka. Instruktorem jest Ryszard Skotnicki. Muzycy grają na fletach głównie europejską muzykę renesansową, z takim też repertuarem wystąpią na festiwalu.
     - Główna intencja Festiwalu Muzyki Dawnej polega na tym, by w jednym czasie ściągnąć w jedno miejsce najlepsze zespoły w Polsce. Festiwal jest wspierany przez ministerstwo kultury i ministerstwo oświaty. Każde kuratorium wyznacza dwa najlepsze zespoły ze swojego rejonu. My jako jedyni będziemy reprezentować województwo warmińsko-mazurskie – wyjaśnia Ryszard Skotnicki.
     W Festiwalu co roku bierze udział ok. 1500 młodych ludzi w wieku szkolnym do 21 roku życia. Rywalizują w pięciu kategoriach: zespoły instrumentalne, zespoły wokalne, chóry kameralne, zespoły wokalno-instrumentalne oraz zespoły kameralne prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami. Nagrodą główną w każdej kategorii jest statuetka przedstawiająca harfę Eola. Zwycięski zespół przez dwa lata wykluczony jest z konkursu, by dać szansę innym.
     W ciągu ostatnich dwudziestu lat, czyli w czasie, gdy Elbląg zaczął uczestniczyć w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej, Ryszard Skotnicki wraz z prowadzonymi przez siebie zespołami zdobył już dziesięć takich statuetek. Na festiwalu przyznawana jest nagroda także Grand Prix - otrzyma ją zespół, który, zdaniem jurorów, jest najlepszy w całym przeglądzie. Również tę nagrodę mają na swoim koncie elbląscy muzycy. I nie jest to na pewno ostatnia statuetka elbląskiego Zespołu Muzyki Dawnej.
     Materiał Marty Hajkowicz:
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama