UWAGA!

Cztery tony elbląskiej historii

 Elbląg, Cztery tony elbląskiej historii
Fot. Michał Skroboszewski

Kolejny związany z przemysłem zabytek trafił dziś (12 października) do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Gdzieś w tle znów przewija się pomysł utworzenia Elbląskiego Muzeum Techniki, o którym niejednokrotnie pisaliśmy w ostatnim czasie na portEl.pl. O jakim eksponacie mowa tym razem? Zobacz zdjęcia.

Tym razem elbląskie muzeum wzbogaciło się o młot sprężarkowy z Elbląskiej Fabryki Urządzeń Kuziennych.

- Po latach wrócił do Elbląga – mówi o zabytku Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Podkreśla, że młot wyprodukowano w 1957 r. Sprzęt waży niecałe 4 tony, z dokumentacji wynika, że korzystano z niego m. in. w warszawskich zakładach.

Taki młot wykorzystywany jest do „obróbki plastycznej metali metodą kucia swobodnego”. Maszynę napędza silnik elektryczny.

- Wykorzystuje się taki sprzęt do obróbki dużych, ciężkich elementów. Ciężar „bijaka” to ok. 100 kg, kowal obsługuje samodzielnie młoty do 10 kg, zwykle 2-kilogramowe – porównuje dyrektor. - Dzięki takiej maszynie obróbka jest bardziej efektywna. Ten młot wykonuje 200 uderzeń na minutę.

Młot był do niedawna używany przez gdańskie firmy, ostatni właściciel zakończył jednak działalność, muzeum postanowiło więc zakupić 4-tonowy zabytek. Eksponat jest nadal w pełni sprawny.

Dyrektor Trawicki przyznaje, że jeśli dojdzie do utworzenia Elbląskiego Muzeum Techniki (o tej idei – na ten moment w żaden sposób niesformalizowanej - pisaliśmy więcej tutaj), to na pewno młot będzie stanowił atrakcyjny, wielkogabarytowy zabytek świadczący o historii elbląskiego, powojennego przemysłu.

- Warto zwrócić uwagę, że po wojnie miasto było zniszczone, a już w 1957 roku produkowano tu urządzenia, które służą i działają do dzisiaj – zaznacza Lech Trawicki. Dodaje, że póki co eksponat można podziwiać na dziedzińcu muzeum, a być może z czasem znajdzie się na terenie placówki miejsce, gdzie młot będzie mógł pracować. Byłoby to okazją choćby do organizacji pokazów.

Warto podkreślić, że to najcięższy zabytek na terenie muzeum. Celowo używamy tu tego sformułowania, bo najcięższym zabytkiem elbląskiego muzeum pozostaje czołg T-34.

Młot sprężarkowy udało się muzeum pozyskać przeznaczając na ten cel ok. 7 tys. zł (łącznie z kosztami transportu), a to, jak podkreśla dyrektor Trawicki, cena niewiele przewyższająca kwotę, jaką można otrzymać... za złom.

- Gdy dotychczasowy właściciel dowiedział się, że młot chce zakupić muzeum, otrzymaliśmy też od niego dużą pomoc przy załadunku, ułatwił nam również transport – podkreśla Lech Trawicki.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super sprawa! Widać, że coraz więcej eksponatów, oby tak dalej. Elbląski przemysł był fundamentem tego miasta przez ostatnie 200 lat, dobrze że ktoś pomyślał o jego promocji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  0
  laskipaa(2021-10-12)
 • Przejąć od syndyka dawne Truso przy odzieżowej. Budynek stoi prawie pusty, w centrum miasta. Tam też była fabryka - cygar.
 • Zróbmy zrzutkę na zakup i sprowadzenie do Elbląga parowozu wyprodukowanego w Elblągu. Jest jeszcze w Polsce parę takich elbląskich parowozów zapomnianych i rdzewiejących gdzieś na bocznicy. Na taką zrzutkę sam bym dał z 1000 złotych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  2
  Cvhhj(2021-10-12)
 • Brawo! Z takim Dyrektorem jest nadzieja, że Elbląskie Muzeum Techniki powstanie! Wszystkim, którym na tym zależy niech zjednoczą siły ja również wpisuję się w ten scenariusz i rekwizyty dostarczę!
 • A na łuku pocztowej taka lokomotywa, super sprawa i eksponat
 • @W.owka - Hahaha, nie rozsmieszaj
 • Niedługo Elbląg sam z siebie będzie muzeum ale figur woskowych jak się pokolenie nie zmieni i to dopiero będą eksponaty przeszlosci
 • Muzeum powinno powstać koniecznie, na Modrzewinie stoi już gotowy budynek, ten szklany hangar idealnie spełniałby rolę ekspozycyjną, muzeum powinno nosić imię Pana prezydenta Wróblewskiego,
 • Piękna maszyna. Cieszę się że i dyrekcja muzeum zaczęła kupować takie eksponaty techniki.
 • RobertKoliński KOMUNISTYCZNY zabytek z 1957 roku w elbląskiem muzeum? Toż to najczystsza POchwała KOmuny, zaprzeczanie prawicowo-krześcijańskim, PO-PiSowym wartościom styropianu i bezwstydna promocja gomułkowszczyzny (chwilę wcześniej i byłby również stalinizm do tego!); wiadomo przeca nie od dziś, że za niedobrej komuny to był tylko ocet, puste półki, NKWD szalejąca na ulicach i sołdaty mordujące milionami prawicowych, bogobojnych Polaków! Natychmiast dzwonię do ekspertuf i fachofcuf z IPN w tej bulwersującej sprawie, już oni zrobio z Wami POrządek, KOmuchy!!1 Hashtagi: #POlaryzacja, #manipulacja, #PropagandaStrachu, #tusk
 • Kiedy w końcu zbanujecie Kotlińskiego na portelu Hashtagi: #choroszcz, #tworki, #kocborowo
 • Brawo Panie dyrektorze. Pięknie, że powstanie takie muzeum. Trzymam kciuki za taki pomysł. Elblągowi to się należy, gdyż było to miasto przemysłowe. Cenię sobie Pana za te pomysły. Oby Ci nieudacznicy z urzędu miasta Elbląga panu i Pana pracownikom tylko nie przeszkadzało. Powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Lalek(2021-10-12)
Reklama