UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Doroczne Święto Teatru

 
Elbląg, Doroczne Święto Teatru
fot. nadesłana

Zaledwie kilka dni pozostało do 56. Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest na całym świecie co roku 27 marca. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu świętować będzie wcześniej, bo już w piątek 24 marca. Elbląskie obchody Dnia Teatru uświetni premiera sztuki Larsa von Triera „Dogville”.

Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem ustanowionym w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień obchodów ustalono na 27 marca w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W tym dniu, co roku, rozsyłane jest orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, tłumaczone na ponad 20 języków, przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, zawierające jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwsze takie orędzie wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.
       Co roku w obchody włącza się Teatr im. Aleksandra Sewruka. W piątek elbląskie obchody 56. Międzynarodowego Dnia Teatru uświetni premierowy spektakl autorstwa duńskiego reżysera i scenarzysty Larsa von Triera „Dogville”. Historia Grace, to opowieść o poświęceniu dla bliźnich, zemście i karze oraz o wpływie władzy na społeczeństwo i każdego człowieka. Tradycyjnie już w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru wręczone zostaną statuetki „Aleksandrów” - nagrody nawiązującej do osoby Patrona Teatru, wybitnego aktora i reżysera, dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza Olsztyn – Elbląg w latach 1957 - 69. „Aleksandry wręczane są w pięciu kategoriach – Najwierniejszy Widz Zbiorowy, Przyjaciel Teatru, kobieca i męska Rola Roku oraz Najpopularniejszy Aktor.
       Ale obchody Międzynarodowego Dnia Teatru to także kilkudniowa akcja Teatr otwarty dla wszystkich, adresowana głównie do osób, które na co dzień Teatrem się nie interesują, a w skrajnych przypadkach których sytuacja uniemożliwia obcowanie ze sztuką teatralną.
      
       Program Teatr otwarty dla Wszystkich:
       - w poniedziałek, 27 marca aktorzy Teatru Sewruka Beata i Jerzy Przewłoccy będą czytać bajki dla dzieci w Przedszkolu Specjalnym przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu.
       - w środę, 29 marca w godzinach 11 – 12 zapraszamy na otwartą próbę wznowieniową „Cudu Mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali”. Próbę poprowadzi reżyser i choreograf, Emil Wesołowski.
       - w czwartek, 30 marca aktor Piotr Boratyński odwiedzi podopiecznych elbląskiego Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak. Będzie czytał prozę Anny i Miłosza Waligórskich.
       - w piątek, 31 marca w godz. 9 – 11 po Teatrze zostaną oprowadzone wycieczki, uczestnicy poznają tajemnice tego miejsca.
       - w sobotę, 1 kwietnia Piotr Boratyński z Młodzieżową Grupą Teatralną Nietentego, działającą przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka poprowadzi warsztaty teatralne w Bibliotece w Jegłowniku.
       Tego samego dnia o godz. 20, zapraszamy na Starówkę do pubu Szlafrock (ul. Garbary 5), w którym odbędzie się Nocna Scena przy Stoliku. Tym razem sztukę H. Pintera „Kochanek” czytać będą aktorzy Teatru Sewruka Anna Suchowiecka i Alan Bochnak.
       - w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 13 zapraszamy na Małą Scenę gdzie zaprezentują się dwie grupy teatralne prowadzone przez Wojciecha Karpińskiego - Scena Kabaretu i Satyry ze spektaklem „Telewizja Pozytywna” oraz grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu ze spektaklem „Betlejem Polskie”.
       Na foyer Dużej Sceny będzie można oglądać wystawę batików Grażyny Komorskiej „Kolor i powietrze”, a na foyer Małej Sceny wystawę fotografii Iwony Krzysztoń z cyklu „Nie taką mnie urodzili”.
       A w niedzielę inaugurujemy 16. Elbląską Wiosnę Teatralną.
      
Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama