UWAGA!

Elbląski Festiwal promowany przez plakat znanego artysty

Elbląski Festiwal promowany przez plakat znanego artysty

Rafał Olbiński jest jednym z bardziej uznanych na świecie polskich artystów współczesnych. Ten wielokrotnie nagradzany malarz i grafik szczególną sławę zyskał dzięki plakatom, tym bardziej cieszy fakt, że jest autorem plakatu promującego Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych, jaki odbyć się ma w Elblągu w dniach 19-21 czerwca.

Jego twórczość jest nagradzana na wielu międzynarodowych konkursach – artysta otrzymał ponad 150 nagród w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, japońskiej Toyamie, w Bibliotece Kongresu, a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Szwajcarii, Niemczech czy Australii.
       Rafał Olbiński prowadzi także współpracę z pismami „The New York Times”, „Newsweek”, "Time", "New Yorker”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a rok później otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata.
       Równie metaforyczny plakat autorstwa Rafała Olbińskiego promuje Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych. To najnowsza propozycja festiwalowa, którą przygotowuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, przy współpracy z Telewizją Polską S.A. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Bogumił Osiński - dziennikarz telewizyjny i krytyk filmowy, który współpracował z Rafałem Olbińskim jako dyrektor odbywającego się w Sopocie festiwalu "Dwa teatry" - Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TVP.
       Plakat Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych jest nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Tworzy go otwarty pejzaż, pełen zieleni ziemi i błękitu nieba, na którym kłębią się bajecznie ukształtowane obłoki, zaś głównymi elementami są drzewa, które wzbijają się w górę poprzez umieszczone w swoich koronach lecące ptaki.
       - Plakat jest pełen symboliki i poetyki, ma ukryte znaczenia przez co stanowi wizualną zagadkę – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk z CSE „Światowid”. – Wydaje się doskonałą ilustracją festiwalu pokazując, jakie znaczenie dla nas wszystkich mają seriale, które wielu z nas ogląda bardziej lub mniej świadomie przynajmniej raz w tygodniu, a jednocześnie pozostawiając wiele miejsca naszej wyobraźni i dając możliwość wielorakiej interpretacji.
      
       Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska SA. Organizatorzy do współpracy zaprosili również Miasto Elbląg.
      
       Honorowy patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Organizatorzy wystąpili także o patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)