UWAGA!

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Życzenia na 70. urodziny

 Elbląg, Przemysłowe artefakty zgromadzone przez poprzedniego dyrektora M A-H Lecha Trawickiego na muzealnym dziedzińcu to świetny początek do rozbudowywania tej kolekcji w Muzeum Przemysłu Elbląga
Przemysłowe artefakty zgromadzone przez poprzedniego dyrektora M A-H Lecha Trawickiego na muzealnym dziedzińcu to świetny początek do rozbudowywania tej kolekcji w Muzeum Przemysłu Elbląga (fot. Daniel Lewandowski)

Już za tydzień, 18 maja, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zainauguruje obchody 70-lecia swojego istnienia i działalności. Początek powojennej historii tej instytucji w polskim Elblągu powiązany został 70 lat temu przez ówczesne władze z 500. rocznicą inkorporacji części państwa zakonnego, w tym Elbinga, do Królestwa Polskiego. Zorganizowano wówczas inscenizację triumfalnego wjazdu króla Kazimierza Jagiellończyka do miasta. Nietrudno się domyślić, że wydarzenie to miało bardzo silny wydźwięk propagandowy, nawiązujący w oczywisty sposób do powrotu Elbląga do macierzy i wyrażając ufność w lepsze jutro. Czy dziś w swoje 70. urodziny muzeum może również poszukać takich silnych akcentów na najbliższą przyszłość?

Może i powinno. Zachęcają, ale też i zobowiązują do tego dotychczasowe wyśmienite osiągnięcia minionych siedmiu dekad. Nie będę ich wyliczać, bo są powszechnie znane. Jedno jest pewne – stawiają one bezsprzecznie elbląskie muzeum w ścisłej czołówce polskich instytucji muzealnych. Elblążanie mają powody, by odczuwać dumę. Ja ją odczuwam i dlatego składam wszystkim obecnym jak i byłym pracownikom elbląskiego muzeum podziękowania za to, czym elbląskie muzeum jest dzisiaj.

Natomiast jeśli chodzi o wizję na przyszłość, to według mnie na czoło wysuwa się koncepcja Muzeum Przemysłu Elbląga. Idea ta przewija się coraz częściej w lokalnej publicystyce ostatnich lat (vide linki w przypisach) i jest wielu lokalnych popularyzatorów tej idei, którym życzę, aby ta pasja ich nigdy nie opuściła. Instytucjonalne muzeum otoczone gronem stowarzyszeń, rekonstruktorów, kolekcjonerów i pasjonatów wydaje się być formułą „żywej historii”, która może zapewnić elbląskiemu muzeum siłę napędową na kolejne lata.

Potencjał do wykorzystania jest znaczny. Przybliża się bowiem jubileusz 200-lecia elbląskiego przemysłu, cezury liczonej od daty założenia pierwszego kilkuosobowego warsztatu mechanicznego F. G. Schichaua (1837). Czas jaki pozostał do roku 2037 wydaje się odpowiedni, aby urzeczywistnić ideę wspomnianego Muzeum Przemysłu Elbląga. Nie Muzeum Techniki, bo to koncepcja zbyt szeroka i ogólna, pasująca bardziej do Manchesteru, tudzież Paryża, ewentualnie Warszawy.

Elbląg – ten miniony, niemiecki jak i ten powojenny, polski – zawsze był bardzo silnym ośrodkiem przemysłowym. Przez dwa bez mała stulecia elbląski przemysł dając rzeszy ludzi pracę, napędzał miasto i stanowił o jego pozycji. Ten czas dobiega końca i Elbląg stopniowo, na naszych oczach, staje się postindustrialny. Dokąd to go zaprowadzi? – zobaczymy. Zanim jednak to nastąpi, warto zaopiekować się artefaktami z przemysłowej historii Elbląga oraz udokumentować działające na jego terenie przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe, opowiadając przy użyciu współczesnych technik multimedialnych o ich znaczeniu dla miasta i osiągnięciach. Istnieje bowiem realne zagrożenie, że za kilkanaście lat nikt już nie będzie pamiętać, czym były znane w całej Polsce przecież – żeby sięgnąć po dwa najbliższe przykłady - Zakłady Przemysłu Odzieżowego Truso lub Elbląskie Zakłady Napraw Samochodowych (EZNS)…

Ten krótki spontaniczny esej pozwalam sobie zilustrować amatorską symulacją zagospodarowania obecnej infrastruktury muzeum na cele Muzeum Przemysłu Elbląga właśnie. Jest to zaledwie swobodna, artystyczna koncepcja, która symbolizuje oczekiwania i tęsknoty wielu elblążan. Absolutnie nie pretenduje do projektu architektonicznego. Jest li tylko pewną wizją, której realizacja jest ważniejsza niż miejsce, w którym by do tego miało dojść.

 

Kończąc raz jeszcze składam ukłony w kierunku załogi elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego, winszuję świetnych osiągnięć, ale życzę też determinacji w realizacji kolejnych wzniosłych pomysłów i przedsięwzięć. Mam nadzieję, że znajdzie się wśród nich Muzeum Elbląskiego Przemysłu i że wokół tej idei uda się zbudować silną koalicję interesariuszy instytucjonalnych jak i lokalnych patriotów oraz pasjonatów.

 

Daniel Lewandowski

 

Garść linków do wspomnianych w tekście publikacji o tematyce krążącej wokół idei Muzeum Przemysłu Elbląga i prezentujących społeczne zaangażowanie oraz oczekiwania w tej sferze:

 

Aż się prosi, by tu też było muzeum (okiem naczelnego)

Szerszeń z Elbląga

Cztery tony elbląskiej historii

Silnik z Komnicka w elbląskim muzeum

Muzeum Techniki w Elblągu?

Pokazali pomysł i miejsce. "Czekamy na pomocną dłoń"

W poszukiwaniu pamiątek po zakładach Schichaua

Zdjęcia parowozów Schichaua trafiły do muzeum

Prezent na urodziny Ferdynanda

Okręty Ferdynanda Schichaua

Komnick w Afryce

Śrutownik od Komnicka

Komnick jakiego nie znacie


Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Muzeum bez byłego dyrektora to jakaś wydmuszka.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  daw_zapamiętamy(2024-05-11)
 • Mam nadzieję że nowy prezydent będzie bardziej ogarnięty od poprzedniego, i w końcu ruszy temat muzeum techniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Hhhyyy(2024-05-11)
 • Lech Trawicki pozostawił po sobie widoczny ślad. Miał ewidentnie jakiś cel i do niego dążył. A do czego dąży Pan Siedler?
 • Pan Siedler obiecał na spotkaniu Elbląg na dużym ekranie że powstanie galeria dyrektorów muzeum. To dobry pomysł chociaż podszyty prywatnym interesem żeby się pokazać w tej galerii tak jak w teatrze. Ale niech tam będzie. Czekamy na tą galerie
 • Aktor Mirosław Siedler dyrektorem muzeum w Elblągu. W tym muzeum pracują osoby odpowiednio wykształcone do takiej pracy. Pan Siedler przy nich będzie ledwo amatorem. Nie zna się po prostu na swojej pracy. A bardzo dobrego fachowca były prezydent Witold Wróblewski wyrzucił.
 • Poprzedni dyrektor powołany był na pięć lat. Po czterech został odwołany. Przez te cztery lata jak czytam cały czas dążył... ale nie zdążył... cztery lata to dużo.
 • Według danych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce funkcjonuje 168,słownie: sto sześćdziesiąt osiem Muzeów, Izb i Skansenów techniki, przemysłu i regionalnych specjalnych technik. Wiele z nich praktycznie nie cieszy się zainteresowaniem, a niektóre swoim charakterem pokrywają się. Nie ma więc przesłanek, aby takie elbląskie muzeum techniki wyłamałoby się z tych problemów i osiągnęłoby odczuwalne zainteresowanie. Po prostu byłoby kolejną mało interesującą placówką, szczególnie, że Elbląg nigdy nie był i nie będzie jakimś poważnym ośrodkiem turystyki. Jest, był i pozostanie tylko miejscem przesiadki lub sypialnią turystów udających się nad morze albo uczestników rejsu po kanale elbląskim.
 • @.Bażyna J. - W ogóle muzeum to trudny biznes. Jak sama słusznie piszesz duża konkurencja. Rzecz w tym, że ciągle się niepotrzebnie kiełbasi to muzeum techniki z przemysłem. Technika to chociażby radia, telewizory, krótkofalówki, sputniki i komputery z którymi Elbląg nigdy nie miał nic do czynienia i w rozwoju których Elbląg nie miał żadnych zasług. Ale przemysł Elbląga to zupełnie inna rzecz. Teraz do rzeczy. Nasze muzeum jest własnie regionalne i niech takie pozostanie. Niech opowiada o regionie. Chciałabyś aby wystawa o emporium wikingów z Janowa było w Radomiu? Albo wystawa poświęcona artefaktom z elbląskiego Starego Miasta była w Zielonej Górze? Gdzie jak nie w Elblągu ma być wystawa o Gotach z Weklic? I gdzie ma być wystawa o przemyśle Elbląga od Schichau do Zamechu czy ABB etc Czym ma się to muzeum w przyszłości zająć? Dokąd zmierzać? Rzecz w tym jak tego widza przyciągnąć, jak go zainteresować. A to już jest wyższa szkoła jazdy i inny level w tej grze. Tyle ode mnie - Muzealnik
 • Uwielbiam pasjonatów, to bardzo wartościowi i potrzebni ludzie, szkoda tylko że za słowami pasja i marzenie nie idą konkrety typu skąd na dany cel wziąć pieniądze i z czego to potem utrzymać Czy elblążanie uwielbiający wyłącznie darmowe imprezy i narzekający na ceny wszystkiego w mieście pomyśleli że wstęp tam będzie kosztował ?
 • Poprzedni dyrektor miał wizję i cel. Jeśli chodzi o muzea techniki - jeśli byłoby to zrealizowane "z jajem" nie widzę problemu, by to w miarę normalnie funkcjonowało - i wbrew pozorom niektórych, z szeroko pojętą techniką Elbląg też miał co nieco do czynienia - od giełd komputerowych (jest moda na "retro" i giełdy w Gdańsku, Sopocie... ), a i parę produkcji i urządzeń też tu powstało. Muzeum starych komputerów/gier także istnieje nawet... we Władysławowie - i co - miała ta mieścina coś więcej wspólnego z globalną komputeryzacją? Jest spora grupka ludzi, która zalicza wszystkie muzea techniki w Polsce i zagranicą + standardowi turyści będący przejazdem bądź "korzystający z niepogody" by zaliczyć coś innego niż plaża. Muzeum zrobione z pomysłem, nastawione na przyszłość (interakcja) + zaprojektowane, by było możliwie najtańsze w późniejszym utrzymaniu (ogrzewanie, energia... ) - może mieć szanse, by działać i nie być kulą u nogi budżetu miasta.
 • Dlaczego Lech Trawicki przez cztery lata nie zbudował muzeum techniki?
 • W tym toku myślenia obecne muzeum jest do likwidacji. Galeria EL oraz Biblioteka jako niedochodowe wrecz kosztotworcze instytucje powinny zniknąć. Zamieńmy je na pumptracki lub silownie plenerowe. Wówczas Elblag będzie przyciągał i będzie bardziej atrakcyjny. Skąd wziąć pieniądze? - no przeciez ktoś w Urzedzie Miasta bierze co miesiąc pensje aby o tym myśleć i mieć na to pomysł.
Reklama