UWAGA!

Epoka wikingów? (Truso: Śladami wikingów, odc. 38)

 Elbląg, Epoka wikingów? (Truso: Śladami wikingów, odc. 38)
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Kiedy zaczęła się epoka wikingów? Przyjmuje się, że od pamiętnego napadu na klasztor na wyspie Lindisfarne w czerwcu 793 roku. Dom mnichów został zniszczony właśnie przez wojowników z Północy.  

- Okres zaczynający się na przełomie VIII i IX i trwający do ok. 1066-1085 r. w historii Europy przyjęło nazywać się epoką wikingów. Jest to jednocześnie okres kształtowania się znanych nam dzisiaj państw europejskich. Czy rzeczywiście jednak możemy mówić o takiej epoce? - pisze Marcin Sałański dla histmag.org. Autor podkreśla, że ilość wypraw łupieżczych wikingów w tamtym czasie rzeczywiście może robić wrażenie i miały one duży wpływ na dzieje Europy. Choć są swoistym fenomenem średniowiecza, to o epoce wikingów można mówić przede wszystkim gdy chodzi o Skandynawię.

- Wyprawy Duńczyków, Szwedów i Norwegów otworzyły przed tymi ludami świat, rzeczywiście wprowadzając je w nową epokę – tłumaczy autor. - Docierając do Anglii, państwa Franków, Bizancjum, Islandii a nawet wybrzeży Ameryki poszerzali swoje horyzonty, rozwijali gospodarczo, militarnie i społecznie, przygotowując się na dołączenie do chrześcijańskiej ekumeny i kultury Zachodu w X/XI w. - dodaje.

Marcin Sałański podkreśla, że niezależnie od tego, czy będziemy mówić o epoce wikingów czy samych wikińskich wyprawach, to z pewnością wikingowie zapisali się na stałe na kartach historii. Dziś myślimy o nich jako owianych „romantyczną aurą dzielnych, niezależnych i skłonnych do przemocy bohaterów i zdobywców mórz”. Taki obraz utrwaliła w nas także kultura popularna, chętnie sięgająca po wikińską epokę. W swoich czasach wojownicy z Północy byli postrzegani jako niosący śmierć poganie i z pewnością budzili strach.

Kiedy epoka wikingów się skończyła?

- Za symboliczny koniec epoki wikingów uważa się 25 września 1066 r., kiedy w bitwie pod Stamford Bridge zginął król Harald III Srogi nazywany ostatnim wikingiem. Pokonał go Harold II Godwinson, którego z kolei już trzy tygodnie później, pod Hastings, zabili łucznicy Wilhelma Zdobywcy – czytamy na wyborcza.pl. Z czasem wikińskie emporia zaczęły znikać ze średniowiecznych map Europy. Podobnie było z Truso, wypartym niejako przez królewski Gdańsk. Tym samym epokę wikingów na dobre zastąpiły czasy wczesnofeudalnych państw.

 

Cykl Truso: Śladami wikingów Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl powstaje we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, w oparciu o wydane przez nie publikacje naukowe. Cytowane w tym odcinku fragmenty pochodzą z artykułu Marcina Sałacińskiego, opublikowanego na Histmag.org. Tekst "Wikingowie i początki ich wypraw w VIII-IX w. – prawda i mity" został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "- Docierając do Anglii, państwa Franków, Bizancjum, Islandii a nawet wybrzeży Ameryki poszerzali swoje horyzonty, rozwijali gospodarczo, militarnie i społecznie, przygotowując się na dołączenie do chrześcijańskiej ekumeny i kultury Zachodu w X/XI w. - dodaje. (. .. )Dziś myślimy o nich jako owianych „romantyczną aurą dzielnych, niezależnych i skłonnych do przemocy bohaterów i zdobywców mórz”. Taki obraz utrwaliła w nas także kultura popularna, chętnie sięgająca po wikińską epokę. W swoich czasach wojownicy z Północy byli postrzegani jako niosący śmierć poganie i z pewnością budzili strach. "- ten artykuł i jego zabełtany po czubek niezbyt lotnego rozumu katolicką, wrogą, anty-wikińską propagandą autor są tak daremni w powielaniu swoich kościelnych agitek z prawie tysiącletnią brodą, że aż musiałem ten fakt skomentować. To mniej więcej tak, jakby prawdy o Etruskach czy Piktach szukać w rzymskich, imperialnych źródłach. Jävla. Hashtagi: #RomaniIteDomum
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Ragnar Jormungand Odinson(2021-06-27)
 • Jeśli ktoś ogarnia języki, to polecam np. świetną serię podcastów na yt brytyjskiego wykładowcy i naukowca, nt. m. in. faktycznej historii, kultury, zasług i dokonań np. Wikingów, zamiast powielania rzymsko-katolickich, propagandowych, niewiarygodnych źródeł przez rzymsko-katolicką, propagandową, niewiarygodną Gazetę Wybiórczą; Hashtagi: #SierpFreyra, #MlotThora
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  4
  Ragnar Jormungand Odinson(2021-06-27)
 • Czyli warto napadać, grabić, gwałcić, mordować bo później potomkowie ofiar będą sławić obcych "romantycznych najeźdźców". Klasyczny syndrom ofiary przemocy.
 • Richtig! [Caedite eos!]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  0
  Hermann von Fontannschweiz(2021-06-27)
 • Będą ofiary z ludzi?
 • Już były. Hashtagi: #GiordanoBruno
 • @Ragnar Jormungand Odinson - Że niewiarygodną to oczywiste ale katolicką, chyba kpisz?
 • @TeofilSkorupa - "Jeśli ja jestem lewicą laicką i kryptokomunistą, to wy, szanowni moi antagoniści, jesteście po prostu świniami. "- Adam Michnik; Opis: podczas posiedzenie Komitetu Obywatelskiego 24 czerwca 1990. Źródło: Antoni Dudek, Historia polityczna Polski 1989–2012,Znak, Kraków 2013,ISBN 9788324021307,s. 117. Hashtagi: #TakBylo, #WrociKolinskiToWamDospiewaReszte;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  0
  Ragnar Odynowicz Cytatow(2021-06-27)
 • @Hermann von Fontannschweiz - Grunwald (Tanenberg)😁"1410
Reklama