UWAGA!

Elblążanie czytają „Wesele”

Elbląg, Elblążanie czytają „Wesele”

W sobotę, 2 września odbędzie się szósta edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą wybraną w plebiscycie ogłoszonym na stronie Prezydenta RP zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy do udziału w elbląskim czytaniu „Wesela” w godz. 13-14, na scenie przy placu katedralnym, w trakcie odbywającego się wtedy Święta Chleba.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została wtedy zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Czytanie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Tegoroczną lekturą wybraną w plebiscycie ogłoszonym na stronie Prezydenta RP, zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – poety, dramatopisarza, malarza, wybitnego przedstawiciela Młodej Polski. Jak co roku poczytamy także w Elblągu. Wybrane fragmenty „Wesela” przeczytają m.in.: aktorzy Teatru im. A. Sewruka w Elblągu, członkowie Stowarzyszenia Alternatywni, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej, dziennikarze z gazety internetowej portEl, pracownicy Centrum Spotkań Europejskich Światowid, senator Jerzy Wcisła, elbląski historyk Piotr Imiołczyk.
      
       Tadeusz Boy-Żeleński pisał w „Plotce o Weselu”:
       „(…) pisano o Weselu dużo, i bardzo uczenie. Może za bardzo. Nie wiem, czy przez to zatraciła się nieco bezpośredniość wrażenia; czy nie zanadto wpojono publiczności przekonanie, że jest to sztuka trudna, głęboka, ciemna, symboliczna; czy nie za wiele zaczęto na temat Wesela medytować, zamiast bawić się nim i wzruszać.”
       Tradycyjnie zapraszamy do zabawy i włączania się w czytanie!
      
       Osoby, które przyniosą własne egzemplarze „Wesela” otrzymają pamiątkową pieczątkę!
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama