UWAGA!

Fotografia, malarstwo, grafika na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych

 
Václav Havel,
Václav Havel, fot. nadesłana

Czeska, islandzka i polska… podczas tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w „Światowidzie” będzie można obejrzeć trzy wyjątkowe wystawy. „Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki”, realizowaną we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, wystawę „Przede wszystkim jestem”, islandzkiej fotografki Siggi Ella oraz Kompozycje – pokonkursową wystawę, pokazującą bogactwo kompozycyjnej wyobraźni artystycznej. Wstęp wolny.

Historię Václava Havla można opowiadać na wiele sposobów a każdy z nich wyłania inny aspekt i inną wartość, każdy oddaje swoją prawdę. Fotograf Oldřich Škácha opowiada historię Havla widząc w nim polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w dzieje. Osobisty fotograf Havla, fotografując człowieka, dokumentuje wydarzenia z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego.
       Oldřich Škácha towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat jego życia, stając się częścią jego intymnego świata.
       - Na czeskich fotografiach pokazany jest artysta, który zmienia historię, z kolei na zdjęciach islandzkiej fotografki są zwykli ludzie, którzy różnią się od innych mutacją jednego chromosomu – mają zespół Downa. To dwie wystawy, pokazujące ludzkie historie, bardzo ciekawe, wymagające chwili zadumy i refleksji – mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.
       Wystawa Sigga Elli „Przede wszystkim jestem” składa się z 21 portretów ludzi, którzy mają od 9 miesięcy do 60 lat. Artystka wybrała numer 21, bo reprezentuje on chromosom 21, lokalizację najczęstszej mutacji genetycznej, powodującej chorobę Downa. Wystawa pokazywana była w Muzeum Fotografii w Reykjaviku oraz na Festiwalu Fotografii Artystycznej w Warszawie.
       Inspiracją do powstania wystawy był wywiad o badaniach prenatalnych, który autorka usłyszała w radiu – „Nie jestem przeciwna badaniom prenatalnym, ale myślę, że musimy się zatrzymać i pomyśleć, co dalej. Jest konieczne, aby otworzyć dyskusję i edukować ludzi o zespole Downa. Rodzice dzieci z zespołem Downa nie wymieniliby ich za nic w świecie”. Halldora Jonsdottir, 30-letnia kobieta, uwieczniona na fotografii, mówi o sobie tak: „Kto jest doskonały? Kto może powiedzieć, że my z zespołem Downa jesteśmy mniej warci? Każdy człowiek różni się od drugiego, bo czy byłoby idealnie, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami?”
       Trzecia z prezentowanych wystaw jest podsumowaniem ogólnopolskiego konkursu - Kompozycje. W sztukach plastycznych kompozycja to jedno z najistotniejszych pojęć oraz czynnik, decydujący o formie pracy. Ci, którzy najlepiej pokazali kompozycję, zostali nagrodzeni, a ich prace pokazywane są w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Temat konkursu był szeroki i pozwalał na dużą swobodę twórczą, a różnorodne prace w trakcie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych będzie można podziwiać na I piętrze „Światowida”.
       Wystawa fotografii "First and foremost I am" ("Przede wszystkim jestem") / autorka: Sigga Ella, Islandia od 19 listopada do 13 grudnia, II piętro CSE „Światowid”. Uroczyste otwarcie 19 listopada o godz. 17 na II piętrze CSE.
       „Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki” od 20 listopada do 13 grudnia w Galerii Nobilis w CSE „Światowid”. Uroczyste otwarcie 20 listopada o godz. 17.00 w Galerii Nobilis.
       Wystawa prac laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Kompozycje" – I piętro CSE „Światowid”. Do 13 grudnia.
      
       Organizatorami 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art" w Elblągu.
       Patronem honorowym 9. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
       Głównym Partnerem imprezy jest Grupa LOTOS S.A.
       Sponsorem MSA jest FLSmidth MAAG Gear.
      
Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.
      
      
Patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      

      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)