UWAGA!

Erupcja energii i radość z muzykowania

 
Elbląg, Erupcja energii i radość z muzykowania
fot. nadesłana

Prawie każdy powie, że muzyka ta brzmi znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. Jeszcze przed wyjazdem w trasę koncertową po Ukrainie, Niemczech, Danii, Serbii, Gruzji oraz na koncerty do Sztokholmu i Londynu zawitają do Elbląga. W czwartek, 21 listopada podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych zagrają Vołosi.

Zespół Vołosi jest objawieniem sceny world music ostatnich dwóch lat. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU.
       Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów. W końcu jako dźwiękową zabawę – improwizację na pograniczu muzycznych światów. Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”.
       Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem.
       Z drugiej strony są górale, ale górale wybitni. Prym, sekund i bas – wszystkie najwyższej próby. To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Brzmią oni czasem jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Coś, co najlepiej charakteryzuje angielskie słowo „drive”. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.
       Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień.

  Elbląg, Vołosi,
Vołosi, fot. Dominika Szczech


       Vołosi zagrali m.in. na niezwykle prestiżowym festiwalu world music w Rudostadt, Trójmiejskim festiwalu Globaltica, Chanterelle Festival w Gołuchowie, ArtGene i ArtZona w Tbilisi, ArtPole na Ukrainie i w wielu innych miejscach. Rok 2013 rozpoczęli od zamkniętego koncertu podczas filmowego festiwalu Berlinale oraz koncertu w Bielefeld, transmitowanego na żywo przez największą niemiecką radiostację WDR3. W najbliższym czasie wyruszają w trasy koncertowe po Ukrainie, Niemczech, Danii, Serbii, Gruzji oraz na koncerty do Sztokholmu i Londynu.
      
       7.Międzynarodowe Spotkania Artystyczne organizowane przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” odbędą się w dniach 20-23 listopada 2013. Koncert zespołu Vołosi odbędzie się 21 listopada o godz. 19. Cena biletu: 25 zł, bilet ulgowy: 20 zł.
       Więcej informacji tutaj.
      
       Patronat Honorowy nad 7. Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi objął Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Edukacja - priorytet Edukacja kulturalna, środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miejskiego oraz własnych.
       Głównym Partnerem imprezy jest Grupa Lotos S.A. Sponsorem – FLSmidth MAAG Gear.
      


       Patroni medialni: Magazyn Integracja, Portal dla osób z niepełnosprawnością www.niepelnosprawni.pl, Razem z Tobą, Platforma Kultury, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Portal Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama