UWAGA!

Dyrektor muzeum odwołany

 Elbląg, Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, maj 2022, autor Strogg
Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, maj 2022, autor Strogg

Prezydent Elbląga odwołał Lecha Trawickiego z funkcji dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego. – Decyzję podjąłem wczoraj, jest z tym związana cała procedura – stwierdził Witold Wróblewski. – Nie mam wyjścia, muszę iść do sądu i bronić swojego dobrego imienia – mówi z kolei odwołany dyrektor.

Lech Trawicki przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim, dlatego odwołanie z funkcji dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego zostało do niego wysłane pocztą.

- Został odwołany za wypowiedzeniem. Nie w trybie dyscyplinarnym, ale tak jak zazwyczaj się odwołuje, przed terminem zakończenia kontraktu – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Rażące łamanie dyscypliny finansów, brak nadzoru dyrektorskiego to są rzeczy, które dyskwalifikują pana dyrektora z pełnienia tej funkcji. Mało tego, nawet związki zawodowe NSZZ Solidarność zaopiniowały negatywnie pana dyrektora – dodał prezydent, cytując pismo od związków, że „wyłącznie kompleksowa kontrola umożliwiałaby pełne poznanie efektów lekceważącego podejścia pana Lecha Trawickiego do pełnionej funkcji dyrektora Muzeum”.

- Kontrola kompleksowa jest planowana, natomiast nie będę się odnosił do wyimaginowanych przez pana dyrektora treści. Chcę tylko powiedzieć, że gdy powziąłem informację, że na prywatne konto zostały przekazane publiczne środki finansowe, to z panem dyrektorem się nie spotkałem, nie rozmawiałem. Wdrożona została kontrola, są wnioski pokontrolne jednoznacznie dyskwalifikujące pana dyrektora Lecha Trawickiego z tej funkcji – dodał prezydent.

Przypomnijmy, że o Muzeum zrobiło się głośno, gdy okazało się, że prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie przywłaszczenia 28 tysięcy złotych z konta muzeum przez byłego już pracownika tej instytucji. Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów. Brak pieniędzy wykryła wewnętrzna kontrola, wróciły one do muzeum. O tej sprawie pisaliśmy na portElu, publikując również wywiad z dyrektorem Lechem Trawickim i oświadczenie Biura Prasowego Prezydenta Elbląga, które było reakcją na wywiad.

- Próbowałem się porozumieć w sposób cywilizowany, ale zaczęto na mnie wymuszać pewne rzeczy. Gdy postawiłem opór, to oczywiste było, że pan prezydent nie odpuści. Ani jedno słowo w moim wywiadzie dla portElu nie było kłamstwem, jak mi się zarzuca. Jestem w stanie udowodnić to przed sądem – mówi dzisiaj Lech Trawicki, do którego udało nam się dodzwonić po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta o jego odwołaniu. - Nie bierze się pod uwagę efektów finansowych muzeum, tego że praca i nadzór nad muzeum nie była łatwa. Nie mam wyjścia, muszę iść do sądu i bronić swojego dobrego imienia – skomentował decyzję prezydenta Lech Trawicki.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że prezydent Elbląga nie ogłosi konkursu na nowego dyrektora Muzeum, tylko powoła na tę funkcję wybraną przez siebie osobę. Ma być związana z naszym miastem.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To co, teraz konkurs na dyrektora? Czy znów błędny wybór z miasta?
 • Można mieć wiele innych umiejętności i zalet, ale z byciem dyrektorem wiążą się pewne odpowiedzialności, nie każdy się do tego nadaje, tak bywa.
 • Znowu Elbląg.....
 • Ale szopka, wstyd...
 • Brawo - w końcu!
 • Jest w Elblągu, mieście 120 tysięcznym, trochę osób przygotowanych na pełnienie funkcji Dyrektorskich w placówkach kultury, by nie trzeba było ściągać ludzi z Trójmiasta / Galeria El /. Także zmiana dyrektora po dwóch kadencjach, max trzech powinna być standardem. Zmiany zaczęły się od Teatru, teraz kolej na Światowid, Bibliotekę, bo w obu przypadkach ewidentne przyspawanie do stołków. Ale nowi tylko z konkursu, a nie po linii partyjnej. Potem MDK i ETK, A w kwietniu już Ratusz..
 • @100% Elblążanin - ale z Żoliborza.
 • Osoba na nowego dyrektora powołana bez konkursu? - co to za zwyczaje?
 • Noszowy w dalszym ciągu przekonuje że on nic nie widział, nic nie słyszał i że on to nie ćwierk. Towarzysze! Na śmietnik polityki! Dość już mamy tych waszych, złośliwych, mściwych intryg. W tych sądach to już mają was pewnie dość. Chyba już z 1/3 Elbląga się tam sądzicie i przegrywacie, abyście płacili za te przegrane procesy z własnej kieszeni bo z tego co ostatnio w radiu słyszałem przegraliście towarzysze jakiś proces z dyrektorem i macie mu wypłacić 20 tyś zł odszkodowania. Powiedzcie towarzysze czy te pieniądze to idą z pieniędzy elblążan czy waszych prywatnych? Teraz zapewne też przegracie i kolejna kasa w błoto. A mieszkańcom powiadam ćwierk to to samo co noszowy. Nie dajcie sobie wmówić że jest inaczej. On to POpiera i w tym uczestniczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  5
  Kociokwik(2024-02-27)
 • Kryterium doboru osoby na stanowisko jest nie konkurs, ale - uwaga - związek z miastem! A może z urzędem miasta? A może z konkretnymi urzędnikami? Niech was ch... !
 • Wilkowyje w pełnej krasie. Dobrze, że w kwietniu już fajrant.
 • Związek z miastem, jako kryterium doboru kandydata! A może trzeba wprost powiedzieć, że chodzi o związek z urzędem miasta. Odpowiedni związek, rzecz jasna.
Reklama