UWAGA!

Gado-gado czyli indonezyjski groch z kapustą

2010-03-20
Aktualizowany 2010-03-27 09:36
Elbląg, Orientalna Indonezja
Orientalna Indonezja (fot. nadesłane)

W sobotę, 27 marca, o godzinie 15 Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na spotkanie z kulturą Indonezji. Wystawa zdjęć polskich studentów studiów kulturowo- językowych oraz pokaz jednego z ciekawszych indonezyjskich filmów „Miłość do podziału" przybliżą elblążanom kulturę indonezyjskich wysp.

Impreza zorganizowana została dzięki współpracy z Kołem Naukowym Studentów Etnologii UMK w Toruniu. Od soboty, 27 marca, na I i II piętrze oglądać będzie można zdjęcia, których autorami są polscy studenci studiów kulturowo- językowych.
       - Otwarcie imprezy zaplanowano na godzinę 15.00 pokazem filmu w sali kameralnej kina Światowid, a po projekcji zapraszamy do obejrzenia zdjęć - mówi Helena Wojciechowska z CSE Światowid. - Bezpłatną projekcję filmu „Miłość do podziału" poprzedzi krótkim wstępem Dobrochna Olszewska, studentka należąca do Koła Naukowego Studentów Etnologii, autorka części zdjęć składających się na wystawę, która w ramach studiów kulturowo- językowych przez rok mieszkała w Indonezji.
       „Miłość do podziału" to trzy nowele filmowe opowiadające o trzech kobietach w różnym wieku, pochodzących z różnych klas społecznych i grup etnicznych. Jedna z nich pochodzi z Sumatry, druga z Jawy, trzecia należy do mniejszości chińskiej. Tym, co łączy te kobiety jest życie w poligamii...
       Prace, które zostaną zaprezentowane w Światowidzie, stanowią część wystawy zatytułowanej „Gado-gado, indonezyjski groch z kapustą", która otwarta została 8 czerwca 2009 roku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
       - Kapusta, fasolka, kiełki, ziemniaki i jajka w sosie z orzeszków i papryczek chilli - to tylko niektóre ze składników jawajskiego gado-gado. Potrawa ta jest mieszanką smaków zdawałoby się nie do pogodzenia, stąd w języku indonezyjskim pełni rolę naszego grochu z kapustą. Najlepiej też oddaje charakter „kultury indonezyjskiej" - złożonej z setek języków, kultur, różnorodnych grup etnicznych i lokalnych smaczków kilku tysięcy zamieszkanych wysp. Nasze fotograficzne „gado-gado" składa się więc tylko z kilku wybranych składników, czerpiąc przede wszystkim z Jawy, Sumatry i Bali, ale też z kolorytu mniejszych wysepek archipelagu Nusa Tenggara (Flores, Sumby, Lembaty i Roti) i niewielkiego Siberutu. Stara się ukazać zarówno kultury lokalne, jak i to, co je łączy, tradycję i współczesność, barwne ceremonie i codzienność - również barwną i osadzoną w pięknych krajobrazach, ale często trudną. Wszystko to otaczało nas przez rok studiów kulturowo-językowych w Indonezji, składało się na naszą codzienną rzeczywistość i choć fotografie mogą przekazać tylko niektóre aspekty kultury indonezyjskiej, wybraliśmy te zdjęcia, które w naszym odczuciu są jej najbliższe, oddając atmosferę Indonezji nam znanej, odbiegającej od klisz z przewodników i relacji turystycznych - mówi o wystawie Dobrochna Olszewska.
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama