UWAGA!

Folkowo-ludowy weekend w Węgorzewie

Zespoły ludowe i folkowe z Węgier, Czech, Słowacji, Rosji wystąpią w najbliższy piątek i sobotę (5-6 sierpnia) na 6. Węgorapa Folk Music Festival. Także od piątku, ale do niedzieli, 7 sierpnia, trwać będzie 34. Międzynarodowy Jarmark Folkloru – „największe i najbardziej atrakcyjne – jak zapowiadają organizatorzy – spotkanie z autentyczną kulturą i sztuką ludową w północno-wschodniej Polsce”.

Jarmark i festiwal folkowy są ze sobą związane. W czasie jarmarku można zobaczyć tradycyjną sztukę ludową i rzemiosło, a w czasie festiwalu posłuchać muzyki ludowej i inspirowanej ludowością muzyki folkowej. Oto, co na ten temat piszą organizatorzy obu wydarzeń:
       „Międzynarodowy Jarmark Folkloru (...) to scena dla duchowej kultury ludowej grup narodowych i regionalnych zamieszkujących północną i wschodnią Polskę. Zobaczyć będzie można sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Ukrainy.
       Jak w roku ubiegłym, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Wyróżniające się zespoły z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskają promocję na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2012 roku. Po raz trzynasty, za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji, zostaną przyznane honorowe nagrody jarmarku – Złote Jelonki.
       W czasie imprezy odbywają się pokazy rzemiosł tradycyjnych: kowalstwa, m.in. kucia podków, rzeźby w drewnie i w glinie, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, wyrobu świec z wosku pszczelego, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, obróbki bursztynu, wykonywania wycinanek z papieru, malowania pisanek oraz wyrobu koronki klockowej, frywolitkowej i szydełkowej.
       Atrakcją sobotniej nocy są spektakle teatrów ludowych oraz zabawa ludowa na Placu Wolności, którą prowadzić będą zespoły ludowe i folkowe, w ramach 6. Węgorapa Folk Music Festival.
       (...) Festiwal Węgorapa... jest naturalnym programowym rozwinięciem i potrzebą zaprezentowania współczesnych inspiracji i przekształceń tradycyjnej kultury ludowej przez muzyków z różnych państw i odmiennych kręgów kulturowych.. Promuje muzyków opierających swoją twórczość na tradycjach kulturowych w sposób bardzo nowoczesny. Jednym z głównych założeń festiwalu jest prezentacja unikalnej i mało znanej w Europie i na świecie kultury północno-wschodnich regionów Polski, państw ościennych, a także państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier.”
       Do Węgorzewa zaprasza Krystyna Jarosz, kustosz tamtejszego Muzeum Kultury Ludowej, z którą rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama