UWAGA!

Digitalizacja trwa

 
Elbląg, Teresa Romanowska w Pracowni Digitalizacji
Teresa Romanowska w Pracowni Digitalizacji (fot. Światowid)

Ponad cztery tysiące zdigitalizowanych zasobów to efekt ośmiomiesięcznego funkcjonowania Pracowni digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Pracownia digitalizacji działa od stycznia 2011 roku, powstała w wyniku realizacji projektu "Cyfrowy Światowid - utworzenie pracowni digitalizacji i publicznego dostępu do materiałów audiowizualnych w CSE Światowid", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
       Internetowe archiwum znaleźć można na stronie www.eswiatowid.pl/digitalizacja. Do chwili obecnej zdigitalizowanych i wprowadzonych na stronę pracowni zostało 4240 zasobów.
       - Obecnie digitalizowane są przede wszystkim materiały archiwalne z wydarzeń kulturalnych Elbląga i regionu, których organizatorem był Światowid - mówi Teresa Romanowska, z pracowni digitalizacji. - Są to fotografie, materiały poligraficzne: plakaty, ulotki, afisze i katalogi oraz skany artykułów prasowych: zapowiedzi i recenzje wydarzeń kulturalnych, a także filmy.
       Najstarsze dokumenty i zdjęcia pochodzą z 1989 roku i te już znajdują się na stronie. Światowid nawiązał też współpracę z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w celu archiwizacji cyfrowej ich dokumentacji.
       - Na digitalizację czeka 9 tys. obiektów zarejestrowanych na kliszy fotograficznej, pierwsze 400 jest już w naszej pracowni - dodaje Teresa Romanowska. - Są to dokumentacje posiadanych przez muzeum numizmatów, drzeworytów, miedziorytów, gobelin, a także wystaw. Wszystkie te dzieła sztuki dotyczą Mikołaja Kopernika i miasta Frombork.
       Aby zachęcić osoby z zewnątrz do współpracy przy opisywaniu zdjęć, w galerii umieszczonych zostało kilkadziesiąt fotografii, na których uwiecznieni są mieszkańcy Elbląga.
       - W zamian za trafny opis nagradzamy miłym gadżetem naszej instytucji - mówi Teresa Romanowska.
       Warto dodać, że w pracowni można przeglądać zdigitalizowane materiały, a przed wejściem (II piętro CSE Światowid) znajduje się kiosk internetowy.
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama