UWAGA!

Elbląskie Dziedzictwo Narodowe… Co z nim zrobić? (Wracamy do tematu)

 Elbląg, Elbląskie Dziedzictwo Narodowe… Co z nim zrobić? (Wracamy do tematu)
(fot. Edward Pukin)

Publikując niniejszy tekst, korzystam z obywatelskiego prawa twórców do publicznego dialogowania z władzą samorządową, a także do wnoszenia doń sugestii mających na względzie dobro środowisk twórczych Elbląga, jako środowiska kulturalnego. Działam też w oparciu o zainteresowanie elblążan dorobkiem twórczym Ryszarda Tomczyka - jednej z najbardziej kreatywnych postaci naszego miasta, który pozostawił po sobie okazałą część Narodowego Dziedzictwa realizowanego w ciągu Jego życia w Elblągu.

W odpowiedzi na tytułowe pytanie, co zrobić z rzeczywistym wkładem elbląskiego Dziedzictwa Narodowego – sprzyjającego w promocji miasta i uporządkowaniu mu życia kulturalno-artystycznego, pojawiło się wiele pomysłów i ciekawych inspiracji, a to również z powodu kolejnego „odkrycia” w zakamarkach twórczości Ryszarda Tomczyka kilkudziesięciu - różniących się tematycznie - rysunków i szkiców z okresu jego młodości namalowanych na papierze, w tym także autoportretów. Natychmiast zaistniał pomysł na opracowanie i wydanie księgi w postaci okolicznościowego albumu ze zdjęciami obrazów malarza wraz z opisem jego bogatej i efektownej twórczości. Pojawiła się również koncepcja trwałej ekspozycji pt. Elbląscy malarze (Ryszard Tomczyk, Janusz Hankowski) … na mury! Murale Elbląskim Artystom! Wywołane hasło stało się zaczątkiem bardzo ciekawej inicjatywy tworzenia elbląskich murali ściennych, obrazujących autorstwo obu zmarłych twórców. Zaproponowano już nawet pierwsze lokalizacje z wizualizacją na wybranych budynkach w mieście.

W kontekście upamiętnienia twórczości literackiej elbląskiego pisarza pojawił się zamiar włączenia do projektów Fundacji Elbląg konkursu literackiego pt. „Literackie biomowisko” im. Ryszarda Tomczyka na esej o dowolnej tematyce, w którym nagrodą, poza wydaniem książki, byłaby także reprodukcja rysunku malarza.

W międzyczasie domowym księgozbiorem literata zainteresowała się Elbląska Biblioteka, gdzie przewiduje się uruchomienie swoistej Sali Pamięci, „uzbrojonej” w rekwizyty pisarza związane z okresem jego twórczości literackiej. Część historycznej dokumentacji i pamiątek z okresu działalności Ryszarda Tomczyka „przejęła” w posiadanie Galeria El, planując organizację wystawy. Podobnie postąpił elbląski Teatr im. Sewruka, w którym zagospodarowano przydatną analitycznie dokumentację z czasu działalności elbląskiego inspiratora kultury na rzecz sztuki teatralnej i Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”.

Zdecydowana większość obrazów malarza została przekazana do elbląskiego Muzeum jeszcze za życia Ryszarda Tomczyka i to one będą eksponowane w muzealnych audytoriach. Natomiast elbląska telewizja Truso.tv projektuje realizację filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Honorowego Obywatela Elbląga. Pojawiła się również sugestia powrotu do literackiej działalności w ramach Elbląskiej WITRYNY Literackiej – jednego z niewielu działań niedokończonych za życia artysty malarza, pisarza, recenzenta i krytyka, animatora kultury, pedagoga i wychowawcy młodzieży, społecznego działacza obarczonego również latami pracy w elbląskim samorządzie. Nie tylko w mediach lokalnych ukazały się artykuły opisujące szeroką paletę dorobku twórczego Ryszarda Tomczyka, a szczególnie prac malarskich ze wskazaniem na niekonwencjonalne tematy zawarte w jego dziełach. „Wybitnego człowieka poznaje się dopiero po jego śmierci” – powiedział ktoś… kiedyś, a elbląski artysta, o którym mówią i będą mówili - nie tylko kolekcjonerzy sztuki - wpisał się na trwałe swoim talentem malarskim i obrazami w Dziedzictwo Narodowe.

Śmiem twierdzić, że obok ludzi i środowisk, które podjęły się „zagospodarować” dorobek zmarłego elblążanina, Elbląg odczuwa się niedostatek działań promocyjnych wobec ludzi uprawiających sztukę i kulturę, stwierdzam też atrofię inicjatywy społecznej w pandemicznym okresie. Rozumiem przyczyny zjawiska, tkwiące również w priorytetach natury gospodarczej. Nie zmienia to jednak faktu, że powstają działania i inicjatywy, które nie obejdą się bez współdziałania, ale które wymagają wsparcia finansowego i organizacyjnego ze strony władz miasta (czy tylko?) zainteresowanych przecież promocją wartości kreowanych i „produkowanych” przez środowiska twórcze Elbląga.

 

 

Edward Pukin
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dostrzegam u autora tego artykułu objawy poważnej choroby, natury psychologicznej. Pomieszanie pojęć, gigantomania, brak krytycznej oceny zjawisk i samouwielbienie - oto objawy tego zaburzenia.
 • DRAMAT! Kim jesteś i w czyim imieniu się wypowiadasz i jakie do tego masz prawo? Chcesz się komunikować z władzą to pisz do nich, a nie pod publiczkę. .. .Milczenie jest złotem. Zachęcam do zapoznania się z książka Bolesława Smagały. .. .
 • Co z nim zrobić ? Sprzedać a pieniądze przepić, w myśl zasady „ Zysku tyle co w pysku "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  tyle w temacie(2021-04-27)
 • Bicie piany?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  kontynuacja(2021-04-27)
 • Banialuki. EP.
 • 27 kwietnia 1950 roku urodził się urodził się Ryszard Tomczyk – górnik, polski bokser, mistrz Europy i olimpijczyk. Zawodnik BKS Bolesławiec. Walczył w wagach piórkowej i lekkiej. Największe sukcesy odniósł podczas Mistrzostw Europy, w których startował czterokrotnie. W Madrycie 1971 zdobył złoty medal w wadze piórkowej, wygrywając m. in. z mistrzem olimpijskim Walerianem Sokołowem (ZSRR).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  100-lat!(2021-04-27)
 • Co ten Pukin za androny wypisuje?! Dziedzictwo może być albo elbląskie, albo narodowe. Nigdy razem. Ewentualnie elbląski wkład w dziedzictwo narodowe, bo na odwrót to raczej nie :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  patriot(2021-04-27)
 • Połowę dzieł sprzedać przez domy aukcyjne o światowej renomie (będą się biły o możliwość sprzedaży arcydzieł tej klasy ). Zarobione pieniądze przeznaczyć na budowę muzeum życia i twórczości pana Ryszarda Tomczyka. .. i ani grosza więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  GłębokaMyśl(2021-04-27)
 • Panie Edwardzie, gdzie pan przepadł ?
 • Z tych opinii wynika, że zwyczajnie Polaków problemy kultury narodowej, ochrona i propagowanie dóbr narodowych nie interesują. Ważniejsze są inne sprawy, a takie jak w artykule to według nich uważają za bicie piany. A potem prościutkie pytania z wiedzy ogólnej w jakimkolwiek teleturnieju stanowią problem, szczególnie młodym ludziom. I tak nie mają pojęcia kto to był Balzak, a inny uczestnik nie dość, że nie wiedział kim był Jan Marcin Szancer to jeszcze pomylił Ignacego Krasickiego z Zygmuntem Krasińskim. No takie mamy młode pokolenie jak i wychowanie. A tak nawiasem mówiąc po co ten wpis o bokserze. Przecież wiadomo, że nie jednemu psu Burek na imię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  5
  J. J. J. Estylski.(2021-04-27)
 • @Kat_Na_Idiotów - A może dzieła Lenina albo Dzierżyńskiego jeszcze polecisz ?
 • znowu coś narodowego. za nadużywanie tego sformułowania powinna być kara. zwrot "narodowy"powinien być dopuszczony tylko z okazji świąt państwowych.
Reklama