UWAGA!

Elbląskie baletnice jadą na mistrzostwa świata!

 Elbląg, Elblążanki pojadą na mistrzostwa świata w balecie
Elblążanki pojadą na mistrzostwa świata w balecie (fot. Michał Skroboszewski)

Na przełomie czerwca i lipca na wyspie Jersey (na kanale La Manche) odbędą się mistrzostwa świata w balecie. Polskę będą reprezentować elblążanki ze Szkoły Tańca Broadway. Wystąpią solo, w duecie i zespołowo.

Aby zatańczyć w finale, należało najpierw wystąpić w konkursie, który odbył się w miniony weekend w Krakowie i pokonać najlepsze młode tancerki baletowe z całego kraju. Elblążankom to się udało dzięki talentowi, pracowitości i pasji. A to te trzy rzeczy - według samych tancerek - decydują o sukcesie w balecie klasycznym. Wygrały w Krakowie, prezentując doskonały układ taneczny i mistrzowską precyzję wykonania. W nagrodę będą mogły skonfrontować swoje umiejętności z tancerkami z całego świata.
       Mistrzostwa świata rozpoczną się 25 czerwca i potrwają do 2 lipca. Elbląskie tancerki zaprezentują podczas konkursu taniec solo, w duecie oraz w pięcioosobowym zespole. Będą jedynym zespołem z Polski na tych zawodach.
       - Na mistrzostwach zatańczymy układ do jednego z koncertów Fryderyka Chopina – mówi Zuzanna Markowska, jedna z tancerek baletowych.
       Dziewczyny nieśmiało myślą o medalu. Ich umiejętności elblążanie mogli podziwiać podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej, który odbył się w naszym mieście w grudniu ubiegłego roku.
       W zespole tańczą same dziewczyny. - Tańczę pięć lat, trenujemy codziennie po dwie godziny – mówi Zuzanna Markowska.
       Warto zauważyć, że młode tancerki trenują zarówno w swojej macierzystej szkole, jak i poza nią. Każda baletnica musi codziennie wykonać serię rozciągających ćwiczeń, aby zachować odpowiednią kondycję. Ponadto balet to dyscyplina wszechstronnie rozwijająca i pomagająca pokonać nieśmiałość.
       Opiekunem elbląskich tancerek jest Jacek Walasik – solista i choreograf. Występował między innymi w Operze w Marsylii, Lille, Lyonie oraz w Warszawie.
       Marzeniem młodych elbląskich tancerek jest pójście w ślady swojego trenera. Po ciężkich treningach w szkole mają szansę uzyskać dyplom i starać się o przyjęcie do teatru tańca. Elbląskim uczestniczkom mistrzostw świata będzie bliżej do spełnienia marzeń. - Proszę jeszcze napisać, że nasz zespół szuka sponsorów – dodaje na koniec Zuzanna.
      
       Na Mistrzostwach Świata elblążanki wystąpią w następujących kategoriach:
       - taniec klasyczny solo do 9 lat - Amelia Gursztyn
       - taniec klasyczny 10 - 13 lat - Amelia Gumińska
       - akrodance 10 - 13 lat - Kinga Brzezińska
       - taniec klasyczny - duety 10 - 13 lat - Kinga Brzezińska i Wiktoria Tykarska
       - taniec klasyczny -zespoły 14 - 18 lat - Zuzanna Markowska, Amelia Gumińska, Alicja Pakieła, Martyna Budziszewska, Ewa Czapiewska.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama