UWAGA!

Dni dziedzictwa – zwiedzaj, maszeruj, oglądaj

 Elbląg, Dni dziedzictwa – zwiedzaj, maszeruj, oglądaj

Zbliżają się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem obchodzone one będą pod hasłem „kamieni milowych”. Elblążanie i mieszkańcy okolic skorzystać będą mogli z propozycji niecodziennego zwiedzenia muzeum, pójścia na historyczny rajd pieszy, jak też obejrzenia zmagań rycerskich.

Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu przygotowało na wrześniowe weekendy cykl spotkań otwartych pn. „Mieszczaństwo elbląskie: nauka i zabawa, handel i walka”. W kolejne piątki i soboty - 9 i 10 września, jak też 16 i 17 września – równo o godzinie dwunastej na elblążan i gości czekali będą muzealnicy, którzy poprowadzą ich przez sale wystawowe z prezentacją muzealnych osobliwości i opowieściami o dawnych czasach. W piątek, 9 września ciekawostki historyczne opowiadać będzie Joanna Fonferek, dzień później zaś Wiesława Rynkiewicz–Domino. Następnego weekendu opowieści snuli będą dr Mirosław Marcinkowski w piątek, 16 września i dr Marek Jagodziński w sobotę, 17 września. Każde ze spotkań potrwa około godziny i jest bezpłatne. Do takiego, niecodziennego zwiedzania, zaprasza Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu, mieszczące się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11.
       W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa organizowana jest też impreza historyczna w Suchaczu, mająca upamiętnić Bitwę na Zalewie Wiślanym w 1643 roku. To inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Suchacza i Okolic, wspierana m.in. przez muzeum, które przygotuje na sobotę, 10 września, specjalną prezentację życia w dawnych wiekach. Inscenizacja plenerowa adresowana będzie do najmłodszych i całych rodzin; w czasie pokazu zaprezentowane zostaną mieszczańskie zwyczaje, kultura, nauka, ale też jadło oraz gry i zabawy. Do pokazu wykorzystane zostaną stroje oraz dziesiątki zrekonstruowanych przedmiotów, używanych przez dawnych mieszczan zarówno w szkole, jak i w toalecie! W godz. 20-21 odbędzie się z kolei inscenizacja bitwy prowadzona przez Elbląską Kompanię Zaciężną i zaprzyjaźnione z nią bractwa rycerskie, a następnie fireshow i koncert muzyki dawnej. Miejscem, którym przez cały weekend zawładną rycerze, jest plaża nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu. Już w piątek wieczorem obejrzeć można Galę Profesjonalnych Walk Rycerskich, sobota zaś będzie dniem kulminacyjnym – kiedy od rana, obok turniejów rycerskich, odbywać sie będą pokazy kuglarskie i liczne gry i zabawy plebejskie.
       Nim jednak dojdzie do inscenizacji bitwy, na miejsce dotrzeć można będzie podczas specjalnego rajdu turystycznego, który przejdzie trasą z Próchnika do Suchacza. Jego organizatorem jest Oddział Ziemi Elbląskiej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo – Turystycznego. W trakcie wędrówki opowieści o ważnych historycznie miejscach poprowadzi Wiesława Rynkiewicz-Domino z elbląskiego muzeum. Dla chętnych uwaga: przejazd do Próchnika odbędzie się autokarem – liczba miejsc jest ograniczona, więc niezbędne są zgłoszenia. Przyjmowane są do 5 września pod nr tel. 55-641 12 96.
      
       W całej Europie na raz
      
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
      
       Terminarz:
       piątek, 9 września
      
godz. 12 - 13
       Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
       mgr Joanna Fonferek, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
       wstęp do muzeum bezpłatny
       Bulwar Zygmunta Augusta 11
      
       sobota, 10 września
      
godz.12 - 13
       Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
       mgr Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
       wstęp do muzeum bezpłatny
       Bulwar Zygmunta Augusta 11
      
       godz.13 - 16
       Historyczny rajd pieszy
       wycieczka trasą Próchnik – Suchacz, w trakcie wędrówki opowieści o ważnych historycznie miejscach poprowadzi mgr Wiesława Rynkiewicz-Domino (przejazd do Próchnika autokarem – zgłoszenia do 5 września pod tel. 55-641 12 96; liczba miejsc ograniczona)
       start: Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu
       organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i MAH w Elblągu
      
       godz.10 - 20
       Obóz Historyczny „Mieszczanie wieków średnich”, w ramach inscenizacji Bitwy nad Zalewem Wiślanym 1643
       Inscenizacja plenerowa adresowana do najmłodszych i całych rodzin; w czasie pokazu zaprezentowane zostaną mieszczańskie zwyczaje, kultura, nauka, ale też jadło oraz gry i zabawy. Do pokazu wykorzystane zostaną stroje oraz dziesiątki zrekonstruowanych przedmiotów, używanych przez dawnych mieszczan zarówno w szkole, jak i w toalecie!
      
       godz. 20 - 21
       inscenizacja bitwy, a następnie fireshow i koncerty muzyki dawnej.
       Plaża nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu
       organizator: Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy i MAH w Elblągu
      
       piątek, 16 września
      
godz. 12 - 13
       Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
       dr Mirosław Marcinkowski, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
       wstęp do muzeum bezpłatny
       Bulwar Zygmunta Augusta 11
      
       sobota, 17 września
      
godz. 12 - 13
       Zwiedzanie muzeum z opowieścią o życiu mieszczan
       dr Marek Jagodziński, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
       wstęp do muzeum bezpłatny
       Bulwar Zygmunta Augusta 11
      
Tomasz Gliniecki, MAH w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama