UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Dziedzictwo ziem pruskich” dla młodzieży

Elbląg, „Dziedzictwo ziem pruskich” dla młodzieży

W środę 9 maja Warmińsko–Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu zaprasza na promocję książki „Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii i Mazur”. Jest to podręcznik dla młodzieży rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Redakcji i opracowania dydaktycznego dokonała dr Izabela Lewandowska.

Spotkanie odbędzie się 9 maja 2012 o godz. 17 w sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu przy ulicy Świętego Ducha 25 a poprowadzą je współautorzy publikacji dr Jan Gancewski i Elżbieta Skóra (oprac. graficzne).
       Prezentowany podręcznik poświęcony jest dziejom i kulturze ziem pruskich. Ma on stanowić pomoc dydaktyczną i lekturę uzupełniającą w zakresie nauczania historii, kultury i edukacji regionalnej. Adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz wszystkich osób interesujących się historią i kulturą naszego regionu. To uporządkowane chronologicznie kompendium wiedzy począwszy od pradziejów ziem pruskich, a skończywszy na czasach współczesnych – idealna baza do realizacji wątku regionalnego.
       Podręcznik ma bogatą szatę graficzną, zawiera ponad 1000 ilustracji, w tym kilkadziesiąt map i schematów, teksty źródłowe, wyjaśnienia trudnych pojęć i ciekawostki. Składa się z sześciu rozdziałów. Każdy rozdział zawiera oś czasu, na której umieszczono wydarzenia z historii regionu, Polski, Europy i świata.
       Podczas spotkania będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej.
       Na spotkanie zapraszamy wszystkich elblążan, szczególnie tych, którym bliska jest historia regionu. Ufamy, że promowana książka zaintryguje szczególnie historyków, bibliotekarzy i polonistów.
      
Jadwiga Pawluk, Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda, że nie ma dziejów i kultury mieszkańców Żuław Wiślanych. Elbląg na Warmii nie leży. Niemniej jednak podręcznik godny uwagi, bo to kolejna okazja do zgłębiania wiedzy o regionie. Będzie trzeba nabyć.
 • Elbląg nie leży na Warmii (tylko w Pogezanii), ale jak najbardziej jest częścią Prus. Takie coś jak "historia kultury mieszkańców Żuław Wiślanych" nie miałoby sensu, gdyż Żuławy to tylko i wyłącznie kraina geograficzna, a nie etniczna. Prusowie mieszkający nad Drużnem nie różnili się bardzo od tych mieszkających na terenie dzisiejszego Królewca czy Olsztyna (a jeśli się różnili, to raczej trudno wysunąć tu jakiekolwiek konkretne wnioski). Cieszę się, że ktoś nareszcie zajmuje się historiografią tego regionu, gdyż XX wiek efektownie usunął większość śladów jego przeszłości. A przecież ten region ma historię - bardzo barwną, wielokulturową, o której warto mówić. Ale jest w tym względzie wiele do zrobienia - przede wszystkim trzeba usunąć z głów ludzi to fałszywe równanie, że Prusy = Niemcy. Wtedy może uda się wyrugować ten sztuczny, PRLowski termin "Warmia i Mazury" (który jest historycznie bezsensowny oraz niepełny - Elbląg to przecież ani Warmia, ani Mazury), a przywrócić jedyną historycznie poprawną nazwę tego regionu - Prusy. Co do książki, nie wiem jak ona wygląda w środku, ale muszę chyba złamać odwieczną zasadę "nie oceniać książki po okładce". Bowiem strasznie nie podoba mi się granica Prus wyrysowana na okładce tej książki - to województwo warmińsko-mazurskie + obwód kaliningradzki. A co z Ziemią Malborską i Kłajpedą? To również historyczne Prusy. No cóż, mam nadzieję, że coś się w temacie ruszy i w przyszłości zobaczymy więcej podobnych publikacji!
 • Dobra, zagalopowałem się mówiąc, że Prusowie z Żuław niewiele różnili się od innych szczepów. Oczywiście, różnice były i to pewnie spore, w końcu Prusowie nie byli jednorodnym plemieniem, a raczej wielką mozaiką. Jednak nie zmienia to faktu, że trudno się wypowiadać na ten temat, gdyż dokładne różnice między np. Pogezanami i Sambami są słabo znane - w końcu Prusowie byli ludem niepiśmiennym, ich historia sprzed najazdu krzyżaków jest znana bardzo ogólnikowo. Tak czy inaczej, kiedy mówimy o etnografii tego regionu należy pomiędzy bajki włożyć takie określenia jak "Żuławy Wiślane", "Wysoczyzna Elbląska" itp. - to obszary tylko geograficzne, nie etniczne. Dzisiejszy Elbląg leżał na pograniczu obszarów plemion Pogezanów i Pomezanów. Jednak o tych konkretnych plemionach wiemy o tyle mało, że trudno by było napisać o nich wyczerpującą pracę. Trzeba raczej mówić zbiorowo, o Prusach. Rozdrabnianie się spowoduje tylko niepotrzebne zamieszanie.
 • Tyle, że ta książka nie jest o Prusach jako o plemionach, tylko o Prusach jako krainie/prowincji - a to są zupełnie dwie różne rzeczy. Elbląg powstał jako miasto krzyżackie, a nie Prusów, i pomimo, że leży na dawnej Pomezanii/Pogezanii, na jego historię należy patrzeć poprzez przynależność kulturalną i administracyjną w czasie jego istnienia - czyli do żadnych Warmii i Mazur, tylko Prus Królewskich albo Zachodnich. Dlatego ja osobiście umieszczenie Elbląga w tej książce uważam za pomyłkę, gdyż poświęcona jest ona Prusom Książęcym (do których Elbląg nigdy nie należał) oraz Prusom Wschodnim (należał 20 lat). Myślę, że 20 lat (+ oczywiście okres staropruski) to zdecydowanie za mało, żeby wciskać Elbląg w ten krąg kulturowy.
 • Prusy Wschodnie to nic innego jak dzisiejsze Warmia i Mazury, Elblag natomiast nie lezy jak to niektorzy probuja przeklamywac na Pomorzu a Zulawach i nigdy nie byl czescia Prus Wschodnich. Taka ksiazka jak ta o dziejach Warmii i Mazur powinna powstac tez dla doroslych, brawo za ten pomysl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Warmia i Mazury(2012-05-07)
 • Nie ma jednoznacznej definicji Pomorza w Polsce, ale Elbląg jako miasto zachodniopruskie z tradycją hanzeatycką uznaje się za miasto pomorskie.
 • Może się czepiam wypowiedzi na temat okładki - ale tam wg mnie jest mapa na którą zostały nałożone obecne granice granice - województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Tak naprawdę to chyba trudno by było zamieścić mapę, która odzwierciedliłaby wszystkie zmiany i uwarunkowania historyczne - do tego niezbędny byłby cały atlas.
 • Poproszę o informacje, ile kosztuje książka i czy będzie można ją kupić podczas promocji w bibliotece?
Reklama