UWAGA!

„De libris revolutionum…” na wystawie w Berlinie

 Elbląg, „De libris revolutionum…” na wystawie w Berlinie

„De libris revolutionum… Nicolai Copernici… Narratio prima” – dzieło autorstwa ucznia Mikołaja Kopernika Georga Joachima Rhaeticusa, zostało wypożyczone ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej na wystawę „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”, która dziś (23 września) zostanie otwarta w Berlinie z okazji pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Eksponaty i dzieła sztuki prezentowane na wystawie w Martin-Gropius-Bau w Berlinie pochodzą z polskich i zagranicznych muzeów i kolekcji prywatnych. Są wśród nich m.in. zbiory z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Victoria & Albert Museum w Londynie, Biblioteki Watykańskiej.
       Dzieło „De libris revolutionium…” będzie częścią olbrzymiej wystawy (700 obiektów historycznych oraz współczesnych zaprezentowanych w 19 salach) obok takich arcydzieł jak obraz Jana Matejki „Hołd pruski” czy prace Wita Stwosza. Kuratorką wystawy jest Anda Rottenberg – znana historyk sztuki, wieloletnia dyrektorka Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie i kuratorka wielu wystaw odbywających się w kraju i na świecie.
       Powstanie wypożyczonego na wystawę eksponatu datowane jest na 1540-1560 rok. Tytuł dzieła w całości brzmi: „Ad clarissimum virum D. Ioannem Schonerum, de libris revolutionum eruditissimi viri, & mathematici excellentissimi reverendi D. Doctoris Nicolai Copernici Torunnaei, Canonici Varmiensis, per quendam iuvenem, mathematicae studiosum narratio prima”. Starodruk został wydrukowany na papierze ręcznie czerpanym, żeberkowym i zaopatrzony w miękką oprawę pergaminową. Książka to tzw. klocek zawierający pięć różnych druków, składający się łącznie z 212 kart. Przed udostępnieniem druku na wystawę został on poddany konserwacji.
      
Aleksandra Buła, BE

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama