UWAGA!

Elbląg w zwierciadle satyry

2013-12-09
Aktualizowany 2013-12-12 12:00
Elbląg, Elbląg w zwierciadle satyry

Dziś (czwartek, 12 grudnia) o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wieczór autorski i spotkanie z Ryszardem Tomczykiem poświęcone jego najnowszej książce "Odleżałe Don Chichoterie".

"Odleżałe Don Chichoterie" to niezwykle interesujący zestaw "wyciągniętych z szuflady" autora tekstów scenicznych, jak sam autor określa "dramatopodobnych" (śpiewogry, wodewile, farsy, szopki), będących pisanym na bieżąco, satyrycznym komentarzem do elbląskiej rzeczywistości z minionych kilku dziesięcioleci.
       Społeczne i polityczne realia naszego miasta z lat 70. czy 80. dawno odeszły w przeszłość, a dowcipy straciły w wielu przypadkach aktualność (w ich zrozumieniu pomagają dołączone przez autora dodatkowe informacje na temat ówczesnych, elbląskich i ogólnokrajowych realiów) ale w niczym nie zmniejsza to atrakcyjności tej książki, która niczym wehikuł czasu przenosi nas do "tamtego" Elbląga.
       Każdy z tych tekstów to zapis chwili, w której powstał, a chwile te bywały w tamtym okresie burzliwe i zmienne: starsi elblążanie wiedzą doskonale, jak bardzo różnił się klimat elbląskiej ulicy w roku np. 1979 od tego z jesieni roku 1980, z lata 1981 czy z wiosny 1982...
       A i mentalność nas wszystkich systematycznie się zmieniała; sam autor przyznaje, że w niektórych fragmentach swoich tekstów błędnie oceniał sytuację, że uzbrojony w dzisiejszą wiedzę o świecie napisałby teraz te fragmenty inaczej, na co innego zwróciłby uwagę. Zostawił jednak te utwory w takim brzmieniu, jakie miały wówczas, po to żeby były świadectwem tamtych chwil i tamtych emocji, żeby były autentycznym, humorystycznym zapisem czasów, które minęły.
       Książka została wydana z własnych środków przez elbląskie wydawnictwo URAN. Do nabycia u wydawcy, a także w elbląskich księgarniach „Domu Książki” i w salonie EMPIK.
      
Magazyn Elbląski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama