UWAGA!

Domy podcieniowe dawniej i dziś

 
Domy podcieniowe dawniej i dziś

Jak kształtowała się architektura Żuław? Co wydarzyło się po roku 1945? Na te pytania z pewnością już znają odpowiedzi uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, gdzie odbyło się spotkanie z architekt ​Martą Koperską - Kośmicką, wykładowcą Politechniki Gdańskiej.

- Do końca października odbędą się jeszcze ​ostat​nie dwa z cyklu dziesięciu ​spotkań z młodzieżą, najbliższe - 20 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku – mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
       Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z początków XVIII wieku. Nie wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. To właśnie architektura regionalna Żuław na tle wielokulturowej historii regionu była głównym tematem spotkania z młodzieżą.
       - Spotkanie było połączone z dyskusją o ochronie domów podcieniowych oraz angażowaniu się młodych ludzi w działania na rzecz zabytków – mówi Agnieszka Jarzębska. – W spotkaniach biorą udział m.in. uczniowie klas o specjalnościach budowlanych. ​Na rynku jest zapotrzebowanie na specjalistów, którzy pod nadzorem konserwatora zabytków poprowadzą remonty obiektów zabytkowych​. Mam nadzieję, że ​uda nam zainteresować młodych ludzi dziedzictwem kulturowym.
       Jak podkreśla koordynatorka projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, panuje potoczne przekonanie, że ochrona zabytków spoczywa wyłącznie na urzędnikach powołanych w tym celu instytucji państwowych. A pieniądze, zamiast na konserwację istniejących obiektów zabytkowych, lepiej jest wydawać na inne inwestycje. Rzadko mówi się o potrzebie zmiany podejścia do opieki i ochrony dziedzictwa, o dobrych praktykach, przykładach pozytywnych działań, lokalnych, społecznych koalicjach na rzecz zabytków.
      
       Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
      
       Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar

      
       Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)