UWAGA!

Etnowakacje na plaży w Kadynach

 
Etnowakacje na plaży w Kadynach

Po raz dziewiąty podczas pleneru „Kadyny - wioska sztuki” artyści spotkają się na plaży Zalewu Wiślanego by tworzyć. Od 7 do 11 lipca pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marka Szczęsnego powstaną m.in. obrazy, rzeźby i ceramiczne kafle. W tym roku plener odbędzie się pod nazwą „Etnowakacje”.

Ciekawa historia i legendy Kadyn od lat przyciągają w wakacje młodych artystów. Urokliwe zakątki są dla nich inspiracją i bodźcem do twórczego działania.
       - Tradycyjnie podczas pleneru nie zabraknie wypału prac ceramicznych w piecu węgierskim oraz tworzenia kafli, których pozostałości można znaleźć nad Zalewem Wiślanym – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, plastyk z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. - Fragmenty kafli są dla naszej grupy inspiracją do tworzenia kolejnych replik i wzorów. Chcemy zwrócić uwagę na tę ważną dla Kadyn sztukę rzemiosła.
       Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się w rolę etnologów. Dowiedzą się na czym polega praca badacza, jak również sami będą gromadzili informacje o Kadynach. Spotkają się z mieszkańcami tej urokliwej miejscowości i kto wie, może zdobędą cenną wiedzę od lokalnych twórców ludowych. Dodatkowo, 10 lipca, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez etnologa.
       Plener jest także okazją, by mieszkańcy i turyści dołączyli do twórczych działań na plaży w Kadynach.
       - Zapraszamy do udziału w konkursie rzeźby w piasku, w podróż ze szkicownikiem, a także na warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży w nowej Świetlicy w Kadynach – wylicza Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator pleneru.
       Prace, które powstaną w Kadynach na początku września będzie można oglądać na początku września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       Program pleneru
       8 lipca: konkurs rzeźby w piasku – najciekawsze realizacje zostaną nagrodzone,
       9 lipca godz. 10: Wyjazd (spod Świetlicy Kadyna) w podróż ze szkicownikiem Szlakiem Kopernikowskim. Trasa będzie prowadziła przez Rynek w Tolkmicku, wzdłuż kolei nadzalewowej, przez Leśniczówkę Nowy Wiek do Świętego Kamienia,
       9 lipca godz. 19: W Świetlicy Kadyna, profesor Marek Szczęsny przedstawi postać Wita Stwosza. Opowie m.in. o nowościach ostatnich badań z zakresu historii sztuki dotyczących nieznanych technik i rozwiązań używanych przez Wita w czasie, kiedy był mniej znanym rzeźbiarzem, jak również wtedy, kiedy popadł w niełaskę...
       10 lipca godz. 11-13: W Nowej Świetlicy w Kadynach odbędą się warsztaty graficzne - tworzenie ex librisów i pieczęci w technikach kakografii, gipsorytu, linorytu, monotypii.
       10 lipca godz. 18.30: W Świetlicy Kadyna odbędzie się otwarcie wystawy prac osób uczestniczących w poprzednich edycjach plenerów, plaży będzie można było oglądać efekty prac uczestników pleneru.
       Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.
      
Plener w Kadynach odbędzie się w ramach projektu "Rękodzieło - sztuka warta zachodu", który realizuje Stowarzyszenie "Jantar" wspólnie z CSE "Światowid" w Elblągu.
       Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

      
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)