UWAGA!

Dzień Urszuli Dudziak

 Elbląg, Dziś dzień z Urszulą Dudziak
Dziś dzień z Urszulą Dudziak (fot. nadesłane)

Trzeciego dnia Festiwalu Letnie Ogrody „Polityki” (1 czerwca) zaśpiewa dla nas światowej sławy wokalistka jazzowa – Urszula Dudziak. Przed koncertem o godz. 17 na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem artystki, który poprowadzi dziennikarka „Polityki” Dorota Szwarcman.

Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji w każdej z jej pięciu oktaw oraz oryginalna technika wokalna sprawiły, że Ula Dudziak jest artystką kojarzoną i znaną na całym świecie. Publiczność ją kocha, bo gdy wychodzi na scenę śpiewa całą sobą. Jak sama mówi – każdy koncert jest jak randka w ciemno.
       Urszula Dudziak – w dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu współpracy z Michałem Urbaniakiem (późniejszym mężem) zmieniła swój styl śpiewania. Podstawę Jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej „scatem". Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu. Swego rodzaju słownik muzycznego języka Urszuli Dudziak stanowi album z 1973 roku „Newborn Light", nagrany wspólnie z Adamem Makowiczem. W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego Jorku. Obecnie mieszka w Warszawie. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. Współpracowała z wieloma znanymi zespołami i formacjami jazzowymi, m.in. z Vocal Summit, Vienna Art Orchestra, orkiestrą Gila Evansa i zespołem Archiego Sheepa. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat" przyznał albumowi „Newborn ligot” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Natomiast w 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Śpiewaczką Roku. Nagrała blisko 50 albumów, z czego najważniejsze to: “Newborn Light” (1972), “Fusion” (1974), “Atma” (1975), “Midnight Train” (1977), “Vocal Summit” (1982), “Magic Lady” (1990), “Painted Bird” (1997), “The Best of Urszula Dudziak” (2001) oraz “Urszula Dudziak Superband Live At Jazz Café” (2009). W swoim artystycznym dorobku ma również występy w musicalach oraz udział w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych. Urszula Dudziak często poszerza swój repertuar włączając do niego muzykę ludową i klasyczną. W marcu tego roku swoją premierę miała jej autobiograficzna książka „Wyśpiewam wam wszystko”.
      
       Godz. 20, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
       Koncert Urszuli Dudziak z zespołem
       cena biletu: 50 zł

      
       Dla tych z Państwa, którzy nie mogą uczestniczyć w Ogrodach "Polityki" - niespodzianka. Na stronie internetowej Telewizji Elbląskiej codziennie będzie można obejrzeć transmisję na żywo ze wszystkich paneli dyskusyjnych.
      
       Patronat honorowy nad Festiwalem Dziewiąte Letnie Ogrody "Polityki" objął Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama