UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanie piszą, Fundacja wydaje

Elbląg, Na zdjęciu od lewej: Natalia Paradowska, o. Mateusz Stachowski, Marek Wawryn, Katarzyna Budyś, Mikołaj Ziemiński, Mirosław Dymczak i ks. Mieczysław Józefczyk
Na zdjęciu od lewej: Natalia Paradowska, o. Mateusz Stachowski, Marek Wawryn, Katarzyna Budyś, Mikołaj Ziemiński, Mirosław Dymczak i ks. Mieczysław Józefczyk (fot. Paweł Serocki).

„Elbląskie drogi 1968-1993” ks. Mieczysława Józefczyka zostały Elbląską Książką Roku 2006, zaś na Elbląski Rękopis Roku 2006 złożą się teksty aż siedmiu autorów: Natalii Paradowskiej, o. Mateusza Stachowskiego, Marka Wawryna, Jarosława Gruzli, Mikołaja Ziemińskiego, Katarzyny Budyś i Mirosława Dymczaka. Fundacja Elbląg rozstrzygnęła piątą już edycje Konkursu Literackiego.

Na konkurs złożono w tym roku rekordową ilość 73 prac. Kapitułę konkursową, która stanowili Ryszard Tomczyk (szef Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów), Katarzyna Jarosińska (filolog, PWSZ w Elblągu), Piotr Derlukiewicz (portEl) i Arkadiusz Jachimowicz (Fundacja Elbląg), miała więc wyjątkowo trudne zadanie, przynajmniej w jednej kategorii.
     Tytuł „Elbląska Książka Roku 2006”, do którego pretendują książki już wydane, przyznano bowiem jednomyślnie wspomnieniom ks. Mieczysława Józefczyka „Elbląskie drogi 1968-1993”.
     Ks. dr Mieczysław Józefczyk urodził się w 1928 r. w Woli Miechowej w Bieszczadach. W 1950 r. został wyświęcony na kapłana, był proboszczem parafii św. Mikołaja, wikariuszem biskupim na teren województwa elbląskiego, wikariuszem generalny diecezji elbląskiej i diecezjalnym konserwatorem zabytków. Jest oficerem rezerwy Armii Krajowej, honorowym obywatelem Elbląga i honorowym członkiem „Solidarności”. Napisał m.in. „Średniowiecze Elbląga. Z problematyki społeczno-religijnej” (1996), „Elbląg i okolice. Chrześcijaństwo w tyglu dwóch totalitaryzmów” (1998), „Elbląg 1772-1850. Kościoły chrześcijańskie na przełomie dwóch epok” (2000), „W połowie drogi. Wspomnienia z lat 1932-1968” (2002). Książka opowiada o „elbląskim” okresie życia i posługi kapłańskiej księdza Józefczyka. Jest bardzo osobistym zapisem tamtych lat, a jednocześnie stanowi bardzo cenny dokument (ks. Józefczyk jest wybitnym historykiem).
     Natomiast w kategorii „Elbląski Rękopis Roku 2006” zwycięzcy nie wyłoniono, za to wyróżnienia przyznano aż siedmiu twórcom - tak dużo było interesujących, stojących na wysokim poziomie tekstów literackich. Zostaną one wydane w antologii, która ukaże się pod koniec roku. Wyróżnieni to:
     Natalia Paradowska, autorka tomiku poezji „Modlitwa stóp”. Ma 19 lat, mieszka w Elblągu, jest tegoroczną absolwentką II LO (wybiera się na filologię polską). Debiutowała wierszami w „Kwartalniku Elbląskim Tygiel”, jest laureatką konkursów poetyckich, m.in.: im. M. Hłaski (Chorzów 2004-2006), Turnieju O Laur Plateranki (Sosnowiec 2005 i 2006).
     o. Mateusz Stachowski, autor tomiku poezji „Moje drogi”. Urodził się w 1974 r. w Poznaniu. Po maturze wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych. W czasie studiów w seminarium w Łodzi-Łagiewnikach założył grupę teatralną oraz kabaret, dla którego pisał teksty. Jego wiersze publikowane były m.in. w zbiorze „Miłość jak ziarno odwagi. Antologia poezji religijnej” (Białystok 2000). Pracował w parafiach franciszkańskich w Darłowie i Pizie (Włochy). Od 2004 r. mieszka w Elblągu, posługując w parafii św. Pawła (organizuje tam m.in. comiesięczne „Wieczory poezji”). W 2006 r. założył młodzieżowy zespół Taukers, któremu pisze teksty.
     Jarosław Gruzla, autor tomiku poezji „Magia naturalis”. Urodził się w 1966 r. w Świdnicy, mieszka w Elblągu, uczy historii w II LO. Publikował w prasie literackiej, jego wiersze ukazały się także w antologiach i almanachach poetyckich, m.in. w „Antologii nowej poezji polskiej 1990-1999” (Kraków 2000). Jest laureatem konkursów literackich, m.in. Czasu Kultury (Poznań 1998), im. Stanisława Grochowiaka (Leszno 1999), im. Mieczysława Stryjewskiego (Lębork 2001). Debiutował tomem wierszy „Kolej transsyberyjska” (1998). Tom poetycki „Smak” został nagrodzony i wydany w pierwszej edycji konkursu jako Elbląski Rękopis Roku 2002.
     Katarzyna Budyś autorka opowiadania „Kamienny koń”. Urodziła się w Kartuzach, ale od dziecka jest mieszkanką Elbląga. Ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, jednak - jak mówi o sobie - od kilkunastu lat jest przede wszystkim żoną i mamą trójki dzieci. Jest laureatką konkursu na bajkę w ogólnopolskim miesięczniku dla rodziców „Dziecko”. „- Bierzemy udział (rodzinnie) w konkursach fotograficznych, organizowanych przez gazetę internetową „PortEl”, stąd też wziął się pomysł na konkursową bajkę „Kamienny koń” - wyjaśnia.
     Mikołaj Ziemiński, autor opowiadania „Pirackie Kasyno”. Urodził się w 1988 r. w Londynie, w tym roku ukończył IV LO. Jego największe pasje to film i teatr. Był członkiem Teatralnego Studia Młodych Alter Ego przy Teatrze Dramatycznym oraz wolontariuszem teatru integracyjnego Dwie Twarze. - Pisaniem zająłem się w gimnazjum - mówi - ale dopiero niedawno, za namową życzliwych osób, zebrałem utwory zalegające w szufladzie i pokazałem je ludziom.
     Marek Wawryn, autor tekstu „Opowiadanie równoległe”. Mieszka w Elblągu od 1984 r. Artysta i plastyk - mówi o sobie. Rozdział ten tłumaczy faktem, że artysta się bywa czasami, a plastykiem jest się z racji wykształcenia lub wykonywanego zawodu. Wystawiał swoje prace w Galerii EL i galerii Pro Arte Pax. Jest nauczycielem w Zespole Szkół Mechanicznych.
     Mirosław Dymczak, autor dramatu „Matnia”. Urodził się w 1935 r. na Nowogródczyźnie, po repatriacji w 1946 r. zamieszkał w Elblągu. Zdał maturę w II LO, ukończył studia w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Od 1957 r. pracował w „Zamechu”, współpracował z Radiem Gdańsk, „Dziennikiem Bałtyckim” i Polską Agencją Prasową. W 1971 r. został kierownikiem elbląskiego oddziału „Głosu Wybrzeża”. Do przejścia na emeryturę był rzecznikiem prasowym Prezydenta Elbląga. Był współinicjatorem powstania legendarnego klubu „Czerwona Oberża” i Biennale Form Przestrzennych. Tematem jego sztuki są represje „bezpieki” po pożarze hali „Zamechu” w 1948 r., które dotknęły wówczas wielu elblążan.
     
     Uroczystość ogłoszenia werdyktu kapituły konkursu odbyła się w Bibliotece Elbląskiej. Pod koniec roku jej uczestnicy znów się spotkają - podczas promocji Elbląskiego Rękopisu Roku 2006.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama