UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drzewa w roli głównej

Elbląg, Drzewa - okazy zebrane ze wszystkich stron świata są bohaterami kolejnej wystawy fotografii, która zagościła w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej
Drzewa - okazy zebrane ze wszystkich stron świata są bohaterami kolejnej wystawy fotografii, która zagościła w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej (fot. AD)

Poskręcane, liściaste, proste, nagie, giętkie, smukłe, rozłożyste, chropowate, gładkie, tajemnicze. Polskie i egzotyczne. Jedne są symbolem siły, inne romantyzmu. Drzewa. Okazy zebrane ze wszystkich stron świata są bohaterami kolejnej wystawy fotografii, która zagościła w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej przy ul. św. Ducha. To trzecia ekspozycja autorstwa członków Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, z którym współpracuje Biblioteka, wystawiona “Na schodach".

Wczoraj (10 marca) odbyła się inauguracja wystawy, dzięki której - jak powiedział Marek Heba, prezes GTTF - autorzy zdjęć chcą pokazać widzom zanikające elementy krajobrazu: - Można powiedzieć, że jest to wystawa dydaktyczna. Naszym celem przy jej komponowaniu było pokazanie nie tylko piękna, siły, fascynacji drzewami, ale właśnie zwrócenie uwagi na to, że to wyjątkowy element naszego otoczenia, który – paradoksalnie – rzadko jest zauważany – powiedział. I dodał, że przyroda, tak jak tradycje czy budynki, także ulega zniszczeniu, modyfikacji. Uchwycenie w kadrze to uwiecznienie tego, co może wkrótce zmienić się, zniknąć. Marek Heba zdradził, iż pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Magdalena Bogdanowicz, która "zaraziła" pasją członków Towarzystwa i tym pomysłem otworzyła także ich oczy na wyjątkowość drzew.
       Wczorajsze otwarcie wystawy wzbogacone zostało gawędą o drzewach Włodzimierza Wodzianickiego z Nadleśnictwa Elbląg, który przedstawił się jako miłośnik drzew zajmujący się nimi profesjonalnie. Krótki zarys wiedzy o przedmiocie wystawy, skierowany głównie do licznie przybyłych dzieci, zainteresował również dorosłych. Włodzimierz Wodzianicki przybliżył zebranym związki między człowiekiem a drzewem, uświadamiając słuchaczom, jak wielką rolę drzewa spełniały kiedyś w życiu człowieka. Zauważył, że mimo postępu, techniki, wszechobecnych tworzyw sztucznych drzewo nadal jest istotnym, aczkolwiek nie zawsze docenianym, elementem naszej egzystencji. Zaproszony gość z Nadleśnictwa przypomniał uczniom, że tylko od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy drzewostany następnym pokoleniom: - Powierzchnia leśna naszego kraju wynosi 30%, to mniej niż średnia europejska. Dlatego warto chronić to, co jest nie tylko miłą dla oka dekoracją, ale przede wszystkim jest potrzebne do naszego życia – powiedział podczas spotkania. Nadmienił, iż jedną z form ochrony drzew są pomniki przyrody, których w pobliżu Elbląga jest blisko dwieście.
      

 


       To, na progu wytęsknionej wiosny, może być dobrym bodźcem do wyjścia na bliższe spacery i nieco dalsze wędrówki, by dostrzec piękno przyrody. Zachęcała do tego Mariola Szczepańska, wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej: - Wystawa "Drzewa" to może być impuls by wyjść z domu, do lasu, parku. Często zapominamy jakie są drzewa, przyroda wokół nas. Może ta wystawa zmobilizuje nas do dostrzeżenia uroków zieleni – zauważyła. O samej zaś wystawie powiedziała: - Mamy nadzieję, że dzięki tej wystawie widzowie będą nie tylko oglądać, ale i widzieć: to co nas otacza, miejsca które mijamy, krajobraz w którym żyjemy. Wystawa, która będzie u nas gościć do końca lipca, skierowana jest do widza w każdym wieku. Wyjątkowo jednak, dla tych młodszych: przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych przygotowaliśmy zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem. Wystarczy zadzwonić do nas i zapisać się na taką wycieczkę w świat drzew – zaprasza do odwiedzin wystawy Mariola Szczepańska.
      

Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama