UWAGA!

ETK: Zaczęło się od głodu kultury

 Elbląg, Pamiątkowe zdjęcie uczestników obchodów 50-lecia ETK
Pamiątkowe zdjęcie uczestników obchodów 50-lecia ETK (fot. Michał Skroboszewski)

17 lutego minęło 50 lat od założenia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Jubileusz uroczyście uczcili założyciele, członkowie i sympatycy ETK, dzisiaj znanego między innymi z organizacji letnich koncertów w Bażantarni i pomocy młodym elbląskim artystom. Zobacz zdjęcia z gali.

- Zaczęło się od głodu kultury, który wówczas odczuwali mieszkańcy Elbląga – wspominał Janusz Hankowski, były prezes ETK. Na pierwszym zebraniu w 1966 roku do organizacji wstąpiło 109 osób.
       - Pierwszy koncert pod auspicjami ETK odbył się już we wrześniu 1966 roku - przypominała Teresa Wojcinowicz, obecna prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
       Od 50 lat ETK wpływa na rozwój kultury w Elblągu. Wiele imprez przez nie organizowanych przetrwało do dzisiaj, między innymi Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, których dwudziesta edycja odbyła się w ubiegłym roku. ETK było też koordynatorem obchodów 750-lecia Elbląga w 1987 roku. Przypomniał o tym film zrealizowany przez filmowców z ówczesnego Elbląskiego Domu Kultury. - Każda dekada miała jakieś działania dominujące -wspominała Bożenna Janikowska, pierwsza kobieta na czele ETK.
       Elbląskie Towarzystwo Kulturalne organizowało koncerty, konkursy artystyczne, wydawało książki. Przed powstaniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, to właśnie ETK organizowało koncerty muzyki poważnej, zapraszało do naszego miasta Teatr Muzyczny z Gdyni. Umożliwiało elblążanom kontakt ze sztuką przez duże S.

  Elbląg, Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu
Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu (fot. MS)


       - Zmieniały się osoby, prezesi w ETK, a Towarzystwo wciąż robi dobrą robotę w mieście – powiedział Zbyszek Opalewski, jeden z członków ETK, był dyrektor Galerii EL.
       50. urodziny uświetniły występy młodych elbląskich artystów Aleksandry Cieślak i Damiana Bujanowskiego – uczniów szkoły muzycznej. I jak to na urodzinach bywa, nie mogło też zabraknąć tortu.
       Z okazji jubileuszu Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza elblążan na recital wiolonczelowy (2 marca,godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej) i koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej (13 maja). Na czerwiec zaplanowano promocję monografii o Elbląskim Towarzystwie Kulturalnym.
       - Życzymy sobie nowych pomysłów, zaangażowania innych ludzi, nie tylko naszych członków, i pieniędzy na działalność – marzy Teresa Wojcinowicz.
      


       Patronat nad obchodami 50-lecia ETK sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Ale przecież bez kasy naszego Urzędu Miejskiego ani rusz !
  • Zmienić nazwę tego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji na PPP (pod patronatem partyjnym) !!!
  • drugi wpis najlepiej określa tę zamkniętą dla obcych ideowo organizację finansowaną przez UM. Jedyna ich zasluga to odczarowanie muszli koncertowej w Bazantarni i organizacja kilku koncertów w okresie letnim. Jak widać na zdjęciu 90 % to osoby w wieku emerytalnym, czas na wymianę pokoleniową.
  • Nad ETK to lepiej zapalić świeczkę niepamięci !. Każda analiza krytyczna ich " działalności '' to chodzenie po zaminowanej glebie. .. i kompromitacja intelektualna.
  • Pan Zbyszek Opalewski sławi ETK. To bardzo ciekawe !!! Warto trochę pożyć, aby poznać prawdziwą naturę człowieka. Tak, tak. .. ..
  • Nie dziwi mnie średnia wieku, bo przecież zaproszeni zostali ludzie, którzy to stowarzyszenie zakładali i byli jego pierwszymi członkami. Skąd takie wredne wpisy? ETK ma spore pieniądze spoza UM i ten wpis też jest krzywdzący.
  • Każdy czas poświęcony ludziom należy cenić. Dziękuje Wszystkim Państwu za czas i trud poświęcony dla Elbląga, dla ludzi. .. tych młodszych i tych starszych. .. Jesteście dowodem na to iż można i należy robić kulturę, przyzwoitość i to czego nie można wyrazić słowem. .. taką ulotną atmosferę wspólnoty ducha. .. aby życie było lepsze, i ciekawsze. Pozdrawiam życząc zdrowia, sił i komfortu życia na miarę marzeń. .. .. bo to one nas inspirują.
  • A tym szczekaczom co nic nie zrobili tylko uprawiają krytykanctwo może kiedyś wpadnie refleksja iż zmarnowali swój czas. .. .. swoim lenistwem.
  • czyli nieprawdą jest, że ETK, to dość hermetyczna grupa. Wzajemnej Adoracji otwarta na osoby zainteresowane aktywną dzialalnością na rzecz rozwoju życia kulturalnego naszego miasta ?
  • niech sobie będą. skoro nie szkodzą, a coś tam się dzieje. .. jestem za wyrozumiałością. .. i pozdrawiam.
Reklama