UWAGA!

Elbląg czasów przed i powojennych

 Elbląg, Elbląg czasów przed i powojennych

W piątek (5 listopada), o godzinie 18.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu odbędzie się wyjątkowy, podwójny wernisaż nowych ekspozycji. Po długiej przerwie, w zmienionej oprawie i na nieco ograniczonej powierzchni, powróci wystawa „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”. Po raz pierwszy będzie też okazja, by obejrzeć wystawę zatytułowaną „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”, będącą swego rodzaju chronologiczną kontynuacją „Świadectw”.

Część oficjalna wydarzenia odbędzie się na dziedzińcu, dlatego warto zadbać o ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Zwiedzanie indywidualne wystaw, które potem nastąpi, będzie możliwe z zachowaniem wszelkich obostrzeń - ograniczona liczba osób zwiedzających jednocześnie, zachowanie bezpiecznego dystansu, dezynfekcja oraz maseczki osłaniające usta i nos. Muzeum zastrzega sobie ponadto możliwość zmiany terminu lub odwołania wydarzenia w przypadku zaostrzenia przepisów związanych z pandemią COVID-19.

 

„Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii” to opowieść o dawnych mieszkańcach Elbląga i okolic, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę. Trzon ekspozycji stanowią materiały filmowe przygotowane w oparciu o szereg wywiadów z przedwojennymi mieszkańcami miasta. Dowiemy się z nich między innymi o dziecięcych zabawach, nauce i obwiązkach, miejscach dawnych wycieczek, wschodniopruskiej kuchni i ulubionych potrawach, modzie, wyposażeniu wnętrz czy świętach. Wystawa wzbogacona została o rodzinne pamiątki, archiwalne zdjęcia oraz aranżacje wnętrz z epoki – kobiecy salonik z kopiami strojów, fragment dawnej kuchni, kącik dziecięcych zabaw, przedwojenny magiel skrzyniowy oraz makietę jednego z najważniejszych miejsc dawnego Elbląga- Placu Fryderyka Wilhelma wykonaną przez Pana Hansa Joachima Pfau.

 

Z wystawy „Świadectwa” przechodzimy przez symboliczną „strefę wojenną” na ekspozycję „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”, która daje wgląd w niełatwy, pełen wyrzeczeń, niepewności i trosk okres dziejów miasta. Ten czas był jednocześnie naznaczony nadzieją, ale przede wszystkim ciężką pracą ludzi, którzy dobrowolnie lub pod przymusem przybyli tu z różnych stron, by z mozołem odbudowywać nieznane sobie wcześniej miasto i tworzyć zręby życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ekspozycja podzielona jest na 12 tematycznych stref, a prezentowane w nich treści ukazano na tle symbolicznie zaaranżowanych miejsc, takich jak dworzec kolejowy, wyszabrowane „poniemieckie” mieszkanie, więzienna cela czy klasa szkolna. Na wystawie zobaczyć można archiwalne zdjęcia zniszczonego miasta, prywatne fotografie elblążan z tego okresu, pamiątki przywiezione przez osiedleńców z ich rodzinnych stron, różnego rodzaju dokumenty czy artefakty, które stały się zalążkiem zbiorów powstałego w 1954 r. muzeum. Ekspozycję wzbogacają multimedia - „okno” wagonu tramwajowego ze zmieniającymi się na trasie jego przejazdu widokami zrujnowanych budynków przy ulicy Królewieckiej oraz ekran, na którym ukazane są poszczególne elbląskie obiekty przed 1945 r. oraz tuż po zakończeniu działań wojennych.

 

Modernizacja wystawy o przedwojennych mieszkańcach Elbląga wraz z rozbudową tej ekspozycji o część poświęconą powojennym osiedleńcom została zrealizowana w ramach projektu Museums over the borders. Stage II, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński "Miasto nowych ludzi", "osiedleńcy", "migranci", "świadectwa", "dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020"- tyle pięknych, górnolotnych, wzniosłych, zadętych słów, a fakty są takie, że na polskiej ziemi - TU I TERAZ, NIE 70 LAT TEMU! - giną w okrutny i nieludzki sposób ludzie, zaś władze, #jelity i spora część liberalnych mediów psińco z tym robią, odwracając wzrok od tematu i przekierowując uwagę społeczną na jakieś nieistotne, trzeciorzędne tematy dla bogoli. Zwykli hipokryci, jak dla mnie. A to wszystko dzieje się za przyzwoleniem społecznym podobnych tej władzy i mediom, obywatelskich hipokrytów - Polaków. Piękny zbudowaliście nam kraj po styropianowym przewrocie - przodkowie i wieszcze są z Was dziś zapewne dumni, o wielki narodzie polski, pożałowania jedynie godzien. .. #dehumanizacja, #znieczulica, #patoprawica, #rak, #AtoPolskaWłaśnie. .. 🚩 [zdj. W 1891 roku Maria Konopnicka podróżuje po Europie i obserwuje powrót Polaków z nieudanej emigracji do Ameryki Południowej. Jakby żywcem spisała wrażenia ludzi z dzisiejszej granicy polsko-białoruskiej. ] Hashtagi: #antyfaszyzm, #ZakazanePiosenki, #RefugeesWelcome
 • .. .a o słynnym dziadku będzie wzmianka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  9
  Grubas(2021-11-02)
 • Czołowego elbląskiego lewaka proponuję po śmierci zmumifikować jak Lenina i wystawić w muzeum jako lokalną osobliwość.
 • Tu cytuje ". .. „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”. .. "ciekawe bez wglądu do źródła ?! Ciekawe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Na_ulicy_mówia(2021-11-02)
 • nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz
 • "Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955”. To cytat z tekstu. Nadmienię jedynie, że była to "dekada +", gdyż lata te wyznaczają okres ich jedenastu. Hashtagi: #Roman
 • @RobertKoliński - Bierz niebieską reklamówkę i poginaj więc na granicę. .
 • @RobertKoliński - Mam pytanie, Kto to jest ten Kolinski ? Bardzo sie angazuje we wszystkie lewackie imprezy.
 • @RobertKoliński - Panie Kolinski. Podobno jest Pan dzialaczem spolecznym i kandyduje Pan w wyborach. Czy wobec tego, jako potencjalny wyborca, moge Pana spytac, jak Pan zarabia na zycie. Z czego pan sie utrzymuje ? Nie chodzi mi o szczegoly, tylko o informacje czy Pan wogole pracuje, jesli tak to czy w sferze budzetowej ? A moze jest Pan prywatnym przedsiebiorca ? Dla dzialacza spolecznego, to nie powinno stanowic tajemnicy.
 • RobertKoliński Oczywiście, że pracuję - hajs mi z nieba jakoś nie chce lecieć, a i bananowcem z rodzicami-milionerami nie jestem; Dorabiam kapitalistę, jak 3/4 Polski, w dodatku na złodziejskich śmieciówkach, żeby maksymalnie zaspokoić ciekawość; PS. Odpowiadam tylko dlatego, że jestem w dobrym humorze, bo zwykle anonimom na prywatne pytania nie odpowiadam, ale jak ktoś grzecznie pyta, to czasem się przełamię; ) Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #WalkaKlas, #TaxTheRich
 • RobertKoliński-to ten co lubi kefr, u mnie w firmie po tym tekście jutro odebrałbyś odprawę z wilczym biletem. Dlatego sądzę że bujasz się jak w GB od zmywaka do zmywaka, wiedząc że nic nie tracisz. Polak patriota po 9 latach tułaczki po świecie wrócił na łono ojczyzny by zająć się politykierką. - niestety wyborcy nie dali się złapać na bogatą karierę zawodową w EU.
 • @RobertKoliński - To teraz napisz, o co Ci chodzi.
Reklama