UWAGA!

Działania artystyczne najlepszą terapią

 
Działania artystyczne najlepszą terapią
fot. nadesłana

Przełamywanie stereotypów społecznych i podejmowanie prób innego myślenia o osobach niepełnosprawnych to podstawowy cel „Twórczej terapii”, projektu którego 6.edycja właśnie dobiega końca. Podsumowanie „Twórczej terapii” odbędzie się 28 grudnia.

Upowszechnianie kultury poprzez wspieranie uczestnictwa w życiu kulturalnym, jest jednym z najważniejszych instrumentów zapobiegania patologiom społecznym i oddziaływania wychowawczego. Uczestnicy „Twórczej terapii” to nie tylko osoby niepełnosprawne to również osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, to wolontariusze, którzy chcą pomagać, to w końcu wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach artystycznych.
       Na „Twórczą terapię” składało się wiele wydarzeń. Wśród nich były: zajęcia arteterapeutyczne w formie cyklicznych warsztatów, Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, Międzynarodowy Plener Artystyczny "Impresje", ogólnopolskie konkursy plastyczne: Kompozycje i Ceramiony, a także Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Kształcenie artystyczne, oprócz nauczania o sztuce, służy rozwijaniu kreatywności oraz edukuje do odbioru kultury. Ważne jest, aby działania artystyczne oprócz wartości estetycznych i artystycznych dostarczały wyników społecznych i kulturalnych, takich jak poczucie własnej wartości, indywidualna ekspresja, praca zespołowa, czynny udział w kulturze, budowanie własnej tożsamości czy szacunek dla odmienności kulturowej. To najważniejsze wyzwania, które stoją przed arteterapeutami. Podczas „Twórczej terapii” z osobami niepełnosprawnymi pracuje doświadczona kadra, która osiąga znakomite rezultaty.
       - Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że najlepsze efekty terapeutyczne i artystyczne uzyskiwaliśmy korzystając z takich technik arteterapeutycznych, jak: teatroterapia, terapia z wykorzystaniem technik plastycznych malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki i innych sztuk plastycznych – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. – Te działania włączyliśmy w tegoroczny projekt i te działania będziemy kontynuować w przyszłości, ale i nowych pomysłów nam nie brakuje.
       Wśród nich jest nagranie przez osoby niepełnosprawne etno- folkowej płyty z kolędami. Uczestnikom mają towarzyszyć goście specjalni.
       - Ciągłość działań arteterapeutycznych odgrywa istotną rolę. Systematycznie poszerzamy krąg uczestników i odbiorców naszych działań, staramy się docierać do nowych osób, grup. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi i opiekuńczymi, by nasze działania były jak najbardziej skuteczne – opowiada Teresa Miłoszewska. – Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku starania te zaowocują dofinansowaniem ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
       A na razie uczestników „Twórczej terapii” czeka podsumowanie projektu, na które serdecznie zapraszają wszystkich, chcących świętować wspólnie z nimi. Na spotkaniu 28 grudnia nie zabraknie warsztatów, konkursów oraz poczęstunku. Początek o godz. 11 na Scenie Na Piętrze w CSE „Światowid”.

       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)