UWAGA!

Formy w formie od 50 lat

 
Elbląg, Wiele form przestrzennych z okazji 50-lecia zostało odnowionych
Wiele form przestrzennych z okazji 50-lecia zostało odnowionych (fot. Michał Skroboszewski)

Są znakiem szczególnym naszego miasta i właśnie dziś świętują swoje złote gody. Dokładnie 50 lat temu w Elblągu otwarto I Biennale Form Przestrzennych. Z tej okazji dzisiaj odbędzie się naukowa konferencja, a w czwartek wyjątkowa wystawa w Galerii EL.

Jubileusz 50-lecia rozpocznie konferencja naukowa w Galerii EL, która rozpocznie się dzisiaj o godz. 16. Do udziału w niej zaproszono czołowych badaczy i historyków sztuki działających w Polsce oraz artystów, którzy brali udział w poszczególnych edycjach biennale. Po części panelowej, ok. godz. 21.15, przewidziano pokaz projektu, który Galeria EL rozpoczęła we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       – Współpraca będzie polegała na digitalizacji naszego zespołu form przestrzennych - powiedział Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL podczas dzisiejszej konferencji prasowej. I zachęcił elblążan do udziału w obchodach jubileuszu. - Dzisiaj będzie można zobaczyć pierwsze efekty współpracy. Taka digitalizacja będzie przydatna choćby z powodów konserwatorskich, edukacyjnych oraz na cele związane z miniaturyzacją obiektów.
       I Biennale Form Przestrzennych zostało otwarte przez Galerię EL we współpracy z Zakładami Mechanicznymi im. Karola Świerczewskiego dokładnie pół wieku temu. Jego owocem było stworzenie 46 obiektów. Dziś przestrzeń miejską zdobi ich ponad pięćdziesiąt. – W Elblągu udało się dzięki wielkiemu wysiłkowi artystów i robotników przenieść sztukę na ulice – dodał Jarosław Denisiuk.
       W czwartek (23 lipca) o godz. 18 w Galerii EL zostanie otwarta wystawa „Miasto-Przestrzeń-Maszyna”, poświęcona jubileuszowi.
       – Prawie od dekady próbujemy zrehabilitować dorobek Gerarda Kwiatkowskiego i zespół form przestrzennych, który znajduje się w naszym mieście – mówił dyrektor Galerii EL. - Wydaliśmy kilka publikacji, które bezpośrednio odnosiły się do tradycji Laboratorium Sztuki Galeria EL lat 60-70. To było dość istotne tożsamościowo i dla naszej instytucji, i dla samego Elbląga. Konsekwencją tego jest zauważenie Elbląga przez duże ośrodki, a to podnosi prestiż i miasta, i kolekcji, i naszej instytucji. A sama wystawa jest pewnego rodzaju spojrzeniem historyka sztuki na proces inspirowania się I Biennale Form Przestrzennych w postawach rozmaitych artystów.
      
      
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Komunistyczna pseudo sztuka. Nie rozumiem jak można się tym złomem zachwycać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  14
  kjhgfds(2015-07-22)
 • Nie no normalnie cos niesamowitego. Przepiekne cudne zjawiskowe... Porazka jakiegos pajaca po psychotropach ktory to wymyslal i wymysla. Nic w tym pieknego ani niesamowitego. Zadna to wizytowka miasta, jakies brudne kawaly zelastwa ktore tylko nacpanego moga zachwycac. Szkoda pieniedzy i czasu. Przepraszam za pisownie ale jak widze takie urokliwe rzezby niechce mi sie wlaczac polskich liter a to tez sztuka haha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  9
  alfa77(2015-07-22)
 • Dzięki Biennale /były jeszcze II BFP/ Polska dowiedziała się, że w Elblągu poza Zamechem kwitnie też kultura. Niestety działo się to w czasach złej komuny. Dziś nie dzieje się nic na miarę tamtych wydarzeń.
 • "Konsekwencją tego jest zauważenie Elbląga przez duże ośrodki, a to podnosi prestiż i miasta(. .. ) On tak na serio? :| Trochę pogiętej blachy ma sprowadzić do tego miasteczka inwestorów? Przyczynić się do dezawuacji trapiącego, niczym zaraza, bezrobocia i marazmu? Czy ten facet ma wszystko poukładane tam gdzie trzeba? O sorry. .. to nie ten klimat. ..
 • Wiesz co oznacza słowo "prestiż"? Poza tym, nie chodzi o to, żeby ta blacha przyciągała inwestorów. Chodzi o to, żeby Warszawiak czy Poznaniak usłyszał o czymś takim jak Elbląg. Inwestor szukając nowych lokacji będzie sobie robił listę miejscowości i jeśli Elbląg zapadnie mu z jakiegoś powodu w pamięć (np. przeczyta gdzieś w gazecie o tych rzeźbach, albo znajomy mu powie, że przejeżdżał z ciekawości przez Elbląg, bo jechał gdzieś tam), to się zacznie nim interesować biznesowo. O to chodziło;)
 • Czyli w skrócie, chodzi o to, żeby miasto się czym wyróżniało. Jeśli będzie się wyróżniać, to zacznie skupiać uwagę. A uwagę skupić może różnych osób - od turystów, przez sportowców i inwestorów, po szefów mafii.
Reklama