UWAGA!

Dubska na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych

Dubska na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to impreza wyjątkowa, wyjątkowi są też artyści, którzy podczas niej występują. Tegoroczne, 9. MSA rozpocznie koncert zespołu reggae – Dubska. Już 19 listopada na scenie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Zespół Dubska powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Początkowo muzyka zespołu niemal pozbawiona była wokalu, a na główny plan wysunięta była jazzująca sekcja dęta. Kilka lat później w zespole pojawili się wokaliści, Marcin Muszyński i Dymitr Czabański, co spowodowało zwrot muzyki Dubska w kierunku piosenek.
       Pierwsza oficjalna płyta zespołu - „Dubska” - ukazała się w 2005 roku. Był to wówczas jeden z najlepszych debiutów na polskiej scenie reggae, co potwierdził coroczny plebiscyt magazynu „Free Colours”. Po wydaniu debiutanckiej płyty zespół został zaproszony na wiele dużych festiwali, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festival, Winter Reggae w Gliwicach, a także na Przystanek Woodstock – od tego czasu Dubska występują na tych i innych festiwalach regularnie.
       Już w rok po debiucie, ukazała się kolejna płyta „Avokado”, która umocniła pozycję zespołu na scenie reggae i dała mu szerszą popularność. Utwór „Avokado” przez kilka miesięcy znajdował się na Liście Przebojów Trójki.
       W 2007 doszło do zaskakującej współpracy Dubska z Gerbertem Moralesem (w połowie Kubańczykiem, w połowie Rosjaninem), wokalistą, założycielem legendarnej moskiewskiej grupy reggae – Jah Division. Powstał album „Dubska Division”, wydany w 2008 roku i w całości zaśpiewany po rosyjsku. Album ten jest do tej pory jedynym tego typu polsko-rosyjskim muzycznym przedsięwzięciem. Po tej przygodzie zespół zaczął tworzyć materiał na swój kolejny autorski album, który ukazał się w 2010 roku. Płyta zatytułowana była „Loko-Loko” i została uznana przez dziennikarzy za jeden z najciekawszych polskich albumów reggae 2010 roku. Z nowymi studyjnymi nagraniami zespół powrócił w 2013 roku. „Love & Culture” to mini album z interpretacjami piosenek światowych mistrzów harmonii i melodii.
       Grupa ma na swoim koncie kilkaset koncertów w swoim kraju oraz koncerty w Grecji, Rosji, Niemczech, Austrii i Czechach.
      
       Aktualny skład zespołu:
       Dymitr Czabański - wokal, gitara
       Diana Rusinek - wokal
       Artur Małecki - gitara basowa
       Jarosław Hejmann - perkusja
       Marcin Grzybowski - gitara
       Jan Gembala - instrumenty klawiszowe
       Filip Racinowski - saksofon tenorowy
       Michał Michota - trąbka
       Krzysztof Błaszczak – puzon
      
       Zespół Dubska wystąpi w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w czwartek, 19 listopada o godz. 19 w dużej sali kina Światowid. Bilety na koncert kosztują: 10 zł.
      
       Koncert zespołu Dubska odbywa się w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, które potrwają od 19 do 21 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Szczegóły tutaj.
      
       Organizatorami 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art" w Elblągu.
       Głównym Partnerem imprezy jest Grupa LOTOS S.A.
       Sponsorem MSA jest FLSmidth MAAG Gear.
       Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.
      

       Patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...