UWAGA!

Elbląscy kameraliści wyczarowali świąteczny klimat

 
Elbląg, Grzegorz Turnau i Elbląska Orkiestra Kameralna
Grzegorz Turnau i Elbląska Orkiestra Kameralna (fot. MS)

Gwiazdą koncertu „Witaj gwiazdko złota” był solista Warszawskiej Opery Kameralnej Robert Szpręgiel, ale kolędy i pastorałki zaśpiewali także Grzegorz Turnau i Katarzyna Laskowska. Elbląska Orkiestra Kameralna w towarzystwie gości dała kolejny popis swoich możliwości. Zobacz fotorelację.

Najpierw Grzegorz Turnau zaśpiewał tytułową kolędę koncertu „Witaj gwiazdko złota”. I... wyszedł. Na scenie pojawili się Robert Szpręgiel i Katarzyna Laskowska. Napisać, że zaśpiewali kolędy przepięknie, to nic nie napisać. Klasyczne melodie kolęd – bez zbędnych ozdobników i nowoczesnych aranżacji jazzowych, folkowych i innych, zaśpiewane, tak jak Bóg przykazał. I zaśpiewane tak, że ciarki przechodziły przez plecy. Długo nie trzeba było czekać, by publiczność dołączyła do artystów. „Lulajże Jezuniu” śpiewała cała sala. Były występy solowe, duety i trio z Grzegorzem Turnauem. Mimo, że do świąt jeszcze dwa tygodnie już było czuć ich atmosferę.
       Nie mogło zabraknąć pastorałek. Jedną z najpiękniejszych „Pomódlmy się w noc betlejemską” wykonał Grzegorz Turnau. Jednak w roli głównej były klasyczne kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Oj maluśki, maluśki”, „Gdy śliczna Panna...”.
       Robert Szpręgiel śpiewa barytonem, Katarzyna Laskowska – sopranem lirycznym. Koncertem „Witaj gwiazdko złota” odczarowali... operę. Śpiew ustawionym, szkolonym głosem brzmi zupełnie inaczej niż ten zwykły. Jednak, żeby to docenić, trzeba słuchać w odpowiednich warunkach. Na szczęście, w Elblągu sala koncertowa szkoły muzycznej zachwyci każdego melomana.
       Na zakończenie publiczność wraz z artystami odśpiewała „Cichą noc”.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Link do fotorelacji nie działa
 • Byłem. Koncert trwał ok 1 godz i 10 min (a bilet 80 zł). Jak zwykle, "członek Komanda Foki" przedobrzył. Z kolęd przeważnie powstały w jego aranżacji potworki nie do śpiewania przez widzów. Nie jestem znawcą muzyki, lecz po wielu dośwadczeniach, na koncert dyrygowany przez maestro Mosia, więcej nie pójdę - przy całym szacunku dla orkiestry. .A pan Turnał, - nie zachwycił.
 • bardzo słaby koncert.
 • chyba tam Cie nie było. .. ..
 • Piękne aranżacje popełnili, K. Dębski i G. Turnau znawco tematu.
 • Nam bylo ło jak cudnie. .. .
 • Uważam, że koncert był przepiękny. Szczególnie aranżacje z udziałem p. Katarzyny i p. Turnaua do poezji ks. Twardowskiego, a p. Robert dodatkowo porwał publiczność. Nam z Mężem b. się podobało i czekamy na więcej takich koncertów;)
 • Było pięknie, rodzinnie. Niby zwykłe kolędy i pastorałki a momentami dreszczyk przechodził. Więcej takich wykonań! :-)
 • Żałuję, że zabrakło "W kropki zielone", a było w programie w zapowiedziach koncertu.
 • Krytyczne komentarze. .. coś w tym jest. "Na mieście mówią" że podatnicy Miasta Elbląga dopłacają do Orkiestry ciężki pieniądz - duży pieniądz. Pieniądz pozwalający na koncerty zespołów rangi orkiestry Glena Millera, Jamesa Lasta czy chóru Aleksandrowa. Złośliwi mówią też iż za taki ciężki geld Wiedeńscy Filharmonicy chętnie zawitaliby do miasta, gdzie swego czasu grał Markull, Wagner, Urban i inni. Ale, gdy do czegoś trzeba dopłacać - to z miejsca trzeba likwidować ? - Chyba nie.
 • Ignorantko, EOK to instytucja kultury jak wszystkie inne choćby w Elblągu i odpusc, nie kompromituj się.
 • Na zakończenie, publiczność miała zaśpiewać, lecz nie zaśpiewała. Kolęda Cicha Noc zagrana została tak, że kompozytor chyba się w grobie przewracał.
Reklama